کد خبر: ۶۳۲۴۵۲۸
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹
۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹
کد خبر : ۶۳۲۴۵۲۸

نماینده بخش مواد مخدر سازمان ملل متحد در افغانستان اعلام کرد که تولید و کشت مواد مخدر امسال در این کشور به بالاترین سطح خود رسید و با رشد 87 درصدی کشت نسبت به سال گذشته تولید این مواد به بیش از 9 هزار تن افزایش یافت.

تولید مواد مخدر در افغانستان رکورد زدبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، نماینده بخش مواد مخدر سازمان ملل متحد در افغانستان اعلام کرد که تولید و کشت مواد مخدر امسال در این کشور به بالاترین سطح خود رسید و با رشد 87 درصدی کشت نسبت به سال گذشته تولید این مواد به بیش از 9 هزار تن افزایش یافت.

«مارک کولن» گفت که در سال میلادی جاری 328 هزار هکتار زمین در سراسر افغانستان زیر کشت مواد مخدر رفت که نسبت به سال قبل 63 درصد افزایش نشان می دهد.

کولن گفت که تنها در ولایت «هلمند» 63 هزار و 700 هکتار خشخاش کشت شد که 79 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این به آن معناست که نصف خشخاش افغانستان تنها در ولایت هلمند کشت شده است.

نماینده سازمان ملل متحد در این نشست افزود رقم تولید در هر هکتار به 27.3 کیلوگرم رسید که نسبت به سال 2016، 15 درصد بیشتر شده است.

کولن با بیان اینکه پلیس مبارزه با مواد مخدر افغانستان امسال 750 هکتار زمین تحت کشت خشخاش را تخریب کرد گفت: سال گذشته این رقم 355 هکتار بود و امسال نسبت به سال گذشته 111 درصد افزایش نشان می دهد.

وی گفت در سال گذشته میلادی، 13 ولایت عاری از کشت مواد مخدر بود اما امسال این تعداد به 10 ولایت کاهش یافته است.

وی دلیل عوامل افزایش کشت خشخاش را در مناطق مختلف متفاوت دانست و گفت که در اکثر مناطق افزایش قیمت مواد مخدر عامل افزایش کشت است و فساد نیز می تواند یکی از عوامل دیگر برای افزایش این محصول باشد.

کولن از دولت افغانستان و نهادهای مرتبط مبارزه با مواد مخدر خواست که تلاش هایشان بیشتر کنند تا عوامل افزایش کشت و تولید مواد مخدر کاهش یابد.

وی کولن گفت:برای کاهش اعتیاد باید عوامل زیادی را بررسی کنیم از جمله مسائل اجتماعی، درمان ، کاهش کشت و تولید و دیگر عوامل موثر در این معضل باید در نظر گرفته شود.

نماینده سازمان ملل متحد از پلیس بابت دستگیری قاچاقچیان و ضبط محموله های مواد مخدر قدردانی کرد و گفت تنها بازداشت ها کافی نیست و در بخش های دیگر نیز باید مبارزه با مواد مخدر تقویت شود و شبکه های بزرگ ؛ تحت فشار قرار گیرند و دستگیر شوند.

سال گذشته چهار هزار و 800 تن مواد مخدر در افغانستان تولید شد که نسبت به سال پیش از آن 43 درصد افزایش داشت و در سال 2015 تولید مواد مخدر 3 هزارو 200 تن بود.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر