۲ هزار نیرو برای حفاظت از ۳۵ هزار اثر تاریخی کشور!

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی گفت: حدود ۳۵ هزار اثر تاریخی ایران در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است که فقط ۲ هزار نیرو برای حفاظت از آن‌ها داریم.

 سردار حسن مهری فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور امروز در جلسه تکریم و معارفه فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی که در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، اظهار داشت:در حوزه میراث‌فرهنگی، همواره مورد هجوم هستیم و در حالت تدافعی قرار داریم.

وی افزود: همواره عده‌ای به میراث‌فرهنگی چشم طمع دارند و با توجه به این‌که در بین عامه مردم این موضوع نهادینه شده است که هر جا اثر تاریخی وجود دارد گنجی هم وجود دارد، برخی افراد با هدف پیدا کردن گنج حفاری‌های غیر مجاز را انجام می‌دهند.

سردار مهری تصریح کرد: برای گمانه‌زنی، مطالعه و پژوهش باید باستان شناسان مراجعه و کاوش‌های علمی را انجام دهند البته ممکن است در این مطالعه برخی اشیاء را نیز کشف کنند.

وی با بیان اینکه برخی افراد مدعی داشتن اطلاعاتی درباره مکان گنج هستند، گفت: واقعیت این است که این موضوعات کلاهبرداری است و افرادی که به دنبال این موضوع هستند کلاهبردارند.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور اظهار کرد: حدود ۳۵ هزار اثر تاریخی ایران در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است، برخی از این آثار در مناطق صعب العبور و دور افتاده هستند که برای سرکشی برخی از این آثار ۷ ساعت پیاده روی باید انجام شود.

سردار مهری افزود: در کل کشور ۲ هزار نیرو برای حفاظت از آثار تاریخی داریم و به حدی با کمبود امکانات و وسایل نقلیه مواجه‌ایم که برخی از همکاران یگان حفاظت با خودرو‌های شخصی از آثار تاریخی بازدید و سرکشی می‌کنند، امیدواریم با کمک خیران میراث‌فرهنگی که به تازگی فعال شده است توان یگان حفاظت میراث‌فرهنگی نیز افزایش یابد تا آثار تاریخی بیشتری را تحت پوشش حفاظت مستقیم قرار دهیم.

وی با اشاره به اهمیت و نقش میراث‌فرهنگی در توسعه گردشگری اظهار کرد: ثبت جهانی آثار تاریخی نقش بسزایی در ورود گردشگران خارجی به کشور دارد و تاکنون نیز ۲۸ اثر تاریخی ایران در فهرست جهانی به ثبت رسیده که ثبت جهانی کاروانسرا‌ها آخرین اثر از ایران بوده و ۵۶ کاروانسرا در فهرست جهانی به ثبت رسید.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور تصریح کرد: صنعت گردشگری به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد تاثیرگذار است و همواره به عنوان یک جایگزین برای اقتصاد نفتی ایران مطرح بوده که امیدواریم با اقداماتی که در حال انجام است این مهم محقق شود.

وی با بیان اینکه آثار تاریخی هویت ماست و باید از همه ظرفیت‌ها برای حفاظت از میراث‌فرهنگی بهره بگیریم، گفت: ما چاره‌ای نداریم به‌جز این که از مردم کمک بگیریم، استان خراسان رضوی نیز جزو استان‌هایی است که مردم، اعضای شورا‌های اسلامی شهر‌ها و روستاها، دهیاران، ائمه جمعه و دیگر بخش‌ها همکاری قابل توجهی با یگان حفاظت استان داشته‌اند.

سید جواد موسوی، مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز اظهارداشت: حفاظت از میراث‌فرهنگی جوز اولویت‌های وزارت است و حفاظت از آثار تاریخی به این دلیل که جایگزین ندارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: در خراسان رضوی حدود سه هزار اثر تاریخی شناسایی شده وجود دارد و حدود هزار و ۶۰۰ اثر نیز در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

موسوی تصریح کرد: استان خراسان رضوی به دلیل موقعیت استراتژیک همواره مورد توجه بوده و مهد علم، دانش و فرهنگ بوده است و در جای جای این استان آثار تاریخی معظم زیادی قرار دارد که حفاظت از آن‌ها در اولویت قرار دارد.

 سرهنگ محمدعلی مدیر، فرمانده سابق یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از همراهی و همکاری تمامی کارکنان و مدیران یگان حفاظت و اداره کل در طول مدت مسئولیت قدردانی کرد و گفت: حضور و خدمت در میراث‌فرهنگی را مایه مباهات و افتخار خود می‌دانم.

همچنین سرهنگ سید علی باقری، فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از حسن اعتماد سردار فرماندهی انتظامی استان، سردار فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور قدردانی کرد و گفت: امیدوارم بتوانم در مسیر خدمت از تمام ظرفیت‌ها برای حفاظت از میراث‌فرهنگی استفاده کنیم.

در این مراسم که محمد دولخانی رئیس پلیس پیشگیری استان خراسان رضوی و فرماندهان یگان‌های حفاظت دستگاه‌های اجرایی استان حضور داشتتند؛ سرهنگ محمد علی مدیر فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی که تازگی به افتخار بازنشستگی نائل شده تکریم و سرهنگ سید علی باقری به عنوان جانشین وی معارفه شد، هم‎چنین در این مراسم از جلیل شهابی جم که سرپرستی این یگان حفاظت را برعهده داشت تقدیر شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.