کد خبر: ۷۲۷۵۱۲۹
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
کد خبر : ۷۲۷۵۱۲۹
با بهره گیری از دانش معماری؛

کارشناسان پس از چندین سال تلاش و انجام مرمت در هرمی باستانی موفق به تعمیر و بازگشایی آن به روی علاقه‌مندان به آثار باستانی عصر فراعنه شدند.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مهندسان معماری با استفاده از جدیدترین فناوری‌های مرمت و بازسازی ساختمان، موفق به تعمیر قدیمی‌ترین ساختمان جهان، هرم پله‌ای فرعون ژوسر Djoser مصری متعلق به ۴۷۰۰ سال پیش شدند.

گردشگران و علاقه‌مندان به تمدن مصر باستان از این پس می‌توانند از این بنای باستانی دیدن کنند. هرم پله‌ای فرعون ژوسر به وسیله معمار مصری ایمهوتپ Imhotep ساخته شده است.

درجریان حفاری‌های اوایل قرن بیستم و پس از خاک برداری کامل از هرم، به دلیل نشست بنا و آسیب دیدگی سنگ‌های آن و به منظور جلوگیری از آسیب دیدن گردشگران و باستان شناسان، بازدید از هرم ازدهه ۱۹۳۰ تاکنون ممنوع بوده است.

پس از ۹۰ سال و با تلاش مهندسان شرکت بریتانیایی Cintec که با استفاده از مصالح پایه هرم و محل شکاف بین سنگ‌ها را پرکردند، هرم از ایمنی کافی برای بازدید گردشگران بهره‌مند شد.
 
قدیمی‌ترین هرم باستانی درکشور مصر پس از ۹۰ سال به روی گردشگران باز شد//مهندسان قدیمی‌ترین هرم مصری را از تخریب کامل نجات دادند//مهندسان قدیمی‌ترین یادگار متعلق به عصر فراعنه را از خطر نابودی نجات دادند///با بهره گیری از دانش معماری؛ قدیمی‌ترین بنای باستانی در جهان به روی گردشگران گشوده شد

هرم باستانی فرعون ژوسر، ۶۰ متر ارتفاع دارد و بنا بر اعلام باستان شناسان اولین هرم ساخته شده درکشور مصر و قدیمی‌ترین ساختمان در جهان است. هدف از ساخت هرم باستانی که درناحیه ساکارا نزدیک قاهره قراردارد، تدفین و آرامگاه ابدی فرعون ژوسربوده است.
 

کار مرمت هرم باستانی از سال ۲۰۱۱ شروع و در سال میلادی جاری به اتمام رسیده است و کاوشگران و گردشگران از این پس می‌توانند از این بنای منحصربه فرد بازدید کنند.
به گفته کارشناسان ساخت این هرم مقدمه‌ای برای ساخت نسل‌های آتی هرم‌های مصری بود که به هرم‌های سه گانه مصری مشهور هستند و درکنار آن‌ها مجسمه منحصربه فرد ابوالهول قرار دارد. در بخش‌های درونی هرم حدود ۳۰ متر پایین‌تر از سطح زمین محل آرامگاه فرعون قرار دارد که در آن تابوت انسانی شکل نگهداری می‌شود هرچند که هیچ گاه مومیایی فرعون درمحل هرم کشف نشده است.
 

بر دیوار‌های آرامگاه فرعون تعداد زیادی نقش نوشته به زبان هیروگلیف باستانی قرار دارد که محتوای آن مربوط به کتاب مردگان اقوام باستانی مصر است. مرمت گران برای تقویت دیواره‌های درونی هرم باستانی، با استفاده از مته‌هایی با نوک الماس سوراخ‌هایی در دیوار‌ها ایجاد و درون آنها میله‌هایی از جنس استیل قراردادند. این میله‌ها درون لایه‌ای از پارچه آغشته به مصالح بتنی قرار گرفت تا ترک‌ها وشکاف‌های دیواره‌ها را از بین ببرد.
 

درون هرم، مجسمه‌ای از فرعون ژوسر قرار دارد، این هرم باستانی در سال ۱۹۹۲ در اثر زلزله در کشورمصر دچار خسارت‌هایی شده بود که پس از آن به طور جدی تیمی از باستان شناسان به حفاری و نگهداری از بنا پرداختند.
 

کارشناسان تیم مرمت هرم باستانی اعلام کرده اند، کار نوسازی و مرمت هرم هزینه‌ای افزون بر ۶.۶۶ میلیون دلار داشته است. مقام‌های مصری اعلام کرده اند موافقت برای مرمت، نوسازی و بازگشایی هرم باستانی فرعون ژوسر برای کشف اسرار اقوام باستانی مصری و افزایش رونق گردشگری دراین کشور بوده است.
 

گفتی است، در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱.۳ میلیون نفر از کشور مصر و آثار باستانی این کشور دیدن کرده اند.

منبع:Dailymail
انتهای پیام/
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر