سمپاشی باغ‌های رودبار علیه ملخ مراکشی

رئیس جهاد کشاورزی گیلان از آغاز مبارزه با ملخ مراکشی در باغ‌های زیتون استان خبر داد.

صالح محمدی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اجرای برنامه کنترل آفت ملخ مراکشی گفت: مبارزه شیمیایی با ملخ‌های بومی به ویژه ملخ مراکشی در این استان آغاز شده و ۳۶۴ هکتار از باغ‌های زیتون رودبار علیه این آفت گیاهی سمپاشی شده است.

او افزود: هر سال اواخر اسفند ماه کار پایش ملخ مراکشی در باغ‌های رودبار انجام می‌شود تا با توجه به تراکم و شرایط، برنامه‌ریزی برای مبارزه شیمیایی انجام شود.

رئیس جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: پارسال در بیش از ۱۵ هزار هکتار از مناطق مختلف شهرستان رودبار و سیاهکل مبارزه شیمیایی انجام شد و از بروز خسارت اقتصادی به محصولات کشاورزی جلوگیری به عمل آمد.

محمدی با اشاره به اینکه در دیگر شهر‌های گیلان هنوز آثار ملخ دیده نشده است، گفت: با پایش کانون‌های تخم ریزی ملخ نخستین پوره‌های سن اول مشاهده و مبارزه شیمیایی با این آفت آغاز شده است.

او به اهمیت پایش و ردیابی مناطق آلوده اشاره کرد و افزود: مناطق تخمگذاری آفت در زمین‌های شخم نزده و سنگلاخ بوده و بیشتر در مراتع و مناطق دور از دسترس است.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی گیلان، اهالی مناطق مستعد استان از جمله رودبار و دیلمان در سیاهکل در صورت مشاهده دسته‌های پوره ملخ باید سریع به مدیریت جهاد کشاورزی و مراکز خدمات جهاد اطلاع دهند.

سمپاشی باغ‌های رودبار علیه ملخ مراکشی

آفت گیاهی ملخ مراکشی از سال ۱۳۶۸ در رودبار شناسایی و تاکنون در اراضی این شهرستان به ویژه لوشان ماندگار شده است.

این مهمان ناخوانده هر ساله با تخمگذاری زیر خاک و زمستان گذرانی، پس از گرم و مساعد شدن هوا، از تخم خارج و از مراتع به باغات و زمین‌های کشاورزی وارد شده و با تغذیه از گیاهان مسیر خود، به این زمین‌ها خسارت می‌زند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.