کد خبر: ۷۳۹۳۲۰۴
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
کد خبر : ۷۳۹۳۲۰۴

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: ۵ درصد از مردم کهگیلویه و بویراحمد از ماسک و وسایل حفاظت شخصی استفاده می‌کنند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج، پرویز یزدان پناه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: تنها ۵ درصد مردم استان از ماسک و وسایل حفاظت شخصی استفاده می‌کنند. 
 
پرویز یزدان پناه افزود: تا دو هفته گذشته روزی ۲۰۰ نمونه گرفته می‌شد، که حدود ۵ تا ۸ درصد آنها مبتلا به کرونا بودند، اما هم اکنون روز‪ انه ۲۸۰ نمونه داریم که تعداد موارد مثبت ۱۵ درصد افزایش داشته است.

پرویز یزدان پناه بیان کرد: ما هنوز وارد پیک بیماری کرونا نشده ایم و حدود ۹۰ درصد موارد مبتلا به کرونا شناسایی شده در استان علائم بالینی خاصی نداشته و نیازی به بستری ندارند.
 
او افزود: تعداد موارد مثبت افزایش یافته است و نسبت به گذشته تعداد بیماران بدحال نیز افزایش یافته و طی ۴۸ ساعت گذشته دو مورد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا گزارش شد که یک بیمار ۶۵ سال و دیگری ۷۲ سال سن داشتند و دارای بیماری زمینه‌ای بودند.

او گفت: طی بازدید‌هایی که از اصناف داشتیم متاسفانه شاهد بی توجهی و بی اهمیت گماشتن کرونا، توسط مردم، اصناف و ادارات بودیم که کمتر از ۵ درصد جمعیت از ماسک و وسایل حفاظتی استفاده می‌کردند.
 
پرویز یزدانپناه بیان کرد: اصنافی مانند فروشگاه‌های پوشاک زنانه و مردانه، موبایل فروشی ها، اغذیه فروشی ها، دفاتر پیش خوان و ادارات و نهاد‌ها از جمله مکان‌های خطر آفرین در انتقال بیماری کرونا هستند که موارد ابتلای زیادی را باعث می‌شوند.
 
او افزود: در یک پاساژ سه مورد مثبت به کرونا شناسایی شد که دستورات لازم برای قرنطینه و درمان به آن‌ها اعلام شد، اما متاسفانه فردای آن روز در بازدیدی که همکاران ما از این صنف داشتند، متاسفانه شاهد حضور این بیماران در محل کار بودیم که این خود یک تخلف بود و پیگرد قانونی دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: وقتی یک صنف در رعایت دستورالعمل‌ها کوتاهی می‌کند، مردم باید خودجوش آن صنف را تحریم کرده و شخصا برای حفظ سلامت جامعه تلاش کنند.
 
او همچنین مطب ها، اورژانس ها، درمانگاه ها، مراکز عمومی، بازارها، مراسم ختم و جشن‌های عروسی را از دیگر کانون‌های پرخطر در انتقال کرونا عنوان کرد.

یزدانپناه گفت: در روز‌های آینده اگر مغازه و پاساژی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهلی کنند، با دستور دادستانی، پاساژ را پلمپ خواهیم کرد.
 
او با اشاره به جذب نیرو‌های بهداشتی و درمانی در قالب قرار داد ۸۹ روزه، گفت: در ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور، وزارت بهداشت این اختیار را به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور داد که در صورت نیاز با نیرو‌های بهداشتی و درمانی، قرارداد ۸۹ روزه‌ای برقرار کنند که ما نیز به جذب نیرو اقدام کردیم.
 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: پس از سه ماه این قرارداد‌ها به اتمام رسید و دیروز حقوق این افراد پرداخت شد و وزارت بهداشت اختیار جذب مجدد را به دانشگاه‌ها نداده است، اما پیشنهاد دادیم که برای آزمون جدید جذب نیرو، امتیازی برای این افراد به صورت ویژه در نظر گرفته شود.
 
یزدانپناه گفت: تا اول اردیبهشت سال جاری میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم ۸۰ درصد بود که متاسفانه هم اکنون به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.
انتهای پیام/س
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ