کد خبر: ۶۸۵۵۶۹۶
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹
ادامه دعواهای واشنگتن-آنکارا بر سر خرید سامانه دفاع موشکی از روسیه

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) خطاب به ترکیه اعلام کرد خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه پیامد‌های خطرناکی دارد.

پنتاگون ترکیه را برای خرید سامانه اس-۴۰۰ تهدید کردبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری راشاتودی، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، ترکیه را به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه تهدید کرد و به آنکارا توصیه کرد به دنبال راه‌حل‌های بهتری باشد.

«اریک پاهون» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری «احوال» (ترکیه) گفت: خرید سامانه اس-۴۰۰ روسیه عواقب خطرناکی برای روابط دفاعی آمریکا و ترکیه دارد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد واشنگتن همچنان به رایزنی‌های خود با آنکارا برای کمک به آنها در جهت یافتن راهکار بهتر ادامه خواهد داد و همچنین به این کشور در خصوص عواقب گسترده خرید سامانه اس-۴۰۰ اطلاع داده است.

واشنگتن بار‌ها آنکارا را برای لغو برنامه خرید سامانه‌ دفاع هوایی اس-۴۰۰ از روسیه تحت فشار قرار داده و وعده داده است به جای این سامانه روسی سیستم موشکی پاتریوت را در اختیار ترکیه قرار می‌دهد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده است در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد.

سال گذشته میلادی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در گزارشی به نمایندگان کنگره این کشور اعلام کرد به ترکیه هشدار داده است اگر همچنان به خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه اصرار داشته باشد، از برنامه خرید جنگنده‌های پنهانکار اف-۳۵ آمریکا کنار گذاشته می‌شود. در گزارش پنتاگون به کنگره تأکید شد فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به ترکیه تا زمان آماده‌سازی گزارش پنتاگون درباره روابط ترکیه و آمریکا ظرف ۹۰ روز آینده ممنوع است. در گزارش پنتاگون به کنگره آمده است: دولت آمریکا این موضوع را برای دولت ترکیه روشن کرده است که خرید سامانه اس-۴۰۰ پیامد‌های منفی اجتناب‌ناپذیری در روابط واشنگتن و آنکارا و همچنین نقش ترکیه در سازمان ناتو خواهد داشت.

با وجود هشدار‌های پیاپی آمریکا، ترکیه پیش از این آشکارا اعلام کرد خرید سامانه اس-۴۰۰ از روسیه را نهایی کرده است و تحویل آن در ماه ژوئیه ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد. آنکارا همچنین قرار است ۱۱۶ فروند جنگنده اف-۳۵ از آمریکا خریداری کند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر