راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی در دانش آموزان

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل درباره راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی در دانش آموزان توضیحاتی داد.

دکتر معصومه بیانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: همه ساله در فصل سرما بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و عفونت‌های تنفسی زیاد می‌شود که علت مهم این اتفاق این است که در این فصول تجمعات برای حفظ گرما در محیط‌های بسته از جمله کلاس‌های درس مدارس زیاد می‌شود و در این شرایط ارگانیسم‌ها از فرد به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند.

متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه طبق دستور سازمان جهانی، مهمترین مسئله برای پیشگیری از عفونت‌های تنفسی شستشوی دست‌ها است، افزود: همه افراد و مخصوصا دانش آموزان شستشوی دست‌ها را بسیار جدی بگیرند، چون دست‌ها به عنوان عضوی که به دهان و بینی تماس می‌یابد، می‌تواند انتقال بیماری را ایجاد کند.

او با ذکر این نکته که به خانواده‌ها توصیه می‌شود به فرزندان خود شستشوی دست‌ها را حداقل به مدت ۱۵ ثانیه آموزش دهند، گفت: شستشوی دست‌ها قبل از ورود به مدرسه، بعد از خروج از کلاس، قبل از خوردن غذا، قبل از سرویس و بعد از سرویس بهداشتی انتقال بیماری را کم می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: اگر در مدرسه همه‌گیری اتفاق بیفتد باید دانش آموز بیمار قبل از انتقال زنجیره وار به دیگر دانش‌آموزان از مراجعه به مدرسه خودداری نماید و با مراجعه به پزشک و استراحت در منزل سلامت خود را بدست بیاورد.

او گفت: در صورت همه‌گیری به مدیر مدرسه توصیه می‌شود دانش‌آموزان حتما از ماسک استفاده کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: یکی از راه‌های انتقال بیماری آنفلوآنزا از طریق سطوح آلوده می‌شود که پاکسازی و ضدعفونی از راه‌های بسیار مهم در پیشگیری این بیماری می‌باشد.

دکتر بیانی گفت: قبل از ورود به فصل سرما تزریق واکسن آنفولانزا با دستور پزشک در افراد واجد شرایط و پرخطر بسیار مهم است.

او افزود: مصرف آنتی بیوتیک‌ها به صورت پیشگیرانه هیچ تاثیری در بروز، بهبود و کم کردن دوره بیماری ندارند و باید توجه داشت استفاده از آنتی بیوتیک طبق نظر پزشک با مقدار مشخص مصرف و زمان مناسب بسیار اهمیت دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار