کرونا فراموش شده اما تمام نشده است

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: نیرو‌های حوزه درمان به ویژه کارکنان بخش‌های تنفسی و عفونی، حتما از ماسک استفاده کنند.

حمیدرضا جماعتی در حاشیه هشتاد و هفتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه اولین جلسه این کمیته در فصل پاییز با حضور اکثریت اعضا تشکیل شد و با اشاره به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کرونا و سویه‌های در گردش آن در جهان و ایران و همچنین آنفولانزا، گفت: بر اساس گزارش ها، میزان مرگ و میر ناشی از کرونا علیرغم افزایش آمار مبتلایان و بستری‌ها در اکثر کشور‌ها رو به کاهش بوده است. 

وی افزود: در کشورمان میزان ابتلا به آنفولانزا و نوع H۱ و H۳ در هفته‌های اخیر رو به افزایش بوده است که باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده چراکه میزان بستری بیماران مبتلا به آنفولانزا نیز رو به افزایش و علائم آن، مشابه کروناست که باید پس از تشخیص قطعی آنفولانزا، کرونا و یا ویروس RSV درمان بیماران انجام شود.

وی تصریح کرد: در هفته‌های اخیر میزان ابتلا به آنفولانزا بر اساس گزارش‌های مختلف نسبت به کرونا در برخی مناطق کشور بیشتر بوده بنابراین باید افراد پرخطر، سالمندان، بیماران مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، کلیوی، قلبی مزمن، مبتلایان به سرطان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی تحت نظر پزشک معالج و همچنین کادر بهداشتی و درمانی نیز واکسن آنفولانزا را تزریق کنند. 

جماعتی با اشاره آخرین زیرسویه‌های کرونا در جهان، گفت: در ماه‌های قبل، زیرسویه Eric یا EG.۵ در اکثر کشور‌ها در حال گردش بود که به تدریج در حال کاهش و جایگزین شدن زیرسویه BA.۲.۸۶ یا Pirola با آن است که سرایت زایی بالایی دارد، اما از نظر میزان مرگ و میر تغییرات زیادی ندارد.

وی با بیان اینکه واکسن‌های تک ظرفیتی و چندظرفیتی خارجی بر اساس زیرسویه XBB ساخته شده بود، گفت: با توجه به تنوع زیرسویه‌های جدید، به نظر نمی‌رسد که واکسن‌هایی که بر اساس زیرسویه XBB در دنیا ساخته شده، اثرات و کارایی بالایی داشته باشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: در شرایط کنونی باید استفاده از داروی «پکسلووید» در دستور کار قرار گیرد البته نیاز است سازمان غذا و دارو، این دارو را وارد فهرست دارویی کشور کند تا بر اساس شیوه نامه  های کشوری به بیماران نیازمند ارائه شود، چون می‌تواند تا ۸۰ درصد از پیشرفت بیماری و مرگ و میر، جلوگیری کند.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که سیستم ایمنی ضعیف، دیابت، بیماری‌های مزمن، قلبی، تنفسی و کلیوی دارند و ۶ ماه از آخرین تاریخ تزریق واکسنشان گذشته بهتر است در اماکن و محافل شلوغ از ماسک، استفاده کنند، افزود: همچنین برای نیرو‌های حوزه درمان و بیمارستان‌ها به ویژه کارکنان بخش‌های تنفسی و عفونی، لازم است حتما از ماسک استفاده شود. همچنین در صورت امکان بهتر است در بیمارستان‌های دانشگاهی و بزرگ از تست‌های سریع برای کمک به تشخیص کرونا، استفاده شود.

جماعتی با اشاره به اختصاص چندین دستگاه NGS به کشورمان در دوران همه گیری کرونا، گفت: این دستگاه‌ها برای رصد و ردیابی ویروس‌های تنفسی و زیرسویه‌های در حال گردش و جدید کرونا در کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۲۲ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
تهویه شدید + عینک = پایان همه همه گیری ها
آخرین اخبار