دلیل افزایش نجومی قبض گاز برخی مشترکان خراسان شمالی چیست؟

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی برخی از دلایل افزایش نجومی قبوض گاز مشترکان استان خراسان شمالی تشریح کرد.

سیدمحمود هاشمی مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی با اشاره به افزایش سرمای هوا و کاهش دمای هوا در استان خراسان شمالی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب گاز در استان مصرف شده است.

وی افزود: نسبت به روز قبل ۲۷۰ هزار متر مکعب افزایش مصرف گاز را داشته‌ایم. پلکان یازده و دوازدهم که بالای ۱۰۰۰ متر مکعب استفاده داشته‌اند مشمول جریمه بد مصرفی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی گفت: ۵۵ درصد مشترکین گاز با ۱۸۷۰۰۰ مشترک٬ خوش مصرف و دارای مصرف متوسط ۱۴۴۰۰۰ مشترک هستند که ۴۴ درصد مشترکین گاز خراسان شمالی هستند. فقط ۱ درصد از مشترکان استان بد مصرف هستند.

هاشمی گفت: مشترکان کم مصرف شامل تخفیف بسیار خوبی می‌شوند و برخی از این مشترکان به صورت رایگان از گاز استفاده می‌کنند.

وی درباره افزایش مبلغ قبوض گاز برخی از مشترکان در استان اظهار داشت: تعرفه‌های جدید از ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱ ابلاغ شده و در سه نرم خوش مصرف٬ مصرف متوسط و بد مصرف محاسبه می‌شوند. خوش مصرف‌ها با تعرفه سال ۱۳۹۶ گاز را مصرف می‌کنند و مشترکان مصرف متوسط تا ۳۰ درصد افزایش نرخ داشته و مشترکانی که پر مصرف هستند٬ ۵۰ درصد افزایش نرخ داشتند.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی تصریح کرد: پر مصرف‌ها و بد مصرف‌ها مشترکینی هستند که بالای ۱۰۰۰ مترمکعب گاز در ماه مصرف می‌کنند که به ازای هر مترمکعب گاز مصرفی ۵ تا ۶ هزار تومان پرداخت می‌کنند.

بر اساس جدول تعرفه جدید گاز پرمصرف‌ها در فصل سرد سال، قیمت گاز در سه پلکان اول یعنی مصارف متعارف هیچ‌گونه تغییری نخواهد کرد، نرخ تعرفه گاز در پلکان چهارم تا ششم ۳۰ درصد افزایش، قیمت تعرفه گاز در پله هفتم تا دهم ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت و قیمت گاز در پله یازدهم و دوازدهم هم به ترتیب ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ تومان خواهد شد.

تعرفه‌های جدید گاز برای پرمصرف‌ها تصویب شده است، در سه پلکان اول یعنی مصارف متعارف هیچ‌گونه تغییری اتفاق نخواهد افتاد، اما از پلکان چهارم تا پلکان دهم یعنی مشترکین پرمصرف و پلکان یازدهم و دوازدهم یعنی مشترکین بسیار پرمصرف، تعرفه تقریبا به قیمت خوراک پتروشیمی‌ها یعنی براساس قیمت صادراتی است که بین ۵ تا ۶ هزار تومان قیمت دارد.

۶۴ درصد مشترکین شرکت گاز، در سه پلکان اول قرار گرفتند که ۳۵ درصد مصرف را انجام می‌دهند، اما ۳۵ درصد از مشترکین، ۶۰ درصد مصرف را انجام می‌دهند و و قریب به ۲ درصد هم نزدیک به ۵ و نیم درصد مصرف می‌کنند که شامل پرمصرف‌ها هستند.

جزئیات افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها

مجید چگنی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز از افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از ۱۶ آذر خبر داده و گفته بود: مشترکین خانگی که مصرف گاز آن‌ها در ماه‌های سرد سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر شود، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف یا همان پاداش صرفه‌جویی معادل سه واحد درصد در گازب‌های صورتحساب همان دوره خواهند شد که این تخفیف تا سقف ۴۵ درصد گازب‌ها در صورتحساب آن‌ها اعمال خواهد شد.

وی تاکید کرد: مشترکینی که در ماه‌های بسیار سرد سال، مصارف آن‌ها حداکثر ۷۰ درصد الگوی متعارف مصرف (سقف پله سه جدول پلکانی) باشد، گازب‌های آن‌ها صد در صد رایگان خواهد بود. بر همین اساس، گازب‌های مشترکینی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آن‌ها در حد متعارف است (سقف مصرف مجاز پله سه در هر اقلیم)، رایگان خواهد بود، ولی در عین حال، مشترکین عادی و حتی مشترکین کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف، عبور کنند، حجم مازاد مصرف آن‌ها مشمول پرداخت تعرفه‌های پلکانی خواهد شد.

شایان ذکر است، بر اساس مصوبه ابلاغی، مصرف متعارف در پلکان اول تا سوم اقلیم سه (بیش از ۵۰ درصد مشترکین در این اقلیم قرار دارند)، به ترتیب، ۱۷۵، ۲۵۰ و ۳۲۵ مترمکعب به ازای هر واحد مسکونی در ماه است و محاسبه گازب‌های پلکان اول تا سوم بدون افزایش نسبت به قبل و مشابه سنوات گذشته می‌باشد.

پله‌های چهارم به بعد که با افزایش تعرفه روبرو خواهند شد، به این صورت است که پلکان ۴، ۵ و ۶، افزایش ۳۰ درصدی نسبت به تعرفه سال قبل، پلکان ۷، ۸، ۹ و ۱۰ افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته و پلکان ۱۱ و ۱۲ که بسیار پرمصرف هستند، به ترتیب، به ازاء هر مترمکعب ۵ و ۶ هزار تومان محاسبه خواهد شد؛ اما این افزایش تعرفه گازب‌ها به‌صورت پلکانی و تعرفه هر پله به‌ازای مازاد مصرف پله‌های قبلی محاسبه می‌شود، ضمن آن که این محاسبات از ۱۶ آذرماه به بعد اجرایی و تا پیش از آن، با همان نرخ مصوب قبلی محاسبه خواهد شد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: قبض نجومی ، شرکت گاز
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۳۳ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
سلام من کارگر هرس ، ۵ بچه کنکوری و مدرسه ای، خانه اجاره ای قبض: ۱۳۵۰۰۰۰۰ من ندارم. فقط مونده فرار کنم و سر به بیابان بزنم.
France
ناشناس
۱۹:۳۶ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
خدایش افزایش قیمت گاز خیلی بالای !! از دوره قبل کمتر مصرف کردم قیمت جدید 1800 تومان دوره قبل 210 تومان بود این درست 6میلون می گیریم 3/5 اجاره 1/8 گاز بقیه قبظ که هیچی چی بخوریم پیگیری کنید