صدور یک میلیون و ۵۰۰ هزار مجوز از درگاه ملی مجوزها

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار مجوز از درگاه ملی مجوز صادر شده که زمینه بروز ۱۰ میلیون فرصت فساد خشکانده شد.

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در مراسم رونمایی از سامانه مدیریت ریسک فساد وزارت  اقتصاد و دارایی  با بیان اینکه مدیریت ریسک فساد در واقع سامانه‌ای برای کاهش زمینه یا بسترهای فساد است گفت:  یک اقدام مهم و سهل‌الوصول برای مبارزه با فساد، اطلاع رسانی در مورد فساد بود.

او گفت: رویکرد رئیس جمهور این بود که باید بتوانیم ناظر به اصلاحات واقعی امور و رو به آینده، دستاوردی برای مردم و فعالان اقتصادی داشته باشیم و نباید وقتمان را در گذشته سپری کنیم.

خاندوزی با بیان اینکه  فساد که رخ می‌دهد چند بستر را درگیر می‌کند افزود: ما باید این زمینه‌های لغزنده‌ای که باعث می‌شود تعدادی از فعالان اقتصادی دچار رفتارهای فساد و سواستفاده شوند را از بین ببریم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از محورهای فسادزا مربوط به مقررات است، افزود: در برخی از م وقدر فرایندهای اجرای قوانین و یا به دلیل در مصونیت قرار گرفتن و عدم شفافیت‌ها و تعارض منافع شاهد بروز زمینه فساد بودیم.

وی به برخی از اقدامات مبارزه با فساد اشاره کرد و ادامه داد: از جمله اقدامات مقابله با فساد حذف رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی بود گفت:  همچنین جلوگیری از تغییرات مستمر بخشنامه‌ها از دیگر برنامه‌های مقابله با فساد بود چراکه این امر باعث می‌شد کسانی که از رانت اطلاعاتی برخوردار بودند سودهای میلیاردی ببرند.

او تاکید کرد: در همین راستا در ۱۱ ماهه امسال ۱۱۹ بخشنامه صادر شد در حالی که این رقم در ۱۱ ماهه پارسال ۲۵۰ بخشنامه بود. این مدل مقرره گذاری فساد در کشور ایجاد می‌کرد. همچنین برخی از قیمت گذاری ها و سیاست‌های پولی و ارزی فسادزا بودند.

خاندوزی  با اشاره به اینکه  محور دوم مربوط یه فرایندهای اجرایی دستگاه‌ها بود که زمینه مفسدپروری را در کشور ایجاد می‌کرد افرود:  در همین راستا اقداماتی انجام شد که به عنوان نمونه همین که فرایندهای اخذ مجوز از دستگاه‌های کشور در قالب درگاه ملی انجام می‌شود یعنی بسترهای بروز فساد جمع می‌شود.

او گفت: تاکنون نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار مجوز کسب و کار صادر شده از درگاه ملی وجود دارد. بنابراین نزدیک به ۱۰ میلیون فرصت فساد فقط از طریق پیاده سازی درگاه ملی مجوز خشکانده شده است.

وی  با بیان اینکه  با مفاسدی که دولت‌های قبل در حوزه مالیاتی مواجه بودند را بدون تعارف برخورد می‌کنیم  گفت: امروز همه اوراق مالیاتی از طریق پورتال رسمی سازمان امور مالیاتی به مودیان ابلاغ می‌شود و برای دریافت و اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی و… نیاز به حضور فیزیکی مودی نیست که همین امر جلوی فسادهای مالی را می‌گیرد. امروز ۷۵ درصد گواهی عدم بدهی مالیاتی به صورت سیستمی صادر می‌شود.

خاندوزی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم که تا پایان دولت در هیچ یک از فرایندهای مالیات ستانی نیاز به حضور مودی نباشد.

وی با بیان اینکه در مورد بروز فساد در گمرک حرف و حدیث زیادی بود، گفت: در مورد بخش مهمی از ارزش‌های گمرکی سامانه گمرک شفاف شد؛ به عنوان نمونه تمام صورت جلساتی که برای تعیین ارزش گمرکی تک تک قطعات، ماشین آلات و… در سامانه گمرک بارگذاری کردیم تا همه ببینند.

وزیر اموز اقتصادی و دارایی  با بیان اینکه ابربدهکاران بیمه‌ای شناسایی شدند و به همه شرکت‌های بیمه‌ای دستور داده شد که این افراد را شناسایی کنندگفت: همچنین سازمان اموال تملیکی از تاریکخانه خارج شد و انبارها ساماندهی شده و فروش‌ها به صورت آنلاین انجام دادیم.

وی با بیان اینکه هر قدر برای مبارزه با فساد انرژی می‌گذاریم شاهد ده‌ها برابر ثمره آن خواهیم بود، گفت: امیدواریم در روز پایان خدمت در وزارت اقتصاد زمینه و بستر پاک‌تری را برای آیندگان به ارث بگذاریم تا فساد پرریسک تر و پرهزینه تر شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۲۶ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
مشکل همه جا هست رکود و تورم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۵ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
فکری برای بورس کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۷ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
این افتخار نیست اول زمینه کسب و کار رو درست کن بعد پروانه صادر بفرما
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۰ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
عمو درگاه ملی رو ول کن قیمت دلار را بچسب!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۹ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
صدور مجوز نانوایی ها را هم آسان کنید تا فضای رقابت جهت تولید نان باکیفیت رخ دهد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۵ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
صدور مجوز بدون هیچ پشتوانه ای یا پرداخت وامی یا وام های زید ۵۰ میلیون چه ارزشی داره؟
مدیران مسئول میگن به افراد بیشتری پول بدیم بهتره، اینطوری هم هیچکسی با۵۰ت نمیتواند شغلی ایجاد کند! اما برای شما مهم نیست... اونم اگر بدهند!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۵ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
با سلام . جهت اطلاع وزیر محترم اقتصاد. بر ادر بزرگوار . شما که اذعان کردید حدود1.500 مجوز در درگاه صادر شده. ایا راهی برای شن اسه دار شدن مجوزهای کاغذی به غیر از پروانه های کسب کردید. شما اعلام کردید سال اینده مجوزهای کاغذی که شناسه نداشته باشند اعتبار ندارند. در صورتیکه فکری بر ای شناسه دار شدن مجوزهای بهربرداری نکردید. بنده تماس گرفتم با در گاه ملی اطلاعات . اپراتور اصلا"نمیدونست چی هست جواب گنگی داد. بهتره . قبل از انجام کاری به این بزرگی . اول مسئولین اجرائی اون کار رو اموزش بدید نه اینکه بگید میریم جلو خودشون تجربه کسب میکنند. .
باز هم تاکید میکنم اقدام عاجلی هم در درگاه ملی مجوزها برای کسانی که مجوز بهربرداری دارند و نیاز به شناسه دار شدن این مجوزها هست طبق اذعان خودتان انجام دهید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۶ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
تو یهفته جواز کسب بگیر برو وام بگیر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۵ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
100 میلیون بده
اقتصاد دچار رکود و تورم هست بفهم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۷ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
تو ارز رو درست کن مجوز پیش کشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۱ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
تا وقتی هرز دولتی وغیردولتی از کشور خارج میشه اوضاع دلار همینه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۳ ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
جناب خاندوزی بی سواد و بی کفایت ،اقتصاد و بورس را نابود کردید . فقط ۲۴ ساعت راجع به سود سهام عدالت و مجوز از پنجره درگاه ملی حرف میزنی ؟!!!! چیز دیگه ای بلد نیستی ؟!!!!؟
می دانی که بورس هر کشوری موتور محرکه ی اقتصاد اون کشور محسوب میشه یا نه ؟!!!!!!!!! تورم ، گرانی و بیکاری داره بیداد میکنه. قیمت ها لحظه ای بالا میره در حالی که جنابعالی فقط گیر دادید به پنجره ی ملی درگاه مجوزها !!!!!!!!
آخرین اخبار