ایران با کدام موشک و پهپادش به رژیم صهیونیستی پاسخ داد؟

ساعتی پیش پاسخ پهپادی و موشکی نیروی هوافضای سپاه به تجاوز رژیم صهیونیستی علیه کنسولگری کشورمان در دمشق آغاز شد که در گزارش پیش‌رو به مشخصات این تسلیحات پرداخته‌ایم.

بر اساس تصاویر و اخبار به دست آمده در این مرحله سپاه ده‌ها پهپاد انتحاری از نوع شاهد ۱۳۶ را علیه اهداف مهمی در سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد. برخی منابع خبری مدعی شدند در اولین موج حملات نیروی هوافضای سپاه صد‌ها پهپاد به سمت سرزمین‌های اشغالی پرتاب کرده است.

شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ پهپاد‌های انتحاری ایرانی با بدنه دلتا (مثلثی‌شکل) هستند و از موتور‌های پیستونی به‌عنوان پیشران بهره می‌برند. هرچند این دو پهپاد بسیار شبیه هم هستند، اما شاهد ۱۳۱ ابعادی کوچک‌تر از شاهد ۱۳۶ دارد و به همین دلیل برخی مشخصات عملکردی و ظاهری آن با شاهد ۱۳۶ متفاوت است.

یکی از تفاوت‌های ظاهری شاهد ۱۳۱ با شاهد ۱۳۶ که شاید به تمایز این دو پهپاد هم کمک می‌کند، تفاوتی است که در بالک‌های انتهایی آنها وجود دارد، در شاهد ۱۳۶ این بالک‌های در بالا و پایین بدنه وجود دارند و در شاهد ۱۳۱ این بالک‌ها فقط در بالای بدنه قرار گرفتند.

موشک راهبردیِ برد بلند و نقطه زن خرمشهر ۴

موشک راهبردی برد بلند و نقطه زن خرمشهر ۴ یکی دیگر از تسلیحات و سامانه‌های بکار گرفته شده برای هدف قراردادن سرزمین‌های اشغالی است.

این موشک از پیشرفته‌ترین موشک‌های طراحی شده توسط متخصصان سازمان هوافضای وزارت دفاع است که برد آن ۲۰۰۰ کیلومتر بوده و مجهز به سر جنگی از نوع شدید الانفجار با وزن ۱۵۰۰ کیلوگرم می‌باشد.

این موشک برای ایجاد قابلیت‌های تاکتیکی، به یکی از پیشرفته‌ترین موتور‌های سوخت مایع تجهیز گردیده و به نحوی طراحی شده است و موتور در مخزن سوخت قرار گرفته که این امر باعث کاهش طول موشک به حدود ۱۳ متر شده است.

سرجنگی این موشک با طول حدود ۴ متر، یکی از بزرگترین و اثر بخش‌ترین سرجنگی‌های تولید شده می‌باشد که قابلیت حمل بیش از یک تن مواد ناریه داراست.

سرعت بالای اصابت سرجنگی به هدف، باعث می‌شود سیستم‌های پدافندی دشمن، قادر به تشخیص و رهگیری و اقدام جهت انهدام سرجنگی را نداشته باشند.

تفاوت این موشک با سایر نسل‌های قبلی خود تأمین دقت نقطه زنی در فاز میانی (پرواز بالای جو) می‌باشد.

به این بهانه برخی از مهمترین موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی که قابلیت بکارگیری علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی را دارند مورد برسی قرار داده‌ایم.

موشک بالستیک هایپرسونیک «فتاح»

۱۹ آبان ماه، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ساخت موشک بالستیک هایپرسونیک پیشرفته خبر داد که قادر است از سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته عبور کند و آنها را هدف قرار دهد.

این موشک سرعت بالایی دارد و در جو و خارج از جو می‌تواند مانور دهد و از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور می‌کند. این موشک سامانه‌های ضدموشکی دشمن را هدف قرار می‌دهد و یک جهش بزرگ نسلی در حوزه موشکی است.

موشک فتاح به دلیل فناوری که دارد هیچ ضد موشکی برای آن وجود ندارد و به دلیل نوع حرکت آنکه در جهات و ارتفاع مختلف است توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست.

سرعت موشک فتاح ۱۳ ماخ است، برد این موشک ۱۴۰۰ کیلومتر تعیین شده که در محدوده هدف به صورت دقیق اصابت کند.

موشک فتاح، موشکی است که در دنیا کم‌نظیر است به نحوی که با رونمایی این موشک ایران جزو چهار کشور دارای این فناوری شد؛ موشک فتاح به دلیل فناوری که دارد هیچ ضد موشکی برای آن وجود ندارد در حالی که برای سایر سلاح‌ها مانند تانک، ناو، هواپیما و ... موشک ضد آن وجود دارد و حتی برای سایر موشک‌ها هم ضد موشک‌هایی ساخته شده است.

هایپرسونیک «فتاح ۲»

۲۸ آبان ۱۴۰۲ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا با حضور در دانشگاه علوم و فنون هوافضای عاشورا، به مدت یک ساعت و نیم از آخرین دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل نمایشگاه دایمی این نیرو بازدید کردند.

در این نمایشگاه که شامل بخش‌های موشکی، پهپادی، پدافندی و فضایی بود، دستاورد‌های جدید و به‌روز شده دانشمندان و متخصصان جوان نیروی هوافضای سپاه پاسداران تحت عنوان «از ایده تا محصولِ تمام ایرانی» به نمایش گذاشته شده بود.

همزمان با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در این نمایشگاه، از موشک کروز هایپرسونیک «فتاح ۲» نیز رونمایی شد. فتاح ۲ موشک هایپرسونیک (ابرفراصوت) با قابلیت گلاید است که در دسته تسلیحات هایپرسونیک HGV دسته‌بندی می‌شود.

موشک «خرمشهر»

موشک «خرمشهر» یکی از آخرین دستاورد موشکی رونمایی شده جمهوری اسلامی ایران در حوزه موشک‌های بالستیک است. این موشک که در رژه ۳۱ شهریورماه سال ۱۳۹۶ رونمایی شد، ظاهری متفاوت‌تر از دیگر موشک‌های ایرانی دارد و اطلاعات زیادی از ابعاد فنی آن منتشر نشده است. برد این موشک ۲۰۰۰ کیلومتر و قابلیت حمل چند سرجنگی را تا وزن ۱۸۰۰ کیلوگرم دارد که قدرت تخریب آن را چندین برابر بیشتر از موشک‌های دیگر می‌سازد.

به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، ابعاد کوچک‌تر این موشک قابلیت استفاده تاکتیکی از آن را فراهم می‌آورد.

موشک «سجیل»

سجیل اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران است که با بهره گیری از موتوری دو مرحله‌ای، قادر به انهدام اهداف در برد ۲۰۰۰ کیلومتری است. تا پیش از رونمایی از موشک خرمشهر، سجیل پیشرفته‌ترین موشک ساخت ایران به حساب می‌آمد چراکه با بهره گیری از سوخت جامد، توانایی حمل سرجنگی به وزن ۶۵۰ کیلوگرم را داشت. سرعت بالای موشک در فاز نهایی که قریب به ۱۴ برابر سرعت صوت است، سجیل را در برابر انواع سامانه‌های ضد بالستیکی مصون می‌سازد.

حداکثر برد موشک سجیل ۲۰۰۰ کیلومتر و وزن موشک ۲۳۵۴۰ کیلوگرم که طول آن ۱۸.۲۱ متر و وزن سر جنگی ۶۵۰ کیلوگرم است که از سوخت جامد برخوردار است.

موشک «عماد»

یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های دفاعی ایران در سال۱۳۹۴ تست موفقیت آمیز موشک بالستیک «عماد» در شرایط خاص منطقه‌ای و بین‌المللی بود؛ در آستانه محرم حسینی فرزندان ملت بزرگ ایران در وزارت دفاع موشک دوربرد «عماد» نسل جدید موشک‌های بالستیک زمین به زمین جمهوری اسلامی ایران را با موفقیت آزمایش کردند. آزمایش این موشک در شرایطی که آمریکا و هم‌پیمانانش تمرکز اصلی خود را بر محدودیت صنعت موشکی گذاشته بودند، دستاورد مهمی به شمار می‌رفت.

موشک عماد که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن توسط دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع صورت پذیرفته است، نخستین موشک دوربرد جمهوری اسلامی ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است؛ که قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده به طور کامل منهدم کند.

طراحی، ساخت و آزمایش موفقیت آمیز موشک عماد با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر یک جهش فناورانه و عملیاتی در این حوزه راهبردی به شمار می‌رود. البته تست این موشک در شرایطی اتفاق افتاد که غربی‌ها گمان می‌کردند جمهوری اسلامی ایران از توسعه توان موشکی خود دست بر می‌دارد، اما تست عماد تمام این رویا‌ها را از بین برد.

موشک «قدر F»

موشک بالستیک و دوربرد قدر F با برد ۲۰۰۰ کیلومتر از نوع سوخت مایع است که با سرجنگی‌های مختلف بارشی و شدید الانفجار قابلیت انهدام اهداف را با دقت زیاد تا برد ۲۰۰۰ کیلومتر دارد.

در اسفندماه ۱۳۹۴ و در جریان برگزاری رزمایش موشکی «اقتدار ولایت» دو فروند موشک قدر از نوع قدر F و قدر H از ارتفاعات البرز شرقی به سوی اهدافی در سواحل مکران شلیک شد که روی موشک قدر F شعار معروف «اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود» به زبان عبری نوشته شده بود.

برد موشک قدر-F حدود ۲ هزار کیلومتر با وزن ۱۷۴۵۸ کیلوگرم و وزن سر جنگی ۶۴۰ کیلوگرمی دارد.

پهپاد «آرش ۲»

پهپاد «آرش ۲» یکی از پهپاد‌های ایرانی با برد ۲۰۰۰ کیلومتری است که توسط متخصصان ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و تولید شده است.

این پهپاد که از یک موتور پیستونی بهره می‌برد بدنه‌ای استوانه‌ای شکل با یک تیل عمودی دارد و دو بال آن در انتهای بدنه قرار گرفته‌اند. پهپاد آرش از روش پرتاب به‌وسیله «جیتو» استفاده می‌کند و همین امر آن را بی‌نیاز از باند برای پرواز کرده است.

به این ترتیب پهپاد آرش قادر است از انواع پرتابگر‌های متحرک به سمت اهداف به پرواز درآید و این موضوع آن را به یک پهپاد راهکنشی با قابلیت تحرک بالا مبدل می‌سازد که به بهره‌برداران آن امکان بکارگیری از آن در محیط‌های مختلف جغرافیایی را می‌دهد.

مشخصات کلی پهپاد انتحاری آرش -۲:

طول: ~ ۴.۵ متر

طول بال‌ها: ~ ۴ متر

سقف سرویس: ۳۶۵۷ متر

موتور: MD ۵۵۰ یا MDSO-۴-۵۲۰ طوفان با قدرت ۵۰ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت

برد: ۲۰۰۰ کیلومتر

وزن: ~ ۲۰۰ کیلوگرم

کرار متنوع‌ترین پهپاد ایرانی

پهپاد کرار ساخت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) به طور رسمی در روز صنعت دفاعی در سال ۱۳۸۹ رونمایی شد. دو مأموریت اصلی این پهپاد در آن زمان، استفاده به عنوان هدف پرنده برای آزمایش سامانه‌های راداری و پدافندی و اجرای عملیات بمباران هوایی عنوان شد. تا امروز ۴ نسل از پهپاد کرار معرفی شده است که تفاوت‌های مختصری در ابعاد و مشخصات پروازی، اما مأموریت‌های متنوع دارند. همه انواع پهپاد کرار با استفاده از پرتابگر ریلی و شتاب دهنده سوخت جامد پرتاب شده و شیوه فرود آنها نیز با چتر و کیسه هوا است.

پهپاد انتحاری «کرار»

پهپاد انتحاری کرار به عنوان جدیدترین عضو خانواده این پهپاد پرکاربرد ایرانی در رزمایش پدافند هوایی سال ۱۳۹۸ معرفی شد. هدف از توسعه این نمونه، اجرای عملیات تندخیز (اسکرامبل) به منظور مقابله با اهداف هوایی مهاجم بیان شده است.

طول ۳.۷۵، دهانه بال ۳.۱ و ارتفاع ۱.۵ متر و بیشینه وزن برخاست ۷۵۰ کیلوگرم با قابلیت حمل محموله ۲۵۰ کیلوگرمی از ویژگی‌های پهپاد کرار -۳ است. این نمونه به سقف پرواز ۳۵۰۰۰ پا معادل ۱۰۶۷۰ متر، سرعت نهایی ۷۰۰ و سرعت پیمایشی ۶۵۰ کیلومتر بر ساعت دست یافته و مداومت پروازی ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه دارد. در این نمونه از موتور جت طلوع -۴ با سوخت JP-۴ استفاده شده و جنس بدنه نیز عمدتاً از آلومینیوم است.

برای سایر نمونه‌های کرار قابلیت پرواز تا ارتفاع ۴۰۰۰۰ پا معادل ۱۲۲۰۰ متر و سرعت نهایی ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت ذکر شده است. پهپاد‌های کرار در صورت پرواز با ارتباط مستقیم با ایستگاه مبدأ تا برد ۲۰۰ کیلومتر (کرار -۳) و در صورت پرواز برنامه‌ریزی شده خودکار بدون نیاز به ارتباط دایم با ایستگاه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر برد دارد.

با افزوده شدن سامانه‌های ناوبری متفاوت و نیز یک جستجوگر اپتیکی به نوک دماغه و البته خط امن داده بین پهپاد و ایستگاه‌های فرماندهی پدافند هوایی، کرار انتحاری این قابلیت را پیدا کرده است تا به صورت خودکار از محل ذخیره خود که می‌تواند هر نقطه‌ای در کشور باشد به پرواز در آمده و با دریافت مستقیم اطلاعات هدف، با بهینه‌ترین مسیر اوج گیری، به سمت آن حرکت کند. کرار انتحاری با اصابت مستقیم یا نزدیک شدن تا فاصله مناسب از هدف، عمل انفجار سرجنگی را به انجام می‌رساند.

منبع: مهر

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۱ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
احسنت به قدرت موشکی ایران ،دم سپاه و ارتش و وزارت دفاع گرم گرم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۶ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
گفت بودم خب معلوم ایران با موشک هاییی کروز بالستیک اسراییل رو هدف قرار داد اما ثبت نکردین چرا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۳ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
فتاح چطور رهگیری شده ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۸ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
در هر صورت انشاءالله جنگ و حمله طرفین به هم با هر نیتی که بود تمام شده تلقی شود و دیگر التهابی جدید بر جامعه ملتهب ایران تحمیل نشود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۸ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
این کار صد البته لازم بود تا اسرائیل بدونه ایران مثل بعضی کشورهای عربی نیست
از ترس چیزی نمیگن کاری نمیکنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۳ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
نمیدونم حالا یا موشک هایییی بالستیک بود یا موشک هایییی کروز مهم اینکه ایران دیشب امشب هر شب حمله هواییی رو به اسراییل ثابت کرد و امریکا بداند که ایران تواناییی حمله ب اسراییل رو دارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۲ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
هر چی موشک قدیمی عتقیه سوخت مایع که داشت تو انبار فاسد میشد شلیک کردیم حداقل یکی دوتا از اون موشک خوبامون هم میزدین میفهمیدن قدرت دست کیه
نه فتاح زدین نه خیبر زدین نه سجیل زدین نه خرمشهر زدین نه شهاب ۳ زدین نه عاشورا زدین
حداقل از هر کدوم یکی میزدین یه تست میگرفتیم ازشون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۳ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
امروز بااین حرکت نمایشی وتکراری(البته باکمی فاصله بیشتر) وبچه گانه وپُر هزینه برای سفره مردم ایران، اسرائیل ازبین رفت وفلسطین وغزه آزاد شدند؟!؟ صلوات
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۴ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
بی وجود و قدر نشناس و غربگرا و ترسو نباش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۲ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
یه عده چقدر سوختند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۹ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
یعنی اسراییل موشک فتاح رو دیشب رهگیری میکرد؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۶ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
با آفتابه قرمز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۲ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
موشکهای ایران ، چیکار میکنه ، دمش گرم
Iran (Islamic Republic of)
علی31
۱۴:۰۰ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
با سلام. تشکراز پاسداران وطن،اما اگر تعداد موشکها رو به 220 تیر افزایش میدادیم قطعا بهتر بود تا یک ضربه قدرتمند به اونا میزدیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۷ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
دست آورد این عمل برای ملت ایران رو بفرمایید چه بوده؟ دست آوردش برای اسرائیل کاهش فشار جهانی ناشی از حمله وحشیانه به غزه بوده (انگار که ما شدیم نجات دهنده اسرائیل)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۹ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
دروغ اسراییل اینجاست که ادعا دارد 99درصد موشک و پهبادها در هوا نابود شدند. یعنی فقط 3یا 4تا به زمین خورده، در حالی که حداقل بالای 12مورد برخورد موشک را خود صهیونیستها و فلسطینیان فیلمبرداری و به اشتراک گذاشتند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۵ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
اسرائیل شاید حماقت دیگری کند دستتون درد نکنه ولی این دفعه کمی قدرت بالاتر بزنید
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۱۲:۱۹ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
خب به نظرم دیگه استفاده نکنید از اینا چون بی تاثیر هستن متاسفانه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۲ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
بی تاثیر، محتوی جمجمه تو است که با گچ یکسان است !
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۱ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
دست خودت نیست ولی آب رو بریز اونجا که میسوزه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۱ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
تأثیر دارند طفلکی ها خب چکار کنند رهگیری شدند تو هوا ترکیدن وگرنه اینها همه با اهداف پرتاپ شدند کلی پول بابت شون رفته
Iran (Islamic Republic of)
مجییدی
۱۰:۵۸ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
معلومه موشک های سپاه خیلی بهت فشار آورده که اینقدر داری میسوزی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۰ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
ب امید ساخت موشک با برد ۱۲ هزار کیلومتر و زیبا کردن آسمان امریکا مثل آسمان اسرائیل نگون بخت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۴ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
حتی فاصله 2 هزار کیلیومتری هم اصابت نکردن و رهگیری شدن
چرا فکر میکنی ممکنه یک موشک 12 هزار کیلومتر تا امریکا بره و به هدف برسه ؟ وسط راه غربی ها و پایگاه های خود امریکا منهدم میکنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۰ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
متاسفانه تعداد کمی برخورد کردند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۳ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
به فرض که تعداد کم باشد . همان کم هم زیاد است .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۲ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
هر چند تا خورد هم بهش بود
Iran (Islamic Republic of)
محمدصادق رحیمی
۱۲:۰۳ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
چرا این طوری خبر کار کردید الان مخاطب چنین برایش وهم ایجاد می شود که مثلاً از موشک فتاح دیشب استفاده شده در حالی که چنین نیست و اگر بنا به حمله با این موشک بود نیازی به چنین حملات هوایی فریبکارانه و مقدماتی نبود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۱ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
رزمایش بزرگ و مانور مشترک ایران و آمریکا و اسرائیل با موفقیت و دستیابی به اهداف از قبل طراحی شده به پایان رسید با رمز یا رسول الله و یا موسی کلیم الله و یا عیسی روح الله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۵ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
یعنی الان اسرائیل ازتقشه جهان حذف شد وفلسطین وغزه، آزاد شدند؟؟؟!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۸ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
درود
Iran (Islamic Republic of)
یاس
۱۱:۴۷ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
ای ولا. ما دیشب با صدای پرتاب موشک ها از خواب بیدار شدیم! عجب صدای آرامش بخشی بود! امیدوارم بازم ادامه داشته باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۶ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
من دقیقا متوجه شدم چی گفتی
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۱۵:۰۲ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
والا بیدارمون کرد این موشک ها ولی اکثرشون سوخت شدن ...
اگه واقعا فتاح اون ویژگی ها رو که گفته شده میداشت فقط کافی بود با ۷ تا فتاح حمله انجام میشد... اینجوری اقتدار حفظ میشد