صادرات فندق ۳۶۰ درصد افزایش یافت

آمار‌های گمرک نشان می‌دهد در یکسال اخیر صادرات فندق از نظر ارزش ریالی رشد ۳۶۰ درصدی داشته است.


براساس آمار گمرک در سال گذشته ۳۷ تن و ۴۹۰ کیلوگرم فندق به ارزش ۲۳۰ هزار و ۳۱۹ دلار یا ۶ میلیارد و ۵۳۴ میلیون و ۲۵۷ هزار تومان به دیگر کشور‌ها صادر شده است.

این در حالی است که آمار‌های گمرک در سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد طی این بازه زمانی تنها ۱۳ تن و ۵۴۹ کیلو گرم فندق به ارزش ۶۰ هزار و ۷۷۲ دلار یا یک میلیارد و ۴۳۷ میلیون و ۴۹ هزار تومان از کشور صادر شده بود.

آمار‌های موجود نشان دهنده آن است که طی بازه یکساله اخیر صادرات فندق به لحاظ وزنی با افزایش حدودا ۱۸۰ درصدی و به لحاظ ارزش دلاری با افزایش ۲۸۰ درصدی و به لحاظ ارزش تومانی با افزایش حدودا ۳۶۰ درصدی روبرو بوده است.

از طرف دیگر مشاهده قیمت پایه صادراتی فندق نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۰ هر کیلوگرم از این محصول چهار دلار و ۵۰ سنت و ۱۰۶ هزار تومان بوده و در سال ۱۴۰۱ ارزش هر کیلوگرم فندق صادراتی به ۶ دلار و ۲۰ سنت و ۱۷۴ هزار تومان رسیده که به لحاظ دلاری رشد یک دلار و ۷۰ سنتی و به لحاظ تومانی رشد حدود ۷۰ هزار تومانی داشته است.

طی یکسال اخیر فندق باغداران ایرانی به مقصد ۱۰ کشور جهان شامل کشور‌های استرالیا، افغانستان، امارات متحده عربی، آلمان، بحرین، پاکستان، ترکمنستان، روسیه، قرقیزستان و کانادا صادر شده است.

در سال گذشته فندق با هدف متنوع سازی مقاصد صادراتی هفت مقصد جدید برای عرضه پیدا کرده است.
منبع: ایانا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار