شناسایی زودهنگام سرطان با MRI

با تولید نانوذراتی که به غدد لنفاوی رفته و به سلول‌های سرطانی متصل می‌شوند، امکان تشخیص زودهنگام سرطان با کمک MRI فراهم می‌شود.

غدد لنفاوی در بدن مثل قناری‌ها در معدن ذغال سنگ هستند، تا اولین نشانه بیماری توسط غدد لنفاوی شناسایی می‌شود، سلول‌های ایمنی را که در بدن برای مبارزه با عفونت و بیماری هستند، به محل عفونت می‌فرستد.

نزدیک به ۲۰ میلیون بیمار در سراسر جهان هر سال به سرطان مبتلا می‌شوند، که در این میان غدد لنفاوی نقش ارزشمندی برای فهمیدن این که آیا سرطان متاستاز شده یا خیر، دارد. وقتی سلول‌های سرطانی شروع به گسترش به اندام‌های دیگری می‌کنند، تشخیص زودهنگام، می‌تواند به معنای افزایش شانس زنده ماندن بیمار باشد.

محققان گروه مهندسی زیست‌پزشکی در دانشگاه کلیفرنیای جنوبی، نانوذراتی ایجاد کردند که می‌تواند روی سلول‌های ایمنی یا مونوسیت‌ها “سوار شود”. به دلیل اندازه کوچک، این ذرات می‌توانند مستقیم به غدد لنفاوی رفته و در شناسایی سلول‌های سرطانی در MRI کمک کند. نتایج این پروژه می‌تواند به تولید عوامل کنتراست‌دهنده پیشرفته تری منجر شود که می‌توانند برای بهبود غربالگری سرطان از طریق MRI غدد لنفاوی کمک کند.

در حالی که غدد لنفاوی عامل اساسی در تشخیص سرطان است، غربالگری آن‌ها از طریق بیوپسی دردناک و تهاجمی است و می‌تواند منجر به عوارض جانبی ناخواسته مانند عفونت، لنفودما و ترومبوز شود. ابزار‌های تصویربرداری مانند تشخیص MRI غیر تهاجمی هستند. با این وجود، آن‌ها همچنین در مورد غربالگری غدد لنفاوی کاستی‌های قابل توجهی دارند.

مسئله اصلی روش MRI فعلی این نیست که آن‌ها سلول‌های ایمنی را تشخیص نمی‌دهند. مسئله اصلی عوامل کنتراست‌دهنده فعلی است که هیچ مکانیسمی برای هدف‌گیری سرطان در آن‌ها وجود ندارد، بنابراین بیشتر غدد لنفاوی بدون توجه به اینکه آیا سرطان وجود دارد یا خیر، به طور مساوی روشن می‌شوند.

برای پرداختن به این چالش، محققان نانوذراتی ایجاد کردند که گیرنده موجود در سلول‌های تومور و مونوسیت‌های سلول ایمنی را هدف قرار می‌دهد، سلول‌هایی که به غدد لنفاوی سفر می‌کنند و در شرایط بیماری به طور فزاینده‌ای ایجاد می‌شوند.

این روش ابزار تشخیصی با ارزشی برای استفاده بالینی در اختیار پزشک قرار می‌دهد که نه تنها تشخیص اولیه سرطان را امکان‌پذیر می‌کند، بلکه به پزشکان امکان پیگیری عود سرطان را می‌دهد.

در آزمایشات با استفاده از یک مدل موش، این تیم نشان داد که این ذرات سیگنال شناسایی شده توسط MRI را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهند.

منبع: ایسنا

برچسب ها: سرطان ، درمان ، ام آرآی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۴ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
من سه سال پیش درگیر شدم کانسر روده. بزرگ زود متوجه شدم جناب دکتر نیک نهاد در رامسر که جراح هست. منو جراحی کرد و پس از انجام کونولوسکوپی مشخص شد الان خوب خوب هستم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۹ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
در ایران همکنون بیش از ۴۰ درصد مردم انواع سرطان تومر مغزی و...دارند وعلت آن یک نبود نظارت بهداشتی در غذا خوریها فسفوت ها کارخانه های سوسیس و هنر سازی مواد غذای مرغ هورمونی گوشت و میوه‌ای شیمیایی در سطح بالا و خطر ناک که حتی کشاورزان برای سود بیشتر استفاده می کنند و فکر و گرانی که مردم در به فکر درآمد و ناراحتی های اقتصادی می اندازد و...همه این ها و صنعت ماشینی و کم تحرکی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۷ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
کنتور که نداره. من میگم 90 درصد مردم ایران سرطان دارن!! خخخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۵ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صرفا جهت اطلاع ات که کشور های اروپایی خیلی آمار شون از ایران بالاتره
آخرین اخبار