کد خبر: ۷۲۵۵۲۰۳
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۰
۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۰
کد خبر : ۷۲۵۵۲۰۳
پس از قرن‌ها؛

به تازگی مقبره زیباترین ملکه مصری که قرن هاست مخفی بود با استفاده از نوعی فناوری اسکن فضا‌های بسته کشف شد.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،کارشناسان اعلام کرده اند به تازگی موفق به کشف مقبره‌ای باستانی با قدمت حدود ۳۴۰۰ سال در دره شاهان کشور مصر شده اند که به احتمال فراوان به ملکه مصری، نفرتیتی متعلق است. کشف این مقبره با استفاده از یک رادار پیشرفته صورت گرفته و محققان موفق به کشف راهرویی مخفی شده اند که به یک مقبره ختم می‌شود.
 

باستان شناسان همچنین یک اتاق بزرگ‌تر با سقفی به ارتفاع نزدیک به دو متر شده اند که ارتفاعی بسیار زیاد‌تر به نسبت دیگر اتاق‌ها دارد.
بیشتر بخوانید: کشف معبدی ۳۰۰۰ ساله با معماری شگفت انگیز در کشور پرو
کارشناسان با بررسی ظاهر اتاق گمان می‌کنند که از این اتاق برای آرامگاه ملکه مصری استفاده شده است. ملکه نفرتیتی که از آن مجسمه‌های مشهوری باقی مانده یکی از مشهورترین ملکه‌های مصری است که حدود سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۵۳ پیش از میلاد در کشور مصر زندگی می‌کرده است.
 

تیم باستان شناسی از دانشگاه عین الشمس با استفاده از نوعی سیستم رادار به نام GPR موفق به این کشف منحصربه فرد شده اند. اتاق بزرگی که دررادار مشخص شده است به چند اتاق بزرگ دیگر راه دارد و در انتهای مقبره «توت عنخ آمون» فرعون مصری قراردارد به همین دلیل کارشناسان با درصد بالا احتمال می‌دهند این مقبره متعلق به مادر یا مادرخوانده اوست.

مقبره توت عنخ آمون مصری اولین بار درسال ۱۹۲۲ به وسیله باستان شناس مشهور، هاوارد کارتر کشف شد و پس از آن درطول سال‌ها مقبره‌های فراوان به همراه تعداد بی شماری مومیایی مصری از دره شاهان به دست آمد، اما هیچ گاه تاکنون مومیایی نفرتیتی کشف نشده است.

بنا بر برخی نظریه‌های باستان شناسی نفرتیتی پیش از رسیدن به قدرت به وسیله توت عنخ آمون بر مصر حکمروایی می‌کرده است. محققان اعلام کرده اند با وجود کشف این مقبره مخفی هنوز نتوانسته اند راه ورود به آن را کشف کنند و به دنبال دری مخفی برای راه یابی به درون مقبره هستند بدون آنکه آسیبی به مقبره توت عنخ آمون وارد شود.
 

نام کامل نفرتیتی به معنی زیباست و مجسمه‌های زیبایی از او برجای مانده است. زاهی هاواس، یکی از مدیران ارشد باستان شناسی درکشور مصر اعلام کرده است باید تهمیدات لازم برای جلوگیری از آسیب دیدن مقبره فرعون توت از سوی کارشناسان انجام شود و هرگونه آسیب به مقبره ممنوع است.

برخی کارشناسان اعلام کرده اند با وجود یک مقبره مخفی درون مقبره اصلی فرعون توت این موضوع که درون این مقبره مومیایی ملکه نفرتیتی وجود داشته باشد درهاله‌ای از ابهام قراردارد و دستگاه رادار قادر به شناسایی اجسام درون مقبره نشده است. کارشناسان امیدوار هستند در این مقبره به آثار و گنجینه‌های باستانی دست یابند.
 

دره شاهان یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری درکشور مصر و محل دفن تعداد زیادی از فراعنه مشهور مصری است.این مکان در سواحل رودخانه نیل درشرق کشور مصر در ۵۰۰ کیلومتری هرم‌های بزرگ جیزا قرار دارد. بیشتر فرعون‌های مصری سلسله‌های ۱۸ تا ۲۰ که دربازه زمانی ۱۰۶۹ تا ۱۵۵۰ پیش از میلاد بر مصر حکمرایی می‌کردند در مقبره‌هایی سنگی در دره شاهان مومیایی و دفن شده اند.
 

این مقبره‌های سنگی با سنگ نگاره‌هایی از اساطیر مصری تزئین شده اند که سرنخ‌هایی درباره زندگی مصریان باستانی دراختیار دانشمندان قرار می‌دهد. بیشترمقبره‌های مصری در طول تاریخ به وسیله دزدان مقبره مورد دستبرد قرار گرفته اند، اما به دلیل مخفی بودن مقبره توت عنخ آمون این مقبره تا زمان بازگشایی مورد دستبرد قرارنگرفته بود و باستان شناسان گنجینه‌های فراوانی در آن کشف کردند.

منبع:Dailymail
انتهای پیام/
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر