حسینی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

خوداتکایی دانه‌های روغنی دست یافتنی است/ امکان رقابت کشت کلزا با کشور‌های پیشرو

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: با استمرار سیاست قیمت گذاری منطقی دانه‌های روغنی، طی چند سال آینده به خوداتکایی خواهیم رسید.

سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، افزایش نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی را اهرم تشویقی کشاورزان برای توسعه کشت اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه قیمت خرید تضمینی دانه‌های روغنی بر مبنای هزینه‌های تولید اصلاح شد، از این رو می‌تواند در ترغیب کشاورزان به توسعه کشت این محصول استراتژیک تاثیر بگذارد.

وی افزود: اگرچه اصلاح قیمت خرید تضمینی به سبب پایان فصل کشت کلزا و قسمتی از گلرنگ برای امسال تاثیری ندارد، اما می‌تواند این امیدواری را در کشاورزان ایجاد کند که کشت سویا و گلرنگ بهاره را افزایش دهند که این موضوع در افزایش تولید سالیانه اثر گذار خواهد بود.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی ادامه داد: با توسعه کشت دانه‌های روغنی و افزایش تولید، واردات دانه‌های روغنی کاهش چشمگیری خواهد داشت که با استمرار این سیاست طی چند سال آتی به خوداتکایی خواهیم رسید.

وی با بیان اینکه در بحث قیمت گذاری محصولات کشاورزی نگاه کوتاه مدت جواب نمی‌دهد، گفت: اگر نگاه مسئولان به امر قیمت گذاری بلندمدت باشد، طی چند سال آتی به تولید پایدار می‌رسیم چرا که ظرفیت توسعه کشت در کشور وجود ندارد.

حسینی در پایان تصریح کرد: طی سال‌های اخیر به علت مشکلات قیمت گذاری و نبود یا کمبود کمباین‌های برداشت، همچنین عدم تامین به موقع بذر کشاورزان استقبال چندانی از کشت نداشتند، درحالی که با رفع این مشکلات و چالش ها، امکان رقابت با کشور‌های پیشرو کشت کلزا حتی فرانسه وجود دارد چرا که ظرفیت آب، خاک و توانایی کشاورزان این اجازه را می‌دهد که افزایش تولید داشته باشیم.

انتهای پیام/


پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر