کد خبر: ۶۵۴۱۷۳۲
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰

متخصص گوش، حلق و بینی بااشاره به زمان طلایی کاشت حلزون شنوایی گفت: برای افرادی که به تدریج دچار کم‌شنوایی شدید و ناشنوایی شده‌اند محدودیت سنی برای کاشت حلزون شنوایی وجود ندارد.

زمان طلایی کاشت حلزون شنواییزهرا رحمانی متخصص گوش، حلق و بینی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در پاسخ به این سوال که  کاشت حلزون شنوایی برای چه افرادی انجام می‌شود، اظهار کرد: کاشت حلزون شنوایی برای 2 گروه از بیماران شامل ناشنوایان مادرزاد و  افرادی که  به علل مختلف مانند تصادف و ابتلا به بیماری‌های ویروسی و مننژیت شنوایی خود را از دست داده‌اند، انجام می شود.

وی درباره زمان طلایی کاشت حلزون شنوایی بیان کرد: برای اثربخشی بیشتر عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی بهتر است این اقدام تا قبل از 2 سالگی انجام شود، ولی بیمارانی بودند که در سنین بالاتر کاشت حلزون را انجام داده‌اند؛ برای افرادی که به تدریج  دچار کم‌شنوایی شدید و ناشنوایی شده‌اند محدودیت سنی برای کاشت حلزون شنوایی وجود ندارد و باید هرچه سریع‌تر برای این بیماران  عمل انجام شود. 

این متخصص گوش، حلق و بینی درباره تست‌های غربالگری شنوایی، تأکید کرد: تست‌های غربالگری شنوایی از بدو تولد انجام می‌شوند، اگر در این تست‌ها مشکلی وجود داشته باشد باید در ۳ ماهگی این آزمایش‌ها دوباره تکرار شوند؛ اگر باز هم تست‌ها نشان دهنده اختلال شنوایی باشند، تست‌های تکمیلی بیشتری انجام و تشخیص کم‌شنوایی یا ناشنوایی داده می‌شود؛ بنابراین تشخیص کم‌شنوایی یا ناشنوایی تا قبل از ۶ ماهگی داده شده و بعد از این در صورت نیاز سمعک برای کودک تجویز می‌شود.

کمک هیئت امنای ارزی  وزارت بهداشت برای انجام عمل

رحمانی تصریح کرد: عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی بهتر است که برای کودکان زیر یک سال انجام نشود؛ این عمل عوارض مخصوص به خود را دارد ولی میزان موفقیت آن رضایت‌بخش است، بنابراین باید کودکان و افرادی که دچار کم‌شنوایی شدید و ناشنوایی هستند در صورت تشخیص پزشک این عمل را انجام دهند.

وی درباره هزینه عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی یادآور شد: برای این عمل هیئت امنای ارزی مرتبط با وزارت بهداشت وجود دارد که این هیئت امنا به بیمارانی که  در سن مناسب هستند کمک مالی می‌دهد که با وجود این کمک هزینه عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی  کمتر از ۱۰ میلیون تومان است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر