کد خبر: ۷۵۰۳۵۷۶
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
کد خبر : ۷۵۰۳۵۷۶

افزایش نرخ پایه خرما و کاهش تقاضای این محصول نگران کننده است

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران شعبه خوزستان گفت: افزایش کمی محصول خرما و کاهش تقاضای خارجی محسوس و نگران کننده است.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، یعقوب خضری رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران شعبه خوزستان با اشاره به افزایش قیمت خرید خرما از کشاورزان، گفت: با توجه به شرایط حاکم بر تجارت خارجی کشور و همچنین افزایش کمی محصول و کاهش تقاضای خارجی که بسیار محسوس و نگران‌کننده است، افزایش نرخ پایه خرید خرما از کشاورز با توجه به هزینه‌های سربار، منطقی و عملی نیست.

او افزود: با برگزاری جلساتی با مدیران جهاد کشاورزی خوزستان، نرخ پایه خرید توافقی محصول خرمای امسال از کشاورزان به ازای هر کیلوگرم ۷ هزار و ۳۰۰ تومان در نظر گرفته شد که حدود ۵۳ درصد نسبت به قیمت پارسال افزایش دارد همچنین هزینه جمع‌آوری خرما نیز حداقل ۵۰۰ تومان تعیین که جمعا ۷ هزار و ۸۰۰ تومان شده است که هزینه ظرف برای جمع‌آوری نیز برای هر کیلوگرم، ۳۵۰ تومان از جانب مراکز خرید، هزینه و بابت حمل و نقل، تخلیه، کارگری و توزین نیز مبلغ ۲۰۰ تومان صرف می‌شود.

خضری اظهار داشت: با توجه به نرخ پایه خرید و سایر هزینه‌ها، مجموع قیمت تمام‌شده درب انبار برای مراکز خرید بیش از ۸ هزار و ۳۵۰ تومان می‌شود و اعضا و مباشرین خرید نیز در قوانین این اتحادیه، هیچگونه افتی از خرمای کشاورزان کسر نمی‌کنند.

او ادامه داد: از مدیران جهاد کشاورزی خوزستان درخواست داریم در این تصمیم که افزایش قیمت‌ها را به دنبال داشته است، تجدید نظر کنند تا زمینه کاهش تقاضا از جانب مراکز خرید ایجاد نشود، در غیر این صورت عواقب آن برای بخش دولتی بسیار سنگین‌تر و دشوارتر خواهد بود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران شعبه خوزستان در پایان گفت: در حال حاضر عملا عرضه خرما از جانب کشاورزان کاهش یافته و نگهداری خرما در نخیلات و بدون در نظر گرفتن شرایط نگهداری، محصول را از کیفیت صادراتی خارج کرده است که این مساله نیز عواقب خوشایندی برای صنعت خرمای خوزستان ندارد همچنین از سازمان جهاد کشاورزی خوزستان درخواست داریم شرایطی فراهم کنند که زمینه برهم خوردن چرخه عرضه و تقاضای موجود میان کشاورز و مراکز خرید ایجاد نشود و شرایط به شکلی باشد که هم کشاورز و هم مراکز خرید و صادرکنندگان خرما از آن منتفع شوند.

انتهای پیام/ق

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر