ایران به ادعا‌های امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی پاسخ داد

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به ادعا‌های امارات متحده عربی درباره جزایر سه‌گانه ایرانی پاسخ داد.

هیات جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن رد ادعای تکراری نماینده امارات در خصوص جزایر سه گانه خلیج فارس گفت: باعث تاسف است که نمایندگان این کشور هر ساله در این نشست همان ادعای بی پایه در خصوص این جزایر ایرانی در خلیج فارس را تکرار می‌کنند.

در بیانیه جمهوری اسلامی ایران آمده است: ما چنین اظهارات و ادعا‌های بی پایه در تعرض به حاکمیت و تمامیت ارضی یک عضو سازمان ملل را به منزله نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور ملل متحد قلمداد کرده و آن را ناقض اصل همسایگی مطلوب و ضرورت احترام به تمامیت ارضی کشور‌ها می‌دانیم.

نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج فارس همواره بخشی جداناپذیر از سرزمین ایران و تحت حاکمیت کامل ایران بوده و همواره همینگونه خواهد ماند. هرگونه ادعای در مغایرت با این حقیقت، بی اعتبار است.

بیانیه هیات جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتاد و هشتم مجمع عمومی سازمان ملل اظهار می‌دارد ایران همواره به سیاست دوستی و همسایگی مطلوب نسبت به تمام همسایگان خود پایبند بوده و نسبت به توسعه روابط با تمام همسایگان خود از جمله امارات متحده عربی اهتمام کامل دارد. درعین حال تاکید می‌کند تمامیت ارضی ایران و حاکمیت ایران بر این جزایر موضوع هیچ مذاکره‌ای نخواهد بود.

این بیانیه همچنین در ادامه با اشاره به اظهارات هیات کویت در جریان این نشست در خصوص منابع مشترک گازی در خلیج فارس اظهار می‌دارد، دولت ایران معتقد است مسائل مربوط به تحدید حدود مرز‌های دریایی و بهره برداری از منابع طبیعی مشترک بین کشور‌ها باید از طریق گفتگو و مذاکرات دوجانبه و با در نظر گرفتن اصل حسن همجواری حل و فصل شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۲ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
جزایر مال ایران است ومال ایران می ماند
Iran (Islamic Republic of)
تاریخ
۲۳:۴۹ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
بگذر ز توهم ایهالشیخ نشین
آرام بگیر و بر سر جای نشین

با هر وجب خاک وطن صدها جان جان
پیوسته و دلبسته بگردیده عجین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۱ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
الحق که حرف درستی گفتی احسنت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۴:۰۸ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
تا کی قراره ایران در مقابل اماراتی که اندازه استان خراسان نیست مماشات کنه. چرا می‌ترسیم و حقمان را قاطعانه از دشمنان نمیگیریم؟
United Arab Emirates
Iran
۰۲:۲۷ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
من نگاه ام ازتنب کوچک بزرگ ابوموسی نورمیگیرد
Iran (Islamic Republic of)
امین
۰۰:۳۹ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
کویت وامارات اندازه کوچکترین استان ایران وسعت ندارن نقشه های تاریخی پرشیا درتمامی مدارک کتب قدیمی نقشه ها طوری مرزبندی بین المللی شده که مثلا خلیج فارس کامل متعلق به ایران نگارش شده یاخزر تقریبا دریا ایران نمایش داده شده متاسفانه ابهت ایران ازبین میبرن به کشوری مثل روسیه چنین چیزی کنی باجنگ پاسخ میده کل کویت وامارات به ایران بازمیگردونه
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
شاهرخ
۰۰:۰۶ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
ایران باید برای برگرداندن کل امارات و بحرین به حاکمیت ایران تلاش های مضاعف انجام دهد. امارت و بحرین جزء سرزمین ایران است و باید به کشور مادر خود ملحق شوند. از شمال، آذربایجان هم جزء دیگری از سرزمین ایران هست. باید حق حاکمیت ایران به این سه منطقه در وهله اول تلاش صورت گیرد تا بعد جاهای دیگر....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۱ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
جزایر سگانه متعلق به امارات متحده عربی می باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۱ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
خود امارات متعلق به ایران است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۳ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
جزیره ابوموسی اسمش عربی نیس؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
جزایر سه گانه متعلق به ایران است
Netherlands
ناشناس
۰۳:۴۰ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
نتنها متعلق به ايران است بلکه ادعای مالکیت از طرف هر کشوری باید به عنوان اعلام جنگ تلقی شود. بزنید تو دهن این سوسمار و ملخ خورا...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
همه امارات هم از ماست و باید به حاکمان برگردد
امارات را با موشک زد مخصوصا برج خلیفه را
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۶ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
ما هم ادعای بحرین را داریم و غرامت ٨سال جنگ تحمیلی از عراق را داریم کمک کویت و عربستان به عراق در جنگ را باعث تحمیل تلفات جانی و مالی ایران شد را غرامت می‌خواهیم و هزاران طلب از اتحادیه اعراب داریم اینکه همانموقع مال ایران بود و اسم جزایر را ملت ایران عوض نکردند مایه تاسف از خودمون هست و امارات توسعه طلب شده و جواب بدی می‌گیرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۸ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
هر کسی درباره ایران کوتاهی کنه خدا لعنت کنه ایران هیچ منطقه بی طرف نداره سند خورده