در سال نخست اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت؛

بیش از ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید شد

معاون سازمان امور جنگل گفت: در سال نخست طرح کاشت یک میلیارد درخت بیش از ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید شد.

نقی شعبانیان، معاون سازمان امور جنگل  در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در سال نخست طرح کاشت یک میلیارد درخت بیش از ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید کرده ایم که طبق آخرین آمار ۱۵۰ میلیون نهال کاشت شده است.

به گفته او، هم اکنون آمار کاشت در تمامی اراضی و مستثنیات در استان ها و شهرستان ها در حال جمع آوری است که طی یک تا ۲ هفته آینده نهایی می شود. اما برآورد می شود که  ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون اصله نهال در حوزه منابع طبیعی کاشت شده باشد. همچنین در حوزه معاونت باغبانی ۶۲ میلیون اصله نهال کاشت شده است.

شعبانیان ادامه داد: گرچه در طرح کاشت یک میلیارد درخت سالانه باید ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید و کاشت شود، اما برخی نهال ها در نهالستان باید یکسال تا ۲ سال باقی بمانند تا به عرصه جنگلی منتقل شوند.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها با بیان اینکه تولید نهال برای امسال در حال انجام است، افزود: در قالب برنامه ای که در ستاد مشخص کردیم، تولید نهال هر روز افزایش می یابد.

او با اشاره به طرح زراعت چوب گفت: در طرح اولیه زراعت چوب قرار بود ۳۰۰ میلیون اصله نهال به زراعت چوب اختصاص یابد، اما بدلیل ازدیاد تقاضا به ۵۰۰ میلیون اصله نهال به شرط کم نشدن  از نهال دیگر بخش ها افزایش یافت که در سال اول طرح ۱۵۰ میلیون اصله نهال به زراعت چوب اختصاص یافت.

شعبانیان با بیان اینکه تاکنون اعتباری به طرح کاشت یک میلیارد درخت تخصیص نیافته است، افزود: ۴۶ میلیاردتومان بصورت اسناد خزانه به این طرح تخصیص یافت که هنوز داده نشده است و همواره مسئولان سازمان برنامه و بودجه قول هایی داده بودند که امیدواریم گشایشی حاصل شود.

این مقام مسئول در ادامه افزود: قرار بود ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به طرح کاشت یک میلیارد درخت اختصاص یابد چراکه براساس برآوردهای اولیه  تولید، کاشت و نگهداری هر نهال ۱۰۰ هزارتومان هزینه دارد که بدین ترتیب ۱۰۰ هزارمیلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، اما به سبب آنکه بخشی از تجهیزات، نیروی انسانی و نهالستان در اختیار داریم، تخصیص ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیاردتومان کفایت می کند.

او گفت: برای سال ۱۴۰۲ قرار بود ۲۳۴ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شود که متاسفانه تاکنون ریالی داده نشده که امیدواریم بخشی از اعتبارات تخصیص داده شود تا در اختیار استان ها قرار بگیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار