وزیر امور خارجه:

هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با ویتنام نداریم

امیرعبداللهیان با وزیر خارجه ویتنام دیدار و در خصوص موضوعات دوجانبه، بین‌المللی و اوضاع فلسطین و بحران غزه تبادل‌نظر کرد.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست عالیرتبه پنجاه و پنجمین اجلاس سالیانه شورای حقوق بشر و بخش عالیرتبه اجلاس خلع سلاح و نیز نشست فرعی تحولات فلسطین در ژنو بسر می‌برد، با بوی تان سون وزیر خارجه ویتنام دیدار و در خصوص موضوعات دوجانبه و بین المللی و اوضاع فلسطین و بحران غزه گفتگو و تبادل نظر کرد.

 امیرعبداللهیان با اشاره به سفر قبلی خود به هانوی، پنجاه سال روابط دیپلماتیک دو کشور را سرمایه‌ای ارزشمند برای دو کشور دانست و از همکاری‌ها و حمایت‌های متقابل در مجامع بین المللی اظهار خرسندی کرد و بر تمایل کشورمان برای تداوم این همکاری‌های متقابلا مفید تاکید نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به توافق قبلی دو کشور در سطح رؤسا برای افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تا سقف ۲ میلیارد دلار، بر ضرورت توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور همگام و هموزن با همکاری سیاسی و بین المللی و پارلمانی دو کشور تاکید نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان وجود کمیسیون مشترک اقتصادی و کمیته مشورت‌های سیاسی و کنسولی میان دو کشور را چارچوب‌های مناسبی رابرای پیشبرد همکاری‌ها دانست و آمادگی کشورمان برای برگزاری اجلاس بعدی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی را اعلام کرد.

وی همچنین فعال‌تر کردن بخش خصوصی در روابط میان دو کشور را حائز اهمیت دانست و گفت هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با ویتنام نداریم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به اوضاع نگران کننده در فلسطین و غزه، به تشریح مواضع کشورمان در خصوص فلسطین و غزه پرداخت.

وی سیاست‌های آمریکا و انگلیس در دریای سرخ و حمله به یمن را عامل تشدید بحران در متطقه دانست. امیرعبداللهیان تاکید کرد ما در تلاش‌های دیپلماتیک و بین المللی خود برای پایان نسل کشی در غزه و پایان جنگ تلاش می‌کنیم و در این رابطه به پیشنهاد کشورمان برای برگزاری نشست فوق العاده وزرای خارجه کشور‌های اسلامی اشاره کرد.

امیرعبداللهیان از همتای ویتنامی خود برای سفر به ایران دعوت کرد که مورد استقبال همتای ویتنامی قرار گرفت.

بوی تان سون وزیر امور خارجه ویتنام نیز ضمن اظهار خرسندی از این دیدار، از مشورت‌های سطح عالی میان دو کشور اظهار خرسندی کرد و با اشاره به دعوت بعمل آمده، از سفر به ایران در زمان مناسب استقبال کرد.

وی در خصوص افزایش همکاری‌های اقتصادی و سرمایه گذاری میان دو کشور نیز بر تمایل کشورش بدین منظور تاکید کرد و گفت لازم است زمینه‌های آن را تسهیل و فراهم کنیم. 

همکاری در زمینه‌های صنعت، کشاورزی، علمی و فنی و تقویت همکاری‌های تجاری و فعال کردن بخش خصوصی دو کشور، از دیگر موضوعات مورد تاکید وزیر خارجه ویتنام بود. 

وی همچنین آمادگی کشورش برای تداوم مشورت در موضوعات بین‌المللی و نیز حمایت‌های متقابل در مجامع بین المللی را ابراز داشت.

وزیر خارجه ویتنام نیز مواضع کشورش در خصوص فلسطین و غزه را تشریح کرد و با ابراز نگرانی از بحران انسانی فلسطین، بر ضرورت پایان جنگ، راهکار سیاسی و ارسال فوری کمک‌های انسانی تاکید و آمادگی کشورش برای تداوم مشورت‌ها و همکاری‌ها با ایران اعلام کرد.

برچسب ها: ایران و ویتنام ، غزه
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۸ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
برین با المان ایتالیا فرانسه ژاپن نه کشور هایییی گدا گشنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۵ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
کشور هایییی از خودمون گشنه ترررررر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۴ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
ما چرا اینقد ب فلسطین اهمیت میدیم ولی اونا اصلا مارو تحویل نمیگرن ؟
من تا حالا ندیدم یه فلسطینی بگه ما ایران را دوست داریم
یا بخاطر حمایت ایران از فلسطین تشکر میکنیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۲ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
ویتنام خیلی قویه امریکا زورش بهشون نرسید
اگه مثل چینی ها اشغال خور نباشن خوبه
Italy
ناشناس
۱۵:۴۵ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
از برداشتن محدودیت ویزای یک طرفه معلوم شده قبلا که هیچ محدودیتی نداریم کاملا نامحدود داریم میریم جلو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۱ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
ویتنام هم در کوزه افتاد؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۰۳ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
امیر انگار نماینده فلسطینی هاست. که با هرکی صحبت میکنه. مسعله اونا. مطرح میشه
Iran (Islamic Republic of)
غفار
۱۴:۴۶ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
ویتنام فکرنکنم بخوادبا ایران رابطه داشته باشه
آخرین اخبار