امام جمعه زنجان:

هشدارهای کم آبی باید جدی گرفته شود

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر زنجان گفت:‌ برای گذر از تنش آبی باید هشدارها در این خصوص جدی گرفته شود و با متخلفان منابع آبی نیز برخورد قانونی صورت گیرد.

حجت الاسلام علی خاتمی روز یکشنبه در دیدار با مدیران شورای انسجام بخشی صنعت آب و برق استان، گفت: همگان باید در برابر حفاظت از منابع آبی و مصرف بهینه آن احساس تکلیف کنند.

وی با بیان اینکه با وجود کسری آب و کاهش سطح آب سد تهم که بخش مهمی از آب شرب زنجان را تامین می کند، مردم هنوز هم بحران آب و تنش آبی حاکم در استان را باور ندارند، اظهار داشت: باید با اطلاع رسانی صحیح به خصوص از طریق تریبون نماز جمعه و مساجد جهت اطلاع رسانی به مردم از وضعیت کمبود آب بهره برد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان نیز در این جلسه، گفت: بارش های امسال نسبت به سال گذشته کاهش داشته است به طوریکه ورودی آب سد تهم سال قبل حدود ۱۱ میلیون مترمکعب بود که امسال با توجه به بارشهای صورت گرفته حدود پنج میلیون مترمکعب ثبت شده است و حدود ۶ میلیون متر مکعب کاهش را نشان می دهد.

اکبر باقری افزود: سد گلابر نیز نسبت به سال گذشته حدود ۱.۵ میلیون متر مکعب کاهش ورودی دارد و سال قبل ورودی این سد حدود ۴.۵ میلیون متر مکعب بود که امسال به حدود سه میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

وی در ادامه به انسداد قریب به ۷۳۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان اشاره و خاطرنشان کرد: با انسداد این چاه‌ها بیش از ۱۸ میلیون متر مکعب آب در سفره های آب زیرزمینی ذخیره شده که این میزان معادل ساخت ۹ سد با حجم ۲ میلیون متر مکعب در استان زنجان است.

باقری، آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب شرب خدابنده از سد تالوار را نیز از طرح‌های مهم و حیاتی برای این شهرستان دانست و گفت: طول مسیر انتقال ۱۶۱ کیلومتر و هدف از اجرای آن تامین آب شرب شهرهای گرماب، زرین رود، کرسف، سهرورد، ۵۰ درصد نیاز شهر قیدار و ۱۳۴ روستای مسیر است.

برچسب ها: تنش آبی ، کاهش سطح آب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.