کد خبر: ۵۵۴۹۹۸۷
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۸

ایران تاکنون در 7 دوره رقابت‌های پارالمپیک حضور داشته و بهترین نتایج را در پارالمپیک لندن گرفته است.

به گزارش خبرنگار  سایر حوزه های گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان تیم‌های ورزشی جانبازان و معلولین تاکنون در 7 دوره رقابت‌های پارالمپیک حضور داشته که بهترین نتایج را در پارالمپیک لندن کسب کرده است، کاروان ایران پس از گذشت 4 سال از بازی‌های 2012 لندن، قرار است در پارالمپیک 2016 ریو شرکت کند.
 
اکنون مروری بر تاریخچه حضور تیم‌های ایران در پارالمپیک می‌کنیم:

**1988 نخستین حضور
در سال 1988 کاروان ورزشی کشورمان برای نخستین بار در رقابت‌های پارالمپیک سئول در 4 رشته ورزشی والیبال نشسته، دو و میدانی، وزنه برداری و گلبال حضور پیدا کرد و در پایان با کسب 8 مدال شامل 4 طلا، یک نقره و 3 برنز در جایگاه بیست و هشتم قرار گرفت.
 
چهار سال بعد در سال 1992 کاروان ورزشی کشورمان به پارالمپیک بارسلون اعزام شد و در چهار رشته ورزشی والیبال نشسته، تنیس روی میز و گلبال شرکت نمود و موفق به کسب 4 مدال شامل یک طلا، 2 نقره و یک برنز و با نه پله سقوط در جایگاه سی و هفتم قرار گرفت.

همچنین، در سال 1996 در رقابت‌های آتلانتا، کاروان ورزشی ایران در چهار رشته والیبال نشسته، وزنه برداری، تیراندازی و دو و میدانی شرکت کرد و موفق به دریافت 17 مدال شامل 9 طلا، 5 نقره و 3 برنز و با صعود در جدول رده‌بندی مدال‌ها در جایگاه بیستم ایستاد.

**درخشش ایران در پارالمپیک سیدنی
 کاروان ورزشی جانبازان و معلولین چهار سال بعد در رقابت‌های 2000 سیدنی حضور درخشانی داشت و با شرکت در 5 رشته ورزشی والیبال نشسته، وزنه برداری، دو و میدانی، تیراندازی و تیر و کمان موفق به کسب 23 مدال شامل 12 طلا، 4 نقره و 7 برنز و با چهار پله صعود نسبت به دوره قبل، جایگاه شانزدهم مدال‌آوران رابه خود اختصاص داد.
 
** پارالمپیک 2004 آتن
کاروان ورشی کشورمان در پارالمپیک 2004 آتن با 90 ورزشکار در 10 رشته وزنه برداری، والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر، تیر و کمان، دوچرخه‌سواری، جودو، تنیس روی میز، فوتبال، دو و میدانی و تیراندازی حضور یافت و موفق به کسب 22 مدال شامل 6 طلا، 3 نقره  13 برنز با هفت پله سقوط به جایگاه بیست و سوم منتقل شد و چهار سال بعد کاروان ورزشی کشورمان با 74 ورزشکار در 9 رشته ورزشی بسکتبال با ویلچر، والیبال نشسته، گلبال، جودو، فوتبال (نابینایان)، دو و میدانی، وزنه برداری، تیراندازی و تنیس روی میز به پارالمپیک 2008 پکن اعزام شد و با کسب 14 مدال شامل 5 طلا، 6 نقره و 3 برنز شد و با یک پله صعود در جایگاه بیست و دوم جدول مدال آوران قرار گرفت.
 
کاروان ورزشی کشورمان در هفتمین حضور در رقابت‌های پارالمپیک با 79 ورزشکار در 10 رشته والیبال نشسته، گلبال، جودو، دو و میدانی، فوتبال (نابینایان)، وزنه برداری، تیراندازی، تیر و کمان، بسکتبال با ویلچر و تنیس روی میز حضور یافت و موفق به کسب 24 مدال شامل 10 طلا و 7 نقره، 7 برنز بود و در جایگاه یازدهمی قرار گرفت و درخشان‌ترین حضور را در لندن رقم زد.

**پارالمپیک 2016
کاروان ورزشی جانبازان و معلولین ایران امسال برای نشان دادن اقتدار ملی با اجرای برنامه‌ریزی‌های دقیق از سوی کمیته ملی پارالمپیک با 79 سهمیه کسب شده در رشته‌های والیبال نشسته مردان و بانوان، بسکتبال با ویلچر، فوتبال 5 نفره (نابینایان)، دو و میدانی، قایقرانی، تیر و کمان، وزنه برداری، دوچرخه سواری، شنا و جودو حضوری مقتدرانه در بازی‌های 2016 ریو خواهد داشت.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر