علت تاخیر در پرداخت حقوق معلمان اعلام شد

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: با توجه به رعایت‌نشدن آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی و عبور هزینه‌ها از سقف قانونی، حل این مشکل نیاز به اصلاح قانون داشت که آنرا برای بررسی بیشتر به دست کارشناسان سپردیم.

 سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: در خصوص نحوه اجرای «قانون نظام رتبه‌بندی معلمان» و اشکالات ایجاد شده در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها در اسفندماه سال ۱۴۰۱، مهم‌ترین علت بروز مشکل، افزایش هزینه‌ها بالاتر از سقف قانونی و تأخیر در صدور احکام و مشکلاتی از این قبیل بوده است.

تخصیص حقوق اسفندماه ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها به همراه علی‌الحساب رتبه‌بندی در تاریخ ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ به خزانه‌داری کل کشور ارسال شده و با درخواست وجه توسط وزارت آموزش و پرورش قابل‌پرداخت بوده است، اما احکام معلمان دیر صادر شده و آموزش و پرورش در تاریخ ۲۴ اسفند یعنی ۴ روز مانده به پایان سال اعلام کرد که بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان منابع جدید نیاز دارد.

با توجه به اینکه این مبلغ از سقف قانون بودجه ۱۴۰۱ فراتر رفته، عملاً پرداخت آن خارج از اختیار دولت بوده و به اصلاح قانون نیاز داشت. به عبارت دیگر احکام صادره مربوط به رتبه‌بندی در اسفند سال ۱۴۰۱ توسط وزارت آموزش و پرورش، حداقل مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان برای سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و برای سال ۱۴۰۲ نیز حدود ۸ هزار میلیارد تومان کسری اعتبار ایجاد می‌کند.

از تاریخ ۲۴ اسفند جلسات متعددی در سازمان برنامه و بودجه و با حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش شکل گرفت و در نهایت با وجود اینکه تخصیص حقوق اسفندماه این دستگاه در ۲۱ اسفند صادر شده بود، به جهت صدور دیرهنگام احکام که حتی تا ۲۷ اسفند ادامه داشته و ارقام درخواستی مازاد بر اعتبار ابلاغی قانون بودجه ۱۴۰۱ بوده، مقرر شد حقوق اسفند برابر حقوق بهمن پرداخت شود.

اما در ادامه وزارت آموزش و پرورش از فهرست حقوق ارسالی به خزانه‌داری کل کشور معوقات را کسر کرده؛ ولی از اثرات آن بر دریافتی کارکنان (کسورات بازنشستگی، خدمات درمانی و مالیات) غفلت شده بود. همین موضوع باعث ایجاد اختلال و وقفه در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها شد. به‌نحوی که دریافتی کارکنان نسبت به سقف بهمن‌ماه کاهش یافته بود.

پیگیری مسیر‌های قانونی برای اجرای درست طرح رتبه‌بندی ادامه دارد

با توجه به حساسیت موضوع، رئیس‌جمهور از همان ابتدا علاوه بر تأکید بر حل مشکل، بر ریشه‌یابی موضوع هم تأکید کردند که جلساتی اخیراً در حضور مقامات ارشد برای این موضوع تشکیل شده است. در این جلسات مشخص شد سازمان برنامه و بودجه در این مسیر قصوری نداشته و باید برای حل مشکل به دنبال اصلاح قانون و افزایش سقف اعتبارات رتبه‌بندی رفت.

دولت همچنان اعتقاد دارد نباید طرح خوب رتبه‌بندی به کام معلمان تلخ شود و باید بر اساس ظرفیت‌های قانونی حل مشکل فرهنگیان در دستور کار قرار گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۹ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
چطور حقوق ستادی ها(کارکنان وزارتخانه) با حکم جدید و معوقات پرداخت شده
Iran (Islamic Republic of)
م ح
۰۶:۱۳ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
آخه جلسات برای معلمان سالها طول می کشد و به نتیجه نمی رسد ولی برای بقیه گروهها ثانیه ای بیشتر زمان نمی برد
Iran (Islamic Republic of)
مهران
۲۰:۲۳ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
همیشه کسری بودجه و نبود پول برای فرهنگیان است ؟؟!!!!!!!! درصورتیکه مهمترین وظیفه و شغلی که میتواند اینده و اکنون یک کشور را بسازد همین معلمین هستند ... ولی حتی حقشون را هم نمیتوانند بدرستی بدهند ......
Iran (Islamic Republic of)
وحید
۲۲:۲۹ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
با سلام می خواستم از سازمان برنامه و بودجه بپرسم که چه طور برای پرداخت حقوق ، مزایا ، کارانه ، اضافه کار، حق آجیل و .... سایر ادارات کم بود بودجه نداشتید و بدون هیچ حرفی تو اسفند ماه پرداخت کردید حالا که نوبت به معلم رسید بودجه نیست ، اگه واقعا بودجه ندارید چرا فوق العاده ویژه ۵۰ درصد رو برای خیلی ادارات موافقت و اجرا کردید ولی وقتی که نوبت به معلم می رسد کف گیر به ته دیگ خورده و بودجه نیست ، خواهشمندم که در بحث پرداخت ها عدالت را رعایت کرده و کاری کنید که اگر قرار است که مبلغی تحت هر عنوان به کارمندان سایر ادارات داده شود ، معلمان نیز از این پرداختی ها بهره مند شوند و تفاوت حقوقی و مزایای معلمان با سایر کارکنان به حداقل برسد
با تشکر
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۰۴:۴۸ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
برام قصه تعریف میکنی ؟؟ عذر بدتر از گناه میاری ؟؟
من بیسواد اگه کاره ایی بودم سه چهارم حقوقشان را میدادم تا شب عید بتونن خرید کنن // مابقی را هم بعدا میدادم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۳۲ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
چرا با گذشت ۱۰ روز از ماه فروردین هنوز حقوق اسفندماه بطور کامل واریز نشده؟
آخرین اخبار