کد خبر: ۷۰۷۶۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰

مدیر جهادکشاورزی فاروج گفت: بارندگی‌ها و سرمای ابتدای امسال، ۳۵ درصد به باغ‌های انگور شهرستان خسارت وارد کرد که این روند موجب کاهش ۶ تنی عملکرد تولید در واحد سطح شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ،مهران حیاتی مدیر جهاد کشاورزی فاروج عملکرد تولید انگور در هر هکتار را سال گذشته ۱۶ تن دانست و گفت: این رقم امسال به ۱۰ تن رسیده است.

حیاتی با اشاره به خسارت ۱۱۴ میلیارد تومانی ناشی از سرمازدگی و بارندگی‌های سه ماهه اول سال به باغ‌های شهرستان افزود: ۶۰ درصد باغ‌ها اختصاص به محصول انگور دارد که شامل ۳ هزارو ۶۰۰ هکتار است.

او رقم قالب انگور شهرستان را سلطانی بی دانه دانست و گفت: با انجام اصلاح، احیا، بهزراعی و همچنین توجه به حوزه تغذیه باغ ها، تازه خوری انگور شهرستان در استان‌های شمالی، تهران و خراسان رضوی بازار مناسبی پیدا کرده است.

وی بخش خبوشان به مرکزیت تیتکانلو را قطب تولید انگور با کیفیت شهرستان برشمرد و افزود: بیش از ۹۵ درصد بافت جمعیتی این بخش باغدار انگور هستند و مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد این خانوار‌ها وابسته به این محصول است.

حیاتی گفت: پیش بینی برداشت انگور شهرستان با توجه به خسارت ۳۵ درصدی باغ ها، ۳۷ هزار و ۴۴۰ تن است و با توجه به اینکه نسبت تبدیل انگور به کشمش ۴ بر یک است، میزان کشمش تولیدی هم امسال به ۹ هزار و ۳۶۰ تن می‌رسد.

سه هزار و ۶۰۰ هکتار از باغ‌های شهرستان فاروج مربوط به محصول انگوراست و از جمله مهم‌ترین ارقام انگور موجود، سلطانی بی دانه یا کشمشی، صحابی، فخری، سبز انگور، عسکری، انگور سیاه، خلیلی، یاقوتی و... است.

مرکز شهرستان ۵۲ هزار نفری فاروج در ۹۰ کیلومتری شرق بجنورد و در مسیر اصلی استان‌های شمالی به مشهد مقدس واقع است.

انتهای پیام/د

کاهش ۶ تنی عملکرد تولید انگور فاروج در واحد سطح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر