کد خبر: ۷۱۳۵۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
کد خبر : ۷۱۳۵۸۳۱

روز ۱۷ شهریور ۵۷، قرار بود دیدار پرسپولیس و استقلال (تاج) در جریان لیگ تخت‌جمشید برگزار شود، اما تنها ۱۲ ساعت قبل از شروع مسابقه، با اعلام حکومت نظامی، شهرآورد پرطرفدار تیم‌های پایتخت، لغو شد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، پرسپولیس و استقلال، در سال ۵۷ با هم بازی نکردند؛ دو تیم در این سال ترکیب جذابی از خود به نمایش گذاشتند و بعد از سال‌ها، بار دیگر مدعیان درجه اول قهرمانی شدند و پاس، تیمی که دو سالِ قبل را به طور متوالی قهرمان شده بود، کنار زدند.

چرا «شهرآورد» ۱۷ شهریور ۵۷ برگزار نشد؟

استقلالی‌ها در این سال رضا رجبی، نعلچگر، اصغر حاجیلو، شاهرخ و شاهین بیانی، پرویز مظلومی و مراغه‌چیان را از نسل مردان دهه شصت داشتند. پرسپولیس اما، ترکیب بهتری داشت، در ترکیب تیم پرسپولیس از جمع مردان نسل دهه شصت، افرادی، چون مایلی‌کهن، حمید درخشان، محمد پنجعلی و خود علی پروین در میدان بودند و بیژن ذوالفقارنسب، جواد ا... وردی، محمد صادقی، صفر ایرانپاک، محمود خوردبین و محمد زادمهر از قدیمی‌ترها، در ترکیب حضور داشتند.

قرار بود این ترکیب طلایی در برابر تیم قدرتمند استقلال قرار بگیرد؛ همه طرفداران فوتبال منتظر برگزاری بازی در ۱۷ شهریور ۵۷ بودند؛ اما در این بین، آموزگار برکنار شد و جعفر شریف امامی، بعد از ۱۸ سال، برای دومین بار به نخست‌وزیری رسید تا با دولت به اصطلاح آشتی ملی، اعتراضات مردمی را که روز به روز گسترده می‌شد، مهار کند.

با این حال، شریف امامی از سیاست مد نظرش طرفی نبست و کار دوباره به حکومت نظامی کشید؛ درست روز ۱۷ شهریور، زمانی که قرار بود مردم برای تماشای بازی شهرآورد، به ورزشگاه آزادی بروند، صدای گلوله، فضای آرام پایتخت را به هم ریخت؛ میدان ژاله (شهدا) با خون هزاران نفر از افرادی که به صورت مسالمت آمیز تظاهراتی را برگزار کرده بودند، رنگین شد؛ شهرآورد برگزار نشد و تماشاگران فوتبال، روز بعد در تشییع پیکر هزاران شهید در خون غلتیده شرکت کردند.

منبع: روزنامه خراسان

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر