کد خبر: ۶۹۰۹۰۳۶
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان خبر داد؛

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان گفت: ۸۳ هزار هکتار از جنگل‌های استان لرستان دچار زمین لغزش شده اند.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های  باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان،  شیرزاد نجفی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با بیان اینکه لرستان از حیث زمین شناسی در کمربند زمین شناسی زاگرس قرار گرفته است خاطرنشان کرد: این استان به واسطه ابر بهمن سنگی جهان یا بعبارتی زمین لغزش سیمره در دنیا معروف است.

نجفی بارش‌های فروردین ماه امسال در ۲۰۰ سال اخیر را بی سابقه دانست و عنوان کرد: با وقوع این سیل، انتظار می‌رفت که در سطح استان شاهد زمین لغزش‌های متعددی باشیم.

وی اظهار داشت: برآورد اولیه نشان می‌دهد که بیش از ۸۳ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط لرستان در سالجاری درگیر زمین لغزش شده که این زمین لغزش‌ها متاسفانه با جابجایی پوشش گیاهی و خشک شدن جنگل‌ها و تخریب کامل آن‌ها همراه خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به ۲۳۸۱ مورد زمین لغزش شناسایی شده که ۱۲۷ روستا و ۳۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی را با خطر مواجه نموده است گریزی زد و افزود: از این مناطق می‌توان به ۷۰۰ نقطه در شهرستان خرم آباد بخصوص در مناطق جنوب و جنوب شرقی، بیش از ۵۰۰ نقطه در مناطق جنوبی شهرستان الیگودرز، بیش از ۴۰۰ نقطه در شهرستان دلفان، بیش از ۲۵ نقطه در شهرستان چگنی، بخش‌هایی از مسیر آزاد راه خرم زال، شهرستان دورود و سایر نقاط استان اشاره نمود.

نجفی در ادامه تصریح کرد: در لرستان تا کنون ۲ مورد مطالعات منجر به پایدار سازی زمین لغزش در مطالعات زمین لغزش مشرف به جاده خرم آباد_پلدختر موسوم به تنگ تیر در دهه ۸۰ و زمین لغزش ۲۷۰۰ هکتاری مشرف به شهر دورود و بخشی از راه آهن شمال _ جنوب در دهه ۹۰ انجام شده است.

وی تنها راه علاج رانش‌ها را اجرای عملیات آبخیزداری دانست و یادآور شد: عملیات آبخیزداری بخصوص در مناطق جنگلی می‌تواند باعث کاهش ریسک آسیب پذیری پوشش جنگلی، کنترل رسوب، جلوگیری از ایجاد جریان‌های گِلی در مناطق پایین دست و عدم تکرار حوادثی مانند سیل پلدختر شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  لرستان در پایان با اشاره به اینکه زمین لغزش‌های اتفاق افتاده باعث ورود حجم زیادی از رسوب به رودخانه‌های اصلی و سد‌های پایین دست شده خاطرنشان کرد: مصالح ناشی از زمین لغزش‌ها باعث دفن بخش‌هایی از شهر‌های پلدختر، معمولان و روستا‌های در مسیر رودخانه کشکان در زیر بیش از ۳ متر رسوب شده است.

انتهای پیام/پ

زمین لغزش در جنگل‌های لرستان اتفاق افتاده است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر