دوازدهمین نمایشگاه «یاس کبود» در جوار سیدالکریم (ع)

دوازدهمین نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» تا ۳۰ آذرماه در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برپا است.

 نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» از جمله رویداد‌هایی است که برای دوازدهمین سال پیاپی به مناسبت ایام فاطمیه برپا می‌شود و در تلاس است تا در بستر هنر به تبیین آنچه در سیره و سبک زندگی فاطمی گذشته بپردازد.

جواد زاهدی در تشریح برنامه‌های این نمایشگاه بیان کرد: دوازدهمین نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» به همت قرارگاه جهادی «سفیران نور» از ۹ تا ۳۰ آذرماه در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، پارکینک جنوبی حرم برگزار و میزبان بازدیدکنندگان می‌شود.

دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه تجسمی یاس کبود درباره اهداف این رویداد هنری، تصریح کرد: قرارگاه جهادی سفیران نور در مناسبت‌های مختلف مذهبی در طول سال به منظور تعظیم شعائر اهل بیت (ع) و نیز کمک به نیازمندان فعالیت می‌کند، این نمایشگاه هم طی ۱۱ دوره گذشته در نقاط مختلف شهر تهران با همین رویکرد برپا شده و بنابر تصمیم برگزارکنندگان، امسال آستان مطهر سیدالکریم (ع) برای برپایی این نمایشگاه انتخاب شد.

وی با بیان اینکه منابع مالی موردنیاز برای برگزاری این نمایشگاه با کمک‌های مردمی تأمین می‌شود، گفت: محور نمایشگاه سبک زندگی شهروندی با نگاه به سیره فاطمی است و تلاش شده با طراحی و تعبیه غرفه‌های متعدد این سبک از زندگی برای بازدیدکنندگان تبیین شود

زاهدی ادامه داد: مخاطب با حضور در نمایشگاه و بازدید از غرفه‌های مختلف در قالب یک سیر، ماجرا‌های زندگی حضرت زهرا (س) از قبل ولادت تا بعد از شهادت را روایت می‌کند، در این روایتگری غرفه‌هایی مربوط به خانه حضرت خدیجه (س)، اتفاقات ولادت حضرت زهرا (س)، نزول مائده‌ها آسمانی، حدیث کساء، اطعام مسکین توسط حضرت زهرا (س)، بیت الاحزان ایشان، بستر بیماری طراحی شده است.

وی تأکید کرد: دیگر غرفه‌ها نیز هر یک به صورت هنری جلوه‌ای از سبک زندگی فاطمی را با استناد به منابع معتبر شیعه و اهل سنت روایت می‌کنند. مهم آنکه در بازدید از غرفه‌ها راوی مخاطبان را همراهی کرده و به شرح آن بُرش از زندگی حضرت زهرا (س) که در غرفه نمایش داده می‌شود، می‌پردازد.

وی با بیان اینکه در دوره‌های قبلی، نمایشگاه یاس کبود به طور میانگین حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بازدیدکننده داشته است، ابراز کرد: پیش بینی می‌شود با توجه به آنکه امسال این نمایشگاه در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برپا می‌شود، میزبان تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان باشیم و این میزان افزایش بیابد.

دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه تجسمی یاس کبود با بیان اینکه مخاطب این رویداد هنری عموم علاقمندان از اقشار و سنین مختلف هستند، گفت: علاوه بر محتوای اصلی که در غرفه‌ها عرضه می‌شود و به تبیین زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) می‌پردازد، برپایی ایستگاه صلواتی، فعال سازی بخش کودک و نوجوان، ارائه مشاوره‌های خانواده، ارائه مشاوره در حوزه طب سنتی، پاسخ به شبهات، مراسم پخت سمنو با پیش بینی حدود ۲۰ هزار پرس و اجرای ویژه برنامه‌های هنری همچون سرود به عنوان برنامه‌های جانبی نمایشگاه پیش بینی شده است.

وی درباره ساعات بازدید نمایشگاه اعلام کرد: این نمایشگاه در پارکینگ جنوبی آستان سیدالکریم (س)، در روز‌های ۹ تا ۳۰ آذر از از ساعت ۱۷ تا ۲۱ پذیرای بازدیدکنندگان است، البته در نمایشگاه روز‌های تعطیل از ساعت ساعت ۱۳ به روی علاقمندان باز می‌شود.

زاهدی در پایان خاطرنشان کرد: همان طور که بیان شد قرارگاه جهادی سفیران نور در پی نشر معارف اهل بیت (ع) با رویکرد هنری است به ویژه آکه زبان هنر همه‌فهم و فراگیر است و توانسته در طول ۱۱ دوره از پس این ماموریت به ویژه در بعد تبیینی برآید.

گفتنی است، علاقمندان به خادمی در این سوگواره می‌توانند نام و نام خانوادگی خود را به شماره ۵۰۰۰۱۴۱۷۱۸ پیامک کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار