کد خبر: ۶۹۴۵۲۰۳
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: غربالگری ژنیتیکی پیش از ازدواج برای جلوگیری از تولد نوزادان معلول اجباری شد.

غربالگری ژنیتیکی پیش از ازدواج اجباری شدبه گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت،  وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور در مراسم افطاری آسایشگاه معلولان غرب گیلان که با حضور خیران در صومعه سرا برگزار شد، گفت: با مصوبه مجلس شورای اسلامی غربالگری ژنتیکی پیش ازدواج اجباری است و برای ثبت ازدواج در دفاتر ثبت باید برگه آزمایش ژنیتیکی از مراکز بهداشت ضمیمه شده باشد.

وی، با اشاره به هزینه بالای آزمایش‌های ژنتیکی، افزود: این هزینه‌ها برای مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) رایگان و برای خانواده‌های کم درآمد با تخفیف انجام می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، با بیان اینکه هم اکنون ۴۷ هزار معلول در ۸۰۰ مرکز شبانه روزی که تحت پوشش بهزیستی کشور نگهداری می‌شود، گفت: ۲۶ هزار فرزند بی سرپرست و بدسرپرست نیز از خدمات بهزیستی بهرمندند.

مصطفی سالاری، استاندار گیلان، نیز به تصویب ۱۰ میلیارد تومان اعتبار در سفر رئیس جمهور به گیلان برای تکمیل شیرخوارگاه و توسعه و افزایش ظرفیت آن اشاره کرد و گفت: با توجه به احتمال تاخیر در تخصیص این اعتبار برای تکمیل و تجهیز فاز اول این مرکز خیریه به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمک خیّران گیلانی نیاز است.

وی افزود: خیّران پرداخت یک میلیارد تومان برای تکمیل ساختمان شیرخوارگاه را تقبل کردند که با ۵۰۰ میلیون تومان اعتبارات دولتی این ساختمان امسال تجهیز و به بهره برداری می‌رسد.

کاظم دلخوش، نماینده صومعه سرا در خانه ملت نیز گفت: هر مصوبه‌ای که برای حمایت از مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی به مجلس برسد نمایندگان تصویب می‌کنند.

وی افزود: خیّران انسان‌های بزرگی هستند که اجرشان را از خدا می‌گیرند، زیرا از مالشان می‌گذرند تا خدا راضی باشد.

کامران گلشکن، مدیرعامل آسایشگاه معلولان غرب گیلان نیز گفت: ۱۵۰ معلول ذهنی بیشتر از ۱۴ سال به صورت شبانه روزی و ۸۰ معلول در منزل از خدمات این آسایشگاه بهره‌مند هستند.

وی افزود: ماهانه ۳۵۰ میلیون تومان هزینه آسایشگاه معلولان غرب گیلان را از خیّران و درآمد‌های آسایشگاه و کمک بهزیستی تامین می‌شود.

در پایان خیران ۳۰۰ میلیون تومان به آسایشگاه آسایشگاه معلولان غرب گیلان اهداء کردند.

 

انتهای پیام/م.ع

اجباری شدن غربالگری ژنیتیکی پیش از ازدواج

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر