سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد نشست صلح اوکراین که بسیار درباره آن تبلیغ شده است در وهله اول چیزی جز یک فریب طرح شده از سوی آمریکا نیست.

 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه ادعا‌های کی‌یف مبنی بر اینکه مسکو تلاش می‌کند نشست ماه آینده صلح اوکراین به میزبانی سوئیس را منحرف کند مضحک است، تاکید کرد: این رویداد که بسیار درباره آن تبلیغ شده است در وهله اول چیزی جز یک فریب طرح شده از سوی آمریکا نیست.

به گزارش بامداد یکشنبه راشا تودی، زاخارووا با اشاره به ادعای دیمیترو کولبا مبنی براینکه پیشنهاد آتش‌بس ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تنها با هدف انحراف نشست ماه آینده صلح اوکراین به میزبانی سوئیس مطرح شده است، وزیر خارجه اوکراین را به دروغ‌گویی بی‌شرمانه متهم کرد و گفت: مقام‌های روسیه اگر نگوئیم هزاران بار، حداقل صد‌ها بار اعلام کرده‌اند که مسکو برای گفتگو در مورد اوکراین آماده است، اما کی‌یف در بهار ۲۰۲۲ به توصیه انگلیس از هر گونه تعاملی با مسکو خودداری کرد.

به نوشته راشا تودی، کولبا ادعا کرده بود که پوتین از موفقیت این اجلاس هراس دارد و به همین دلیل است که در حالی که نیرو‌های روسیه به حملات وحشیانه خود به اوکراین ادامه می‌دهند، مقام‌های این کشور پیام‌های جعلی مبنی بر آمادگی مسکو برای برقراری آتش‌بس را ارسال می‌کنند.

روسیه به نشست صلح اوکراین به میزبانی سوئیس که قرار است در روز‌های ۱۵ و ۱۶ ژوئن (۲۶ و ۲۷ خرداد) در کنار دریاچه لوسرن برگزار شود، دعوت نشده است، اما مسکو پیش‌تر اعلام کرده بود که حتی اگر به این نشست دعوت می‌شد هم در آن شرکت نمی‌کرد.

انتظار می‌رود حداقل ۵۰ هیات از کشور‌های مختلف دنیا در نشست صلح اوکراین به میزبانی سوئیس شرکت کنند. با این حال بلومبرگ روز پنجشنبه گزارش داد که نه جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده و نه کامالا هریس معاون رئیس جمهور در این نشست حضور نخواهند داشت، زیرا کمپین بایدن به سختی بر جمع‌آوری کمک‌های مالی قبل از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر متمرکز شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار