امیرعبداللهیان:

اعضای بریکس از عضویت ایران استقبال کردند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اعضای اصلی بریکس با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک و ظرفیت‌های ایران، از عضویت کشورمان در این گروه استقبال کردند.

حسین امیرعبداللهیان شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران با تشریح دستاورد‌های شرکت ایران در اجلاس دوستان بریکس و رایزنی با اعضای این گروه اظهار داشت: نشست امروز بریکس پلاس که در کیپ‌تاون آفریقای جنوبی برگزار شد، اولین نشستی بود که بعد از حضور وبیناری سال گذشته آقای رئیس جمهور برگزار شد و از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و چند کشور دیگر برای شرکت در اجلاس دعوت به عمل آمد.

وزیر امور خارجه افزود: در این نشست که شروع گام‌های مقدماتی برای بررسی درخواست عضویت ایران و اضافه شدن به پنج کشور اصلی عضو بلیت است، جمهوری اسلامی ایران توانست مواضع خود را بیان کند.

وی ادامه داد: ما با وزرای خارجه روسیه، برزیل، هند و آفریقای جنوبی که در جلسه حضور داشتند راجع به چگونگی عضویت ایران و مکانیسمی که در حال تنظیم شدن است، گفتگو کردیم.

امیرعبداللهیان یادآور شد: وزیر خارجه چین در جلسه بریکس حضور نداشت و یکی از معاونان وزیر در جلسه حضور یافته بود؛ البته با چینی‌ها از گذشته در این رابطه گفتگو کرده‌ایم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در مجموع این پنج کشور حمایت خود را از شروع عضویت ایران اعلام کردند و ما همچنان منتظریم که ساز و کاری که مورد توافق است برای پذیرش عضویت جدید را در آینده نزدیک به ما اعلام کنند.

وی گفت: ایران به دلیل موقعیت ژئوپلیتیک و ظرفیت‌های بالایی که دارد در چارچوب وضعیت و شرایط اعضای اصلی بریکس مورد توجه جدی قرار دارد.

امیرعبداللهیان با اشاره به سایر دیدار‌های انجام شده در حاشیه این اجلاس، اظهار داشت: با استفاده از فرصت حضور در این اجلاس با وزرای خارجه تعدادی از کشور‌ها هم در موضوعات دوجانبه و همکاری‌های چندجانبه دیدار و گفتگو کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: از جمله دیدار‌های من در حوزه سیاست همسایگی دولت جناب آقای رئیسی، دیدار و گفتگو‌های نزدیک و صمیمانه و روبه‌جلو با وزرای خارجه امارات و عربستان سعودی بود.

وی گفت: اعضای اصلی بریکس بسیار علاقه‌مند هستند که علاوه بر مناسبات دوجانبه، در چارچوب ائتلاف جدید بریکس یا شانگ‌های بتوانیم روابط اقتصادی و تجاری نیرومندتری را داشته باشیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار