وزیر علوم گفت: سامانه «جان» (جریان اقتصادی نوین) با هدف رفع نیاز بازار کشور طراحی شده است.

محمد علی زلفی گل در مراسم رونمایی از سامانه جان گفت: علم به انسان افزایش بهره وری خواهد داد و  علم و فناوری به انسان این امکان را می دهد تا عمر خود را طولانی کند. دانش و هوش مصنوعی سبب شده تا بشر با آن سوی دنیا ارتباط برقرار کند.

وزیر علوم ادامه داد: عقل حکم می کند تا انسان از علم و دانش برای رفع نیازهای بشر استفاده کند و هزینه ها را کاهش بدهد. دانش فناوری اطلاعات این امکان را به انسان می دهد تا افزایش بهره وری در حوزه های مختلف داشته باشد.

وزیر علوم ادامه داد: در گذشته  عرضه و تقاضا در بخش تحقیقات نداشتیم و محققان با نیازهای روز جامعه آشنایی نداشتند و سامانه جان با این هدف طراحی شده‌ است.

زلفی گل تاکید کرد: سامانه جان نیازهای کشور را ثبت می کند و اکنون حدود ۲۰ هزار نیاز در سامانه جان به ثبت رسیده است. سکوی هوشمندسازی آموزش عالی امکان تجمیع اطلاعات و آمار را خوهد داد.

با شناخت نیازهای کشور دیگر ارز ناشی از  واردات  محصولات مدنظر هزینه نشده و به نوعی صرفه جویی ارزی در ایران خواهد شد. پذیرش استادمحور در وزارت علوم انجام می شود.

سجاد محمد علی نژاد معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در مراسم رونمایی از سامانه جان اظهار کرد: ما به دنبال جریان افتصادی مبتنی بر علم و دانش خود هستیم و این علم اگر خروجی دانشگاه های داخل باشد اثربخش تر خواهد بود.

وی بیان کرد: سامانه جان بازیگر اصلی شده است تا نیازهای فناورانه توسط افراد بارگذاری شود تا محصول مورد نظر در این سامانه پیدا کند.

مدیر کل فناوری وزارت علوم تاکید کرد: اکنون ۱۲۵۰۰ شرکت فناوری در ۵۶ پارک فناوری در حال فعالیت هستند و این سامانه محیط خوبی برای فعالیت در سامانه جان خواهد بود.پ

وی گفت: گردش مالی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان است.

خبرنگار: حمید جنیدی

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.