روابط عمومی دفتر روحانی به ادعای اخیر محمدباقر قالیباف درباره تصویب «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» به درخواست شعام پاسخ داد.

روابط عمومی دفتر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ادعای اخیر محمدباقر قالیباف درباره تصویب «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» به درخواست شعام (شورای عالی امنیت ملی) پاسخ داد:

آقای محمدباقر قالیباف، رئیس محترم مجلس دوره‌های یازدهم و دوازدهم و یکی از نامزد‌های انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «می‌گویند دولت باید مجری سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در سیاست خارجی باشد؛ اما قانونی را که مورد تأکید ایشان است و به درخواست شعام همان دولت تصویب شده، قبول ندارند.» 

در ادعای آقای قالیباف سه اشتباه وجود دارد:

۱- «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» (مصوب ۱۳۹۹/۰۹/۱۱) نه به پیشنهاد دولت دوازدهم بلکه توسط مجلس یازدهم به شورای عالی امنیت ملی ارائه شد. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در بیانیه مورخ ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ صراحتاً این نکته را تأیید کرده بود: «حدود دو ماه قبل، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی کلیات طرحی که جمعی از نمایندگان محترم مجلس ارائه و مراحلی از آن نیز طی شده و طراحان نیز بر فوریت تصویب آن اصرار داشتند را در یکی از نشست‌های شورای عالی امنیت ملی برای آگاهی اعضا ارائه نمودند. شورا نیز ضمن استقبال از اصل موضوع و احترام به حق نمایندگان محترم مجلس در ارائه و تصویب طرح‌های مورد نظر، ملاحظاتی را نسبت به جوانبی از موضوع جمع‌بندی کرد و مورد تصویب قرار داد که پس از طی مراحل نهایی به عنوان مصوبه شورا ابلاغ گردید.» 

۲- ریاست شورای عالی امنیت ملی با رئیس‌جمهور است که بار‌ها مخالفت خود را با این مصوبه اعلام کرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور دوره دوازدهم در نامه به دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس این مصوبه را خلاف قانون اساسی عنوان کرد و در نامه به مقام معظم رهبری خواستار توقف تصویب این طرح شد.

روحانی یک روز پس از تصویب این طرح در مجلس در جلسه هیأت دولت گفت: «دولت با آن مصوبه موافق نیست و آن را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند.» (۱۳۹۹/۰۹/۱۲) و پس از آن نیز موضع دولت را تکرار کرد: «دولت این قانون را مفید نمی‌داند و قبل از اینکه به تصویب نهایی برسد نظرم را صریحاً اعلام کردم. این نظر شخص من نیست و در دولت اتفاق آراء وجود دارد. دولت به اتفاق آراء این قانون را برای کشور مفید نمی‌داند.» ( روحانی در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و بین‌المللی، ۱۳۹۹/۰۹/۲۴) 

در مصوبه شورای عالی امنیت ملی به صراحت آمده که هرگونه مصوبه‌ای در مجلس در رابطه با موضوع هسته‌ای باید با هماهنگی وزارت امور خارجه باشد ولی متأسفانه مجلس بدون هماهنگی عمل کرد. ضمناً رئیس شورای عالی امنیت ملی در نامه ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ خود به دبیرخانه تصریح کرد که بدون نظر رئیس شورا، دبیرخانه حق اظهارنظر و اقدام ندارد.

محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور دوره دوازدهم درباره موضع دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در حمایت از این مصوبه اعلام کرده بود: «رئیس شورای عالی امنیت ملی رئیس‌جمهور است، مجلس هیچ هماهنگی با شورای عالی امنیت ملی نکرده است. می‌گویند که با دبیرخانه هماهنگی کرده‌اند، دبیرخانه که به تنهایی جایگاهی ندارد، دبیرخانه باید مقدمات کار را آماده کند برای اینکه طرح در جلسه شورای عالی مطرح شود. از رئیس‌جمهور اجازه نگرفتند و از خود شورا هم اجازه نگرفته‌اند.» 

۳- نقد و مخالفت دولت روحانی با مصوبه هسته‌ای مجلس یازدهم به طور صریح و علنی بیان شده و تصویب آن را مانعی در احیای برجام می‌داند، اما با تصویب آن به صورت قانون، دولت موظف به اجرای آن شد و در چارچوب آئین‌نامه‌ای که مصوب کرد، از ۵ اسفند ۱۳۹۹ به اجرا گذاشت.

روابط عمومی دفتر رئیس‌جمهور ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۳ ۰۲ تير ۱۴۰۳
همه شوراها و سازمانها باید اسم مخفف داشته باشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۳ ۰۲ تير ۱۴۰۳
اسم خوبی روش گذاشتن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۳ ۰۲ تير ۱۴۰۳
به فرموده آقای پزشکیان شهید روحانی
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۰۷:۲۲ ۰۲ تير ۱۴۰۳
رسانه معاندضد جلیلی وقالیباف موضع دارن؟ پس نباید گفت:رای بی رای؟یاانتخابات ویترین مملکت هست؟رای مهم هست
کدام به بهزیستی وامنیت وسلامت وکاهش ترافیک وبهبودخدمات خودپرداز اهمیت میدهند؟قیمت موادمخدرووو
Iran (Islamic Republic of)
هموطن
۰۶:۵۵ ۰۲ تير ۱۴۰۳
دولت های اول ، یازدهم و دوازده هم
به یاد ملت ایران میماند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۵۴ ۰۲ تير ۱۴۰۳
جالب اینحاست روحانی مال دو دولت قبل هست ، اینا دست از سرش بر نمیدارند ، خیلی مرد هستند و توانمند راجع به خودشون و آینده حرف بزنند نه از گذشته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۳۹ ۰۲ تير ۱۴۰۳
آثار خیانت دولت ها سالها ماندگار خواهد بود...
Iran (Islamic Republic of)
محمدولایی بازنشسته
۰۵:۲۲ ۰۲ تير ۱۴۰۳
زور ونفوذ داشتن کاری به قانون ندارد:::: مجلس یازدهم وششم برادر بودند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۲۵ ۰۲ تير ۱۴۰۳
به نظر من در دیوان سالاری آقای روحانی مگر خبر داشت که اطرافش چه می گذرد شاید راست میگوید هرچه دروغ قالبش کردند میداند
Iran (Islamic Republic of)
حسنی
۰۱:۱۰ ۰۲ تير ۱۴۰۳
آقای روحانی کاری کردی کارستان تا حالا حلاا سر زبانها هستی بجای تو بودم آمریکا می ماندم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۰۱ ۰۲ تير ۱۴۰۳
عین حقبقت بود گفته آقای روحامی.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۵۸ ۰۲ تير ۱۴۰۳
در مصوبه شورای عالی امنیت ملی به صراحت آمده که هرگونه مصوبه‌ای در مجلس در رابطه با موضوع هسته‌ای باید با هماهنگی وزارت امور خارجه باشد، از وقتی اختیارات مجلس را با قلدری گرفتین باید منتظر تاوانش می بودید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۵۳ ۰۲ تير ۱۴۰۳
شورا نیز ضمن استقبال از اصل موضوع و احترام به حق نمایندگان محترم مجلس در ارائه و تصویب طرح‌های مورد نظر، ملاحظاتی را نسبت به جوانبی از موضوع جمع‌بندی کرد و مورد تصویب قرار داد که پس از طی مراحل نهایی به عنوان مصوبه شورا ابلاغ گردید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۸ ۰۱ تير ۱۴۰۳
کاش آقای پور محمدی ریاست جمهوری میشد ،ایشان بسیار روشن فکر و داناست،وی علاوه بر حوزه در بحث گوتورنی هم استاد است،و می‌تواند مشکل گرانی را به سهولت حل کند
Iran (Islamic Republic of)
یک ایرانی
۲۲:۴۸ ۰۱ تير ۱۴۰۳
خب خداروشکر که مجلس یک اقدامی کرد والا بیشتر از این ضرر میکردیم. روحانی باید به همه ما جوانان جواب بدهد هم این دنیا هم آن دنیا که چرا قیمت مسکن و دیگر کالا ها 10 برابر شد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۶ ۰۱ تير ۱۴۰۳
اگر همین مصوبه هم نبود که دیگه تا آخر دولتتون همه چیز را داده بودید رفته بود.
حالا هم که مشخص شده برجام یک کلاه گشاد بود هنوز از اون دفاع می کنید. عجب رویی دارید به خدا.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۸ ۰۱ تير ۱۴۰۳
آقای روحانی برو کلیدرا که از غرب گرفته بودی بوسیله ظریف پس بفرست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۴ ۰۱ تير ۱۴۰۳
پس دم مجلس گرم که تایید کرد واگرنه بیچاره تر از اینی که هستیم بودیم چه با افتخار از خیانت خودشون حرف می زنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۱ ۰۱ تير ۱۴۰۳
قالیباف جواب داد
آخرین اخبار