هر استان یک پژوهشگاه در حوزه دستگاه قضا

مدیرحوزه‌های علمیه کشور گفت: داشتن پژوهشگاه در ابعاد مختلف، سطح قضات و دادگستری را بالا می‌برد.

 آیت الله اعرافی مدیرحوزه‌های علمیه کشور در دیدار حجت الاسلام طهماسبی رئیس جدید دادگستری استان یزد با اشاره به اهمیت دستگاه قضا در همه حوزه‌ها به توان تحقیق و پژوهش در گره گشایی از مسائل و مشکلات، هراستان یک پژوهشگاه در حوزه دستگاه قضا را مهم خواند و گفت: سعی کنید استان یزد یک پژوهشگاه داشته باشد چرا که داشتن پژوهشگاه در ابعاد مختلف سطح قضات و دادگستری را بالا می‌برد.

امام جمعه میبد با بیان اینکه براساس قانون یکی از بحث‌ها در امر قضا، پیشگیری است تصریح کرد: حس پیشگیری در دستگاه قضا عامل اثر گذار است و در این دوره باید این حس دردادگستری استان تقویت شود.

مدیرحوزه‌های علمیه کشور با تاکید بر تعامل اجتماعی دستگاه قضا گفت: اجتماعی بودن دستگاه قضا کار مردم را تسهیل می‌کند.

وی بهره مندی از فناوری‌های هوشمند و پیشرفته جدید را از جهت گیری‌های کلی نظام خواند و گفت: دستگاه قضا نیز باید خود را به فناوری‌های هوشمند و جدید مجهز کند و استان یزد پیشتاز در این جهت باشد.

آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: در برنامه توسعه هفتم کشور توجه خوبی به حوزه قضا شده است و باید با برشی از برنامه هفتم درحوزه دستگاه قضا متناسب با ظرفیت‌های استان برنامه ریزی و بهره گیری شود.

امام جمعه میبد تعامل دستگاه قضا با دانشگاه را هم سازنده خواند و گفت: این ارتباط باعث دلگرمی، تقویت بنیه علمی و رشد آنها شده و از طرف دیگر باعث سود دو طرف می‌شود. 

وی همچنین افزود: ارتباط دستگاه قضا با نیروی انتظامی به ویژه آموزش و پرورش باعث پیشگیری و فرهنگ سازی می‌شود تا بچه‌ها درست تربیت شوند و به سمت آسیب‌ها نروند.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه در دهه‌های گذشته هیچ کدام از آسیب‌هایی که امروز شایع است در استان یزد وجود نداشت گفت: استان یزد ظرفیت مهار آسیب‌ها را در همه ابعاد دارد و باید استاندار با مسئولین استانی برنامه ریزی کنند که این آسیب‌ها را به حداقل برسانند.

امام جمعه میبد تصریح کرد: مالاسف سه چهار مسیر توسعه اعم از صنعت، گردشگری، دانشگاهی و رفت و آمد‌ها، کل فرهنگ استان یزد را به هم زد و دستگاه قضا با تحلیل دقیق و جامعه شناسی باید در بسیاری از جا‌ها که قانون دستش را باز گذشته است به نتیجه مشخصی برسد.

مدیرحوزه‌های علمیه کشور گفت: دستگاه قضای استان باید با تدبیر و تنظیم یک برنامه ۵ ساله، دادگستری منسجم و بدون حواشی را در استان ایجاد کند.

حجت الاسلام طهماسبی نیز ولایت، قانون و حق الناس را سه رویکرد اصلی دردستگاه قضا خواند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.