کد خبر: ۷۱۰۷۳۰۱
گروه : سمنان » سمنان
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
دادستان عمومی و انقلاب شاهرود:

عبدالجواد پارسافر گفت: سرقت ، استفاده از اسلحه‌های غیرمجاز بیشترین مشکلات و پرونده‌های قضایی شهرستان شاهرود است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، عبدالجواد پارسافر دادستان عمومی و انقلاب شاهرود گفت: دزدی‌های کوچک، استفاده از اسلحه‌های غیرمجاز، تصادف‌های رانندگی، خرید و فروش بی ضابطه املاک و سیاست زدگی فضای مجازی بیشترین مشکلات و پرونده‌های قضایی شهرستان است.

او افزود: جو سیاسی سنگین بر این شهرستان حاکم است، برخی دچار سیاست‌زدگی شده اند، اگر این نگاه مردم به سوی توسعه، آبادانی و مطالبه گری باشد بسیار مطلوب است، این موضوع همچنین موجب ۲ دستگی و چند دستگی می‌شود که خیلی به نفع مردم نخواهد بود.

دادستان عمومی و انقلاب شاهرود سیاست زدگی را موجب افزایش اختلافات و در نتیجه افزایش کار دستگاه قضایی خواند و بیان کرد: روزانه پرونده‌های بسیاری برای رسیدگی به دادسرای شاهرود می‌رسد که با اندکی تامل و گذشت، بخش زیادی از آن‌ها قابل طرح نخواهند بود.

پارسافر اظهار کرد: دستورالعمل‌ها و سیاست‌های ابلاغی رییس جدید قوه قضاییه در کاهش پرونده‌های قضایی موثر واقع شده و این روند کنترل شود.

او کاهش تعداد پرونده‌های قضایی را در کوتاه شدن زمان رسیدگی، آرامش مردم، قاضیان و کارکنان قضایی ضروری خواند.

دادستان عمومی و انقلاب شاهرود بیان کرد: تلاش می‌شود پرونده‌ها در وقت مناسب و براساس حق و واقعیت‌ها رسیدگی نماییم تا رضایتمندی بیشتر مردم را شاهد باشیم.

پارسافر یکی از معضلات چند ساله دستگاه قضایی در شاهرود را اختلافات مردمی و رجوع به دستگاه قضایی برای احقاق حق آنان در باره زمین‌ها و اسناد مالکیت شهرک پردیس شاهرود دانست.

او ابراز داشت: برخی افراد و زمین خواران با تکیه بر اسنادی، در آن محله اقدام به خرید و فروش زمین و ملک کرده اند، در بعضی پرونده‌ها یک قطعه زمین به چند تن فروخته شده است.

دادستان عمومی و انقلاب شاهرود حل مشکل ثبتی زمین‌های آن منطقه را یکی از دلایل بارز کاهش اختلاف‌های مردمی و رجوع به دستگاه قضایی برشمرد و از مردم خواست در زمان خرید و فروش هرگونه ملک تحقیقات لازم را انجام دهند.

فراوانی دزدی‌های کوچک یکی دیگر از مشکلات دستگاه قضایی

پارسافر با بیان اینکه در شهرستان شاهرود سرقت‌های کلان نداریم،تصریح کرد: سرقت‌های خرد و احشام افزایش یافته است.

او دزدی‌های کوچک مانند ربودن دوچرخه و موتورسیکلت که بدون رعایت نکات امنیتی در جلوی منزل و خیابان‌ها رها شده اند، و نیز سرقت صفحه ستون اسکلت‌های ساختمانی در حال ساخت، شاخه‌های میله‌گرد، سیم برق ساختمان‌های نیمه‌کاره بدون حفاظ از جمله این سرقت‌ها هستند که نگرانی‌های مردم را افزایش داده و جو روانی جامعه را برهم می‌زند که با رعایت نکات لازم امنیتی این دزدی‌ها هم کاهش خواهد یافت.

رعایت امور مراقبتی از سوی مردم ضروری است

وی گفت: برخی دامداران برای مراقبت از دام هایشان کمترین امور حفاظتی را هم رعایت نمی‌کنند، با توجه به افزایش قیمت دام لازم است دامداران برای حفاظت از سرمایه هایشان نکات حفاظتی را رعایت کنند تا دزدان در رسیدن به اهدافشان ناکام شوند.

پارسافر بیشتر سارقان احشام را کسانی خارج از منطقه خواند و گفت: دزدان پس از ربودن دام‌ها، آن‌ها را در شهر‌های همجوار می‌فروشند.

وی استفاده از سامانه‌های حفاظتی نوین را برای حفظ اموال ضروری خواند و گفت: مردم با هزینه اندک و رعایت نکات امنیتی سرمایه‌های خود را حفظ کنند.

داستان شاهرود از کاهش سرقت‌ها در چند ماه گذشته هم خبر داد و گفت: در زمان اوج نوسان‌های اقتصادی سرقت‌ها هم افزایش یافته بود.

اسلحه‌های غیرمجاز عامل بروز برخی خشونت‌ها

دادستان شاهرود استفاده از اسلحه‌های غیرمجاز را در بروز برخی خشونت‌ها موثر خواند.

پارسافر وجود سلاح غیرمجاز را در افزایش بزه موثر خواند و ادامه داد: در یک مورد قتل که بتازگی روی داد، مقتول با یک سلاح شکاری غیر مجاز کشته شد.

وی گفت: برخی بدون کنترل اعصاب و هیجان‌ها و با کوچکترین اختلافی از اسلحه غیرمجاز استفاده کرده و مرتکب جرم سنگین می‌شوند.

دادستان شاهرود با بیان این که خانواده‌ها از نگهداری اسلحه غیرمجاز در خانه‌ها خودداری کنند، گفت: برخی از مجرمان که به خاطر استفاده از اسلحه غیرمجاز دستگیر شده اند، عدم کنترل هیجان و فکر نکردن به عاقبت کار را دلیل کار خود ذکر می‌کنند، این در حالی است که اگر اسلحه در دسترس نبود چنین اتفاق‌های وحشتناکی هم روی نمی‌داد.

پارسافر ادامه داد: زمانی که اسلحه در دست فردی قرار بگیرد احساس قدرت کاذب به وی دست می‌دهد.

او از اجرای طرح‌هایی برای جمع آوری و جلوگیری از ورود اسلحه با همکاری نیرو‌های امنیتی، انتظامی و نظامی خبر داد و گفت: کار‌هایی در این باره انجام شده که نتایج خوبی هم به دنبال داشته است.

دادستان شاهرود اظهار داشت: در جریان استفاده از اسلحه و قتل یکی از طرفین، ۲ خانواده از هم می‌پاشد، یک تن بر اثر تیراندازی کشته شده و دیگری هم به قصاص نفس محکوم می‌شود، فرزندان آن‌ها یتیم شده و آسیب‌ها فراوان به خانواده‌های داغدار وارد می‌کند.

پارسا فربیان کرد: طرح جمع آوری و جلوگیری از ورود اسلحه غیرمجاز در فرمانداری تصویب شده، با وارد کنندگان، توزیع کنندگان، خریداران و فروشندگان به شدت و قاطعیت برخورد خواهد شد.

او افزود: بخشی از اسلحه‌های غیر مجاز با رصد، پایش و همکاری نیرو‌های نظامی، انتظامی و امنیتی در شهر رویان جمع آوری شده که بازتاب خوبی داشته است، این کار با قوت ادامه خواهد داشت.

دادستان عمومی شاهرود تصریح کرد: با دارندگان، خریداران و فروشندگان اسلحه‌های غیر مجاز به عنوان یک مجرم به صورت قاطع برخورد خواهد شد.

پارسا فر یکی دیگر از مشکلات این شهرستان را تصادف‌های جاده‌ای برشمرد، چرا که شاهرود در یک شاهراه ارتباطی کشور به ویژه در جاده سراسری تهران به مشهد و در تقاطع چند استان مانند اصفهان، یزد، گلستان و خراسان رضوی جای دارد.

او جاده طرود را یکی از راه‌هایی که از گذشته با عنوان یک راه دسترسی در راهداری تعریف شده ذکر کرد و گفت: اکنون از این راه برای رسیدن به استان‌هایی مانند اصفهان، یزد و هرمزگان استفاده می‌شود که جاده مناسبی برای این تردد‌های ترانزیتی نیست.

دادستان عمومی شاهرود بیان کرد: مردم در عبور و مرور از این جاده کویری ناهموار و خسته کننده در رعایت قوانین و مقررات رانندگی دقت بیشتری کنند تا سفر ایمن داشته باشند، مسئولان راهداری نیز رسیدگی به وضعیت آن را مورد توجه بیشتر قرار دهند یا با تغییر وضعیت آن و تعریف جدید شاهد کاهش حوادث جاده‌ای در این مسیر باشیم.

پارسا فراظهار داشت: مسیر شاهرود - میامی و ادامه آن تا سبزوار در مسیر جاده سراسری تهران – مشهد را یکی دیگر از مکان‌های وقوع تصادف‌های جاده‌ای برشمرد و گفت: بیشترین حوادث ترافیکی در این محور واژگونی یا تصادف‌هایی به خاطر رعایت نکردن فاصله طولی است.

سیاست زدگی فضای مجازی

او سیاست زدگی در فضای مجازی را یکی دیگر از چالش‌های شهرستان شاهرود خواند و ابراز داشت: در نشست پیشگیری از وقوع جرم، این موضوع بررسی و اقدام‌هایی انجام شده است.

دادستان عمومی شاهرود بیان کرد: برخی سایت‌های خبری و کانال‌های فضای مجازی با انتشار برخی اخبار و اطلاعات نادرست به دنبال دستیابی به اهداف خود و گروهشان هستند، در این راستا برخی از مسوولان دستگاه‌های اجرایی را مورد هجمه قرار داده و نکوهش می‌کنند.

پارسا فر افزود: انتقاد و نقد باید در بستر مناسب و از مجاری صحیح انجام شود، فضای مجازی نباید قالبی برای التهاب آفرینی در جامعه باشد و اگر شاکی خصوصی وجود داشته باشد، این اقدام‌ها به عنوان یک جرم قابل پیگیری و برخورد قانونی است.

او از رسانه‌ها و مدیران کانال‌های فضای مجازی خواست با اصلاح رویه نقد و انتقاد‌های خود از بروز التهاب‌های اجتماعی در جامعه جلوگیری نمایند.

دادستان شاهرود به نزدیک شدن زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی و شروع برخی تحرک‌های انتخاباتی هم اشاره کرد و گفت: به همین خاطر فعالیت کانال‌های فضای مجازی و برخی سایت‌ها افزایش یافته، حمایت‌ها و مطالب نباید به تخریب دیگران بیانجامد.

پارسافر ادامه داد: آینده نزدیک در نشستی با اصحاب رسانه، مدیران سایت‌ها و کانال‌های فضای مجازی به حرف دل آن‌ها نیز گوش می‌دهیم و با بررسی مسایل و موارد این حوزه و بیان خواسته‌های دستگاه قضا، کاهش این التهاب‌ها را در جامعه شاهد باشیم.

او افزایش آستانه تحمل از سوی مردم را خواستار شد و گفت: برخی افراد به خاطر موضوع کوچکی عصبانی شده و اقدام زیانباری انجام می‌دهند در حالی که با اندکی تحمل و رعایت اصول اخلاقی از تشکیل پرونده‌های قضایی زیادی جلوگیری می‌شود.

دادستان عمومی شاهرود تصریح کرد: جرم‌ها را ۲ نوع قابل گذشت و غیرقابل گذشت خواند و گفت: در جرایم قابل گذشت بدون شاکی خصوصی تعقیب شروع نمی‌شود، این قبیل پرونده‌ها با رضایت شاکی در هر مرحله‌ای بسته خواهد شد که توهین یکی از این موارد است.

این مقام قضایی مزاحمت برای بانوان بصورت علنی را از جمله جرایم غیر قابل گذشت برشمرد که بر طبق قانون در این صورت چنانچه دادستان از آن مطلع شود باید رسیدگی کند.

پارسافر توهین به مقام‌های کشوری را از جمله جرایم غیر قابل گذشت برشمرد و بیان کرد: در صورتی که این مقام‌ها مورد توهین قرار بگیرند دادستان‌ها در صورت اطلاع رسیدگی خواهند کرد.

او مزاحمت نوامیس را یک جرم قابل پیگیری برشمرد که بدون شکایت بانوان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گفته دادستان شاهرود ورودی پرونده‌های قضایی این شهرستان در هر ماه ۱۴۰ تا ۱۵۰ فقره است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

انتهای پیام / م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر