کد خبر: ۷۴۱۸۰۲۶
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۸
۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۸
کد خبر : ۷۴۱۸۰۲۶

عضو هیات علمی گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استفاده از ماسک ساده‌ترین و موثرترین روش پیشگیری از ویروس کرونا است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، فاطمه احمدی عضو هیات علمی گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استفاده از ماسک در شرایطی که به دلیل برخی ضرورت‌ها، محدودیت‌ها برداشته شده، اهمیت دو چندان در کنترل ویروس کرونا دارد.
 
او افزود: ماسک‌های مختلف روش‌های مصرف متنوع دارند و عموم مردم نیز نیاز به ماسک ان.۹۵ ندارند و از طرفی آشنا نبودن با شیوه صحیح استفاده از ماسک نیز می‌تواند خطرناک باشد.

عضو هیات علمی گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: جهت پیشگیری از ابتلا به تمام بیماری‌های عفونی، رعایت بهداشت، و شست و شوی دست با آب و صابون و مواد شوینده یا آغشته کردن آن به مواد پایه الکلی بخصوص در مواقعی که آلودگی قابل رویت باشد ضروری است.
 
احمدی بیان کرد: رعایت فاصله اجتماعی یک تا ۲ متر و حضور نیافتن در محیط‌های پر ازدحام و استفاه از ماسک از جمله توصیه‌های پیشگیرانه است که با کاهش حساسیت مردم در رعایت این موارد بار دیگر شاهد افزایش بیماری کرونا بین اقشار مختلف جامعه هستیم.
 

بیشتربخوانید:


او با بیان اینکه در جامعه سه نوع ماسک مورد استفاده قرار می‌گیرد که ماسک‌های پارچه ای، جراحی و فیلتر دار از آن جمله هستند، تصریح کرد: ماسک‌های پارچه‌ای اغلب در منازل تهیه می‌شود و افراد بدون بیماری زمینه‌ای می‌توانند از این ماسک‌ها استفاده کنند، اما در دوخت آن‌ها باید توجه کرد که حتما سه لایه باشد و لایه بیرونی از جنس شبیه به پلاستیک برای جلوگیری از ورود ذرات آلوده به درون ماسک در نظر گرفته شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: لایه درونی در این ماسک‌ها باید جاذب آب باشد و لایه وسط از پارچه نمدی باشد که به صورت یک فیلتر عمل کند علاوه براین باید ماسک تمام سطح صورت را تا روی بینی و زیر چانه در برگیرد.

احمدی اظهار کرد: قبل از گذاشتن ماسک روی صورت، دست‌ها باید شسته شوند و از طریق بند‌ها یا کش، ماسک روی صورت خوابانده شود بنابراین دست زدن به وسط ماسک غیر بهداشتی است و باعث انتقال ویروس از کف دستان به سطح ماسک می‌شود.

او افزود: برخی از افراد ماسک خود را درون پلاستیک قرار داده و به آن الکل می‌زنند تا ضدعفونی شود این در حالی است که ماسک پارچه‌ای فقط با شست و شو تمیز می‌شود و ماسک جراحی و فیلتر دار نیز به هیچ وجه با این روش‌ها ضدعفونی نمی‌شود بلکه باید پس از اتمام زمان مصرف، ماسک به شکل بهداشتی دور انداخته شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: استفاده از ماسک‌های جراحی سه لایه نیز برای افراد بالای ۶۰ سال و افراد دارای فاکتور‌های خطر و کارکنان بیمارستانی ضرورت دارد.
 
احمدی بیان کرد: علاوه براین برای افراد مبتلا به دیابت، پرفشاری خون، مصرف کننده‌های دارو‌های کورتون و بیماران دیالیزی مصرف این ماسک‌ها ضروری است ضمن اینکه ماسک‌های جراحی هر ۲ ساعت باید تعویض شوند و اگر ماسک آلودگی ویژه داشت یا مرطوب شد باید تعویض گردد.

او تصریح کرد: ماسک جراحی و فیلتردار قابلیت شست و شو ندارد و با شست و شو کیفیت آن کاسته می‌شود و ماسک‌های فیلتر دار یا ان.۹۵ دارای سوپاپ و بدو ن سوپاپ نیز که تا ۹۵ درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر می‌کنند باید روی صورت خوابیده باشند و استفاده نادرست از این ماسک‌ها می‌تواند سلامت فرد را به خطر بیاندازد، زیرا در صورتی که به خوبی روی صورت ننشیند کارایی لازم را نخواهد داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: افراد معمولی نیاز به استفاده از این ماسک‌ها ندارند و تحمل این ماسک‌ها به دلیل شرایط ویژه در دوخت آن برای همه آسان نیست، علاوه بر آن قراردادن دستمال کاغذی در درون ماسک مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند و فرد احساس راحتی نمی‌کند بنابراین تصور اینکه با دستمال کاغذی نفوذ بیماری سخت‌تر می‌شود تصور نادرستی است.

انتهای پیام//ف.س
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر