کد خبر: ۷۰۹۹۲۹۶
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی:

صادق آبادی گفت: روزانه ۹۱ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو تولید می‌شود و تولید نفت‌گاز یورو هم تا پایان سال به روزانه ۷۳ میلیون لیتر می‌رسد.

تولید نفت‌گاز یورو به ۷۳ میلیون لیتر می رسدبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از صدا وسیما ، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نشست تخصصی روز پایانی پنجمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو ، گفت: تولید بنزین با استاندارد‌های یورو به ۹۱ میلیون لیتر در روز رسیده است.

علیرضا صادق‌آبادی افزود: تولید نفت‌گاز یورو در کشور تا پایان امسال به روزانه ۷۳ میلیون لیتر می‌رسد.

وی بابیان اینکه در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس هم اکنون روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین با کیفیت تولید می‌شود گفت : این بنزین از لحاظ مولفه‌های آلایندگی استاندارد یورو ۵ را دارد و میزان گوگرد آن از شاخص استاندارد یورو ۵ که باید تا ۵۰ پی‌پی‌ام باشد نیز کمتر بوده و در حد ۵ دهم پی‌پی‌ام است.

صادق آبادی افزود: البته وقتی این بنزین با بنزین تولیدی در دیگر پالایشگاه‌ها مخلوط می‌شود، میزان گوگرد آن به ۲۴.۵ پی‌پی‌ام می‌رسد که این عدد را نیز سازمان ملی استاندارد تایید کرده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون به طور میانگین روزانه ۱۷ میلیون لیتر بنزین یورو در پالایشگاه امام خمینی شازند، ۱۲ میلیون لیتر در پالایشگاه اصفهان، ۱۲میلیون لیتر در پالایشگاه بندرعباس و ۳ میلیون لیتر بنزین یورو در تبریز تولید می‌شود، افزود: در مجموع با احتساب پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس روزانه ۹۱ میلیون لیتر بنزین با کیفیت استاندارد یورو در کشور تولید می‌شود که به لحاظ آلایندگی‌ها در کیفیت کاملا استاندارد قرار دارد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تاکید کرد: روزانه ۲۸ میلیون لیتر نفت‌گاز یورو در پالایشگاه‌های اصفهان، امام خمینی شازند و تهران تولید می‌شود که میزان گوگرد آن تا چند سال گذشته حدود ۱۰ هزار پی‌پی‌ام بود و امروز به کمترین حد ممکن رسیده است.

به گفته صادق‌آبادی، با افزایش سطح تولید نفت‌گاز یورو در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به روزانه ۱۵ میلیون لیتر ( گوگرد حدود ۴ پی‌پی‌ام) و در پالایشگاه اصفهان به روزانه ۲۰ میلیون لیتر، میزان نفت گاز تولیدی یورو (گوگرد کمتر از ۱۰ پی‌پی‌ام) در کشور به روزانه ۷۳ میلیون لیتر خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره اتهام‌هایی که درباره پایین بودن کیفیت سوخت علیه وزارت نفت مطرح می‌شود، گفت: آلودگی هوا به هیچ وجه ناشی از سوخت نیست و ما با استاندارد‌های بین‌المللی می‌توانیم این موضوع را اثبات کنیم.

صادق‌آبادی مشکل اصلی در بحث آلودگی را نشناختن راه‌های درمان آن عنوان کرد و گفت: تا زمانی که درد را درست تشخیص ندهیم، نمی‌توانیم مشکل را حل کنیم و در بحث کیفیت سوخت نیز یک واقعیت وجود دارد که سوخت خوب با احتراق بد، آلایندگی ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت نفت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، سازمان ملی استاندارد و سازمان‌های بازرسی به‌طور دائم بر بنزین توزیعی در کشور پیش و پس از توزیع نظارت می‌کنند، گفت: اگر گوگرد بنزین تولیدی در کشور تا این حد بالاست، پس واحد‌های گوگردزدایی در پالایشگاه‌ها با این حجم از سرمایه‌گذاری و تاسیسات چه می‌کنند؟

کاهش بیش از ۵۰ درصدی هدررفت گاز

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران از کاهش هدر رفت گاز در خطوط انتقال و شبکه توزیع خبر داد.

محمدرضا صدیقی، در نشست تخصصی پنجمین گنکره راهبردی نفت و نیرو گفت: در سال ۹۲ درصد گاز‌های محاسبه نشده ما (به دلیل سرقت، اشتباه در اندازه‌گیری یا انتشار گاز) حدود ۱۱ میلیارد ریال بود که فقط در همین بازه چند ساله به ۴.۵ درصد رسید و برنامه ما این است که به‌زودی آن را به سه درصد کاهش دهیم، این در حالی است که این رقم در کشور روسیه پنج درصد است.

وی درباره جلوگیری از سوختن گاز‌های مشعل در بخش گاز افزود : سال ۹۳، حدود ۳ میلیارد مترمکعب گاز در مشعل‌های عسلویه می‌سوخت که این مقدار هم اکنون به حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب رسیده و این در حالی است که روز به روز واحد‌های جدید در این منطقه راه‌اندازی می‌شود.

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز درباره بحث نفت‌کوره ارسالی به نیروگاه‌ها نیز گفت : هم‌اکنون ۹۸.۵ درصد جمعیت شهری و ۷۶.۵ درصد جمعیت روستایی از گاز طبیعی استفاده می‌کنند و با بالارفتن شدت سرما در فصول سرد سال چاره‌ای جز این نداریم که در مدت زمان بسیار محدود از سوخت مایع استفاده کنیم که به کمتر از ۵ نیروگاه ارسال می‌شود.

صدیقی با اشاره به اینکه وزارت نفت در بحث محیط زیست که حوزه‌ای فرابخشی محسوب می‌شود، بسیار خوب عمل کرده است، تاکید کرد: وزارت نفت دراین باره اهتمام جدی نشان داد و در این شرایط سخت اقتصادی، مجوز ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در این حوزه را ارائه کرد که از این طریق حدود ۶۰ میلیارد مترمکعب گاز جایگزین مصرف سوخت مایع شد.

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر پیشران بودن صنعت نفت و گاز کشور در اجرای تعهد‌های زیست‌محیطی خود افزود: هم‌اکنون در کشور معادل ۲۰۰ میلیارد ریال گاز مصرف می‌شود که این مقدار با قیمت میانگین صادراتی، معادل حدود سالانه ۵۰ میلیارد دلار (روزانه معادل ۴ میلیون بشکه) می‌شود که اگر این گاز نبود، سوخت‌های مایع جایگزین می‌شد.

صدیقی بابیان اینکه برنامه‌های آینده ما این است که سالانه یک میلیون خانوار را به شبکه گاز متصل کنیم گفت: ممکن است این نقد وجود داشته باشدکه این اقدام شدت مصرف انرژی را درکشور بالامی برد، اما این مسئله خارج از تعهد‌های وزارت نفت است و ما اجازه نداریم وارد این مقوله شویم. بااین حال بر پایه تعهد‌های زیست‌محیطی خود ده‌ها پیشنهاد در این باره ارائه کرده‌ایم که البته توجهی به این راهکار‌ها نشده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر