کد خبر: ۷۱۰۵۱۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۳
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۳
کد خبر : ۷۱۰۵۱۲۰

رژیم سعودی از سال ۲۰۱۱ تا سال جاری میلادی ۱۲۸ نفر از اهالی قطیف را به شهادت رسانده است.

سرکوب گسترده شیعیان در قطیف عربستانبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، فعال توئیتری اهل قطیف (ناشط قطیفی) در پیامی از ادامه سرکوب شیعیان این منطقه شیعه نشین در شرق عربستان خبر داد و نوشت: رژیم سعودی از سال ۲۰۱۱ تا سال جاری میلادی ۱۲۸ نفر از اهالی قطیف را به شهادت رسانده است.

از این تعداد: ۴۱ نفر در زندان اعدام شده اند. ۲۹ نفر در حمله به منازل،۲۲ نفر در حملات و تیراندازی‌های بی هدف در مناطق مختلف قطیف، ۱۰ نفر زیر شکنجه و ۱۰ نفر در راهپیمایی‌های مسالمت آمیز شهید شده اند و ۱۰ نفر هم به روش‌های مختلف ترور شده اند.

گفتنی است سرکوب شیعیان شهر قطیف در سال‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته است.

قَطیف شهری است در استان شرقی عربستان سعودی و یکی از شهر‌های تاریخی این کشور. خط لوله نفت تاب لاین که از ظهران آغاز می‌شود از این شهر می‌گذرد سپس به اردن، سوریه و لبنان می‌رسد.

قرار گرفتن در کنار خلیج فارس و دوری جزیی از بیابان موجب شده تا خاک آن برای کشاورزی مناسب و به همین دلیل از حیث تولید میوه و به دلیل همجواری با خلیج فارس از حیث صید انواع ماهی نیز معروف باشد.

تشیع در این شهر پیشینه‌ای طولانی دارد و در حال حاضر نیز بیشتر جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند. مسجد امام علی (ع)، حسینیه باب الحوائج و «الملتقی الحسینی» از جمله مراکز مذهبی شیعیان در این شهر است.

موقعیت استراتژیک استان شرقی عربستان به دلیل وجود نفت، توجه مضاعف سعودی‌ها را به دنبال داشته است. در مقابل، وضع اقتصادی نابسامان شیعیان در مقطعی که درآمد نفت سعودی بسیار بالا رفته بود، عامل جدّی تری برای بالا گرفتن اعتراضات شیعیان بود. شیعیان نه تنها در امور سیاسی هیچ گونه مشارکتی نداشته و ندارند؛ بلکه در امور اقتصادی نیز زمینۀ مناسبی برای رشد یا در دست گرفتن مشاغل مهم را نداشته اند.

قطیف در شرق عربستان اگر چه از جمله مناطق بسیار ثروتمند عربستان به دلیل داشتن منابع سرشار نفت به شمار می‌آید، اما به دلیل شیعه بودن ساکنان آن همواره مورد ظلم و تبعیض قرار داشته است، به همین دلیل این منطقه شاهد ناآرامی‌هایی در اعتراض به این ظلم و ستم‌هاست.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر