بیش از ۸۰ درصد اهداف طرح جهش تولید در دیم‌زار‌ها محقق شد

معاون وزیر جهاد گفت: بیش از ۸۰ درصد از اهداف طرح جهش تولید در دیم‌زار‌ها در سال زراعی محقق شده است.

علیرضا مهاجر، معاون وزیر جهاد گفت: اجرای طرح جهش تولید در دیم زارها در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ در سطح ۵.۲ میلیون هکتار هدفگذاری شده و تاکنون ۴.۲ میلیون هکتار از این اراضی زیر کشت پاییزه رفته و انتظار داریم تا پایان فصل بهار بقیه اراضی کشت شود.

به گفته او، در فصل پاییز، بیشتر محصولاتی همچون گندم، جو، کاملینا، دانه های روغنی و گیاهان دارویی که جزء کالاهای اساسی هستند، در این طرح زیر کشت رفته اند.

مهاجر ادامه داد: در سال زراعی جاری بیش از یک هزار میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد کم به طرح جهش تولید در دیم زارها اختصاص یافته است.

معاونت امور زراعت با بیان اینکه این طرح با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اجرا می شود، افزود: علاوه بر تخصیص تسهیلات یک هزار میلیارد تومانی، نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر در قالب کمک های بلاعوض توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و وزارت جهادکشاورزی در حال پرداخت است و این مبلغ بیشتر به کارشناسان و محققان که در این طرح مشارکت دارند و برای تولید بذر ویژه دیم زارها پرداخت می شود.

معاون وزیرجهاد کشاورزی اضافه کرد: در چهارمین سال از اجرای طرح جهش تولید در دیم زارها، برای نخستین بار بذور دیم، بذرمال و به کود و سم آغشته شدند و در اختیار کشاورزان قرار گرفتند.

او افزود: در سه سال اخیر با وجود خشکسالی ها، با اقدامات انجام شده عملکرد تولید در واحد سطح در این طرح دست کم نزدیک به ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است.

مهاجر با اشاره به ۸.۵ میلیون هکتار اراضی دیم در کشور، گفت: قصد داریم برای سال زراعی آینده در صورت تامین اعتبار همه دیم زارهای مستعد را زیر کشت محصولات اساسی ببریم.

معاون امور زارعت وزارت جهاد کشاورزی، استقبال کشاورزان از این طرح را بالا توصیف کرد و گفت: در این طرح بیش از ۴۵۰ هزار کشاورز و ۲ هزار کارشناس مشارکت دارند.

او درباره دیگر حمایت ها از این طرح، گفت: در قالب طرح جهش تولید در دیم زارها، ادوات کشاورزی با کارمزد چهار درصد در اختیار کشاورزان قرار می گیرد که برای کشاورزان غنیمت است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۳ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
همش آماره
آخرین اخبار