کد خبر: ۶۶۰۵۰۱۰
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰
۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰
کد خبر : ۶۶۰۵۰۱۰

اگر برای متوفی فرزند یا فرزندِ فرزند از هر درجه که باشد موجود نباشد هر یک از پدر و مادر در صورت انفراد، تمام ارث را می‌برد.

نحوه محاسبه سهم ارث چگونه است؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مبحث ارث، بحث بسیار پیچیده‌ای است که اصول واستثناعات خاصی دارد و باید هر مسئله ارث بطور موردی بررسی شود چراکه فرزندان و بازماندگان هر متوفی متفاوت از دیگری است و جنسیت افراد و نسبت آنها با متوفی باعث تغییر میزان سهم ارث می‌شود. نظر به اینکه سئوالات زیادی در ارتباط با ارث مطرح می‌شود در این یادداشت قاعده کلی که با آن سهم ارث سایرین سنجیده می‌شود را مختصرا بررسی می‌کنیم.

طبقات ارث
اشخاصی که به موجب نَسَب ارث می‌برند سه طبقه اند و هر طبقه دو درجه دارد.
باوجود طبقه اول، طبقه دوم و باوجود درجه اول درجه دوم ارث نمی‌برند:

طبقه اول_ درجه اول: پدر و مادر و فرزندان
درجه دوم: اولادِ اولاد (نوه‌های متوفی)

طبقه دوم_ درجه اول: اجداد (مادر بزرگ و پدر بزرگ) و برادر و خواهر
درجه دوم: فرزندان خواهر و برادر و پدر‌ها و مادرهای پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها

طبقه سوم- درجه اول: اعمام (عمو) و عمات (عمه) و اخوال (دایی) و خالات (خاله)
درجه دوم: اولاد آن‌ها (فرزندان عمو و عمه و دایی و خاله)


بیشتر بخوانید: ارث به چه کسانی هرگز تعلق نمی‌گیرد؟


وارثین طبقه‌ی بعد وقتی ارث می‌برند که از وارثین طبقه‌ی قبل کسی نباشد.
زن و شوهر در کنار سایر وراث، ارث می‌برند و هیچ یک از وراث نمی‌تواند مانع ارث بردن آن‌ها شود.
پدر، مادر، پسر، دختر، زوج و زوجه، حاجِب از ارث ندارند یعنی ممکن است سهم ارث آنها کمتر شود اما محروم از ارث نمی‌شوند.

سهام معینه که فرض نامیده می‌شود عبارت است از :

نصف‌ (1/2)،
ربع‌ (1/4) ،
ثمن‌ (1/8) ،
دوثلث‌ (2/3) ،
ثلث (1/3)
و سدس ترکه‌ (1/6).

نحوه محاسبه ارث:

سهم ارث زوجه: 1/8 اگر متوفی فرزند داشته باشد_ 1/4 اگر متوفی فرزند نداشته باشد.
سهم ارث زوج: 1/4 اگر متوفی فرزند داشته باشد_1/2 اگر متوفی فرزند نداشته باشد.
سهم ارث مادر: 1/6 اگر متوفی فرزند یا خواهر و برادر داشته باشد_ 1/3 اگر متوفی فرزند و خواهر و برادر نداشته باشد.
سهم ارث پدر: 1/6 اگر متوفی فرزند داشته باشد.
سهم ارث دختر (درصورتیکه متوفی پسر نداشته باشد): 1/2 (نصف) واحد (یک دختر) _ 2/3 متعدد
سهم ارث خواهر (مشترک از پدر و مادر یا مشترک از پدر، درصورتیکه برادر یا اجداد پدری نباشد): 1/2 واحد (یک خواهر)_2/3 متعدد
سهم ارث برادر و خواهر (مشترک از مادر درصورتیکه متوفی اجداد مادری نداشته باشد): 1/6 واحد_ 1/3 متعدد

زن از همه اموال شوهر ارث می‌برد
پیش از پیروزی انقلاب، زن به استناد ماده ۹۴۶ قانون مدنی فقط از اموال منقول (هر چیزی که از شوهر باقی مانده بود) ارث می‌برد و در اموال غیرمنقول (ساختمان و زمین) سهمی به او نمی‌رسید؛ اما پس از ۷۰ سال از تصویب این قانون، مجلس شورای اسلامی بر مبنای استفتاء از رهبر معظم انقلاب، آن ماده قانونی را اصلاح کرد که براساس آن زن از قیمت اموال غیرمنقول شوهر از جمله عرصه و اعیان - ساختمان و زمین - ارث می‌برد.

فرض‌برها کسانی هستند که سهم ارث آنها در قانون مشخص و معین است. صاحبان قرابت یعنی افرادی که سهم ارث آنها میزان معین و معلومی ندارد. ابتدا سهم فرض‌برها محاسبه می‌شود و مابقی به قرابت تقسیم می‌شوند بعضی افراد گاهی هم به فرض هم به قرابت ارث می برند از جمله پدر و دخترها.
بعد از تقسیم ارث براساس فرض ممکن است ترکه کم یا زیاد بیاید یعنی وقتی ترکه را بر مجموع فرض‌ها تقسیم می‌کنیم. زیادی ترکه مطلقا به زوجه رد نمی‌شود حتی اگر وارث منحصر باشد، به زوج رد نمی‌شود مگر اینکه وارث منحصر باشد. کمبود ترکه هیچوقت بر زوج و زوجه و خویشان مادری وارد نمی‌شود. در طبقه اول نقص بر یک یا چند دختر وارد می‌شود و در طبقه دوم سهم یک یا چند خواهر ابوینی (مشترک از پدر ومادر) یا ابی ( مشترک از پدر) کم می‌شود.
کمبود ترکه یا زیاد آمدن آن تنها وقتی بوجود می‌آید که تمام وراث فرض‌بر باشند.

ماده 907 قانون مدنی: "اگر متوفی ابوین (پدر و مادر) نداشته و یک یا چند نفر اولاد داشته باشد ترکه به طریق ذیل تقسیم می‌شود:
اگر فرزند، منحصر به یکی باشد خواه پسر خواه دختر تمام ترکه ‌به او می‌رسد.
اگر اولاد متعدد باشند ولی تمام پسر، یا تمام دختر، ترکه بین آنها بالسویه (مساوی) تقسیم می‌شود.
اگر اولاد متعدد باشند و بعضی از آنها پسر وبعضی دختر، پسر دو برابر دختر می‌برد."

کلام آخر:
بعد هزینه کفن و دفن میت، اگر دینی به گردن متوفی است از ماترک باید اداء شود و بعد از آن وصیت تا یک سوم ترکه و مازاد بر آن با اجازه وراث اِعمال شود و در نهایت ماترک با توجه به اصولی که گذشت محاسبه شود. انگشتری میت که معمولا استفاده می‌کرده، قران و لباس و شمشیر او، به پسر بزرگ تعلق می‌گیرد بدون اینکه از سهم ارث او چیزی کسر شود به شرط آنکه ترکه میت منحصر به این اموال نباشد یعنی این اقلام تنها میراث پدر نباشد. این قاعده شامل میراث مادر نمی‌شود.

منبع:تبیان

انتهای پیام/

سهم ارث چگونه محاسبه می‌شود؟

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۵
در انتظار بررسی: ۰
محبوب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
سلام من پدرم فوت شده وحال زن برادرم میخواد از حیاط پدری من مهریه بگیره اخه داداشم چیزی به نانش نیست چگونه باید سهم مادرم و بگیرم از بین شش فرزند و از شش نفر یکی فوت شده
بهروز شعبانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
من همسرم فوت کرده از ارث رسیده به وی چگونه بین سه فرزندم ومن تقسیم میشود
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
سلام اگر پدری فوت کند و 2میلیاردو پانصد میلیون تومان کل دارایی او بیرزد و 2پسر و 4دختر و همسرداشته باشد به هر کدام از آنها چه مبلغی ارث میرسد؟
مرصیه
|
Spain
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
ایا اگر درمورد تقسیم ارث بین فرزندان دختر وپسر اگر دخترهاراضی نباشند و امضا ندهند اموال تقسیم میشود
علی رضایی شهروزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
باسلام من سه سل است همسرم فوت شده من همسرم هیچ فرزندی ازهمدیگرنداشتیم جهارصدملیون منزل واساسی همسرم بود نوه خواهرش قول نامه کرده من خریدم حالامن سوال دارم چرامن همسران ن بودم چهل سال باهم زندگی کردیم منوبعدازمرگ خواستند شماپنجاسه ملیون بهشما تعلق میگیره شصدملیون مهریه خاله ام هست ایامن بعنوان یک همسرهیچ اختیاری نداشتم که، من جوانیم را با آن زن تباه کردم خواهشمیکنم راه نماییم کنید
علی رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
با سلام
پدر من فوت کرده قبل پدرش .بعد پدر بزرگ بچه های پسرش که من و برادرم هستید برای ما وصیت کرده که یک دوم از یک هشتم ارث به هر کدوم از بچه هاش داده نوشته ثبت قانونی هم شده.چطور محاسبه میشه..الان دوتا عمو دارم وسه تا عمه.من داداشم که هر کدوم زده یک دوم از یک هشتم
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
سلام خسته نباشید من پدرم فوت کرده ولی مادرم سهمول ارث مرانمیدهد چکاربایدبکنم باتشکر
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
با سلام پدرمن از پدربزرگم زودترفوت کرده میخواستم ببینم موقع تقسیم مال من هم ارث میبرم
حجت نوروزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
اگر زنی فوت شود وهمسر وپدرومادر و یک پسر داشته باشد ارث چگونه بین وراث تقسیم میشود؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خیر
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
سلام اقا پدر من توی یه تصادف به رحمت خدا رفت از ایشون یه خونه 3 طبقه مونده میخوام بدونم سهم الارث ما (3پسر)(3 دختر) و مادرم چجوری حساب میشه و آیا پدربزرگ و مادربزرگ من سهمی می‌برند و (در ضمن پول دیه تصادف رو قبلا تقسیم شده و سهمشون رو گرفتن)
پاسخ ها
ابوالفضل
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
بله .ارث می برند هرکدام ۱/۶
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
با سلام
بر سر ارث پدر اگر برادری ، برادر دیگر خود را که مجرد است بکشد در شرایطی که مادر هم مریضی آلزایمر دارد و متوفی بصیر برادر قاتل خود ١ خواهر و ١ برادر دیگر هم دارد ، ارث مقتول به چه صورت تقسیم میشود ؟
لطفا راهنمایی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
سلام سهم دختر و پسر به چه صورت است؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ارث برادری ک فوت شده بین خاهر و برادر و مادر تقسیم میشه بغیر از قاتلش چون قتل از موانع ارث است
Navid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
اگر پدری ک ۳ دختر و یک پسر داشته وبیشتر مال واموال خود یعنی تقریبا ۴ ۵ براربر حق دختران وبیش از ۲/۳اموال را به نام پسر کرده باشد وبعد مرگ پسر انهارا فروخت باشد از سوی خواهران میشود مورد پیگیری کرد و شکایت کرد؟
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
در قانون ارث آیا سهم دختر از زمین کشاورزی یک ششم است یا مانند اموال منقول محاسبه میشود؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خیر پدر در حال خیات میتواند تمام اموال خود را ب دیگران در مقام صلح یا هبه سند کند و هیچگونه اعتراصی قابل قبول نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
باسلام آیا پولی که پدر در حیات به دختر ش بدون هیچ سندی داده است و دختر برای خود در بانک حساب باز کرده بعد از فوت پدر وراث دیگر اگر اعتراض کنند جز ماترک میشود؟
هانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
با عرض سلام و وقت بخیر
ممنون میشم بگید 1/8 سهم از یک میلیارد و چهارصد چقدر میشه؟
حسن
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
اگر متوفا دارای وارث طبق اول نباشد و فقط یک پسر و دو دختر از برادرش که قبلا فوت کرده باشند سهم ارث به چه نحوی تقسیم میشود
سالم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
اگر مادر بمیرد پسرش از مهریه سهم میبرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
من زنی بیوه هستم و تنها یک دختر دارم بعد از مرگم اموالم چگونه تقسیم میشود؟ پدر و مادرم زنده اند و سه برادر دارم!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خیر
فاطمه علی نزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
سلام آیا راسته که زمانی دیعه زن ومرد مساوی شده ارث هم بین دختر وپسر مساوی شده
هوشنگ عفیفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
متوفی چهار عمه داشته, همگی قبلا" فوت شده اند. یک عمه دو پسر و عمه های دیگر هر یک یک دختر دارند. نسبت تقسیم ارثیه بین آنها چگونه هست؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
اگر‌پدر‌یک‌پسر‌داشته‌باشد‌وشش‌دختر‌ارث‌چگونه‌تقسیم‌می‌شود
رسول جدیدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۴
اگر متوفی دو خواهر داشته باشد و درزمان فوت متوفی در قید حیات نباشند فرزندان آنها اگر یکی از آنها دو پسر داشته باشد و از خواهر دیگر دو پسر و دو دختر داشته باشد آنها به چه صورتی سهم ارثیه خود را دریافت می کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
پسر یک چهارم
و هر دختر یک هشتم
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۴
اگه پدر در زمان حیات وصیت کند سهمی به دختر ندهد وهمه ی ارث به پسر برسد ،والان فوت کرده چه باید کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
آیا در زمان حیات والدین میتوان احقاق حق نمود و تقاضای ارث کرد؟
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
اگر پدر و مادر بعد از فرزند فوت کند سهم الارث که از پسر به پدر رسیده بود بین خواهر وبرادرش تقسیم میشه یه بین فرزندان پسر تقسیم میشه
صديقه مشعشعي
|
United States
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
اگر مردي در زمان حيات تمام اموالش را بين فرزندان تقسيم كرده و همسر خوبش را در نظر نگيرد.
همسر چگونه مي تواند احقاق حق نمايد؟
با تشكر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بین برادر و خاهران تقسیگ میشود زیرا مال برای پدر است ن برای فرزندان
بهمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
سلام من توی دینا خونده بودم هرکی فقط میتونه تا یک سوم از مالش رو وصیت کنه اگه اینطوری باشه که وصیت کردن چه معنی میده آخه
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر