اظهارات استاندار خوزستان درباره ادّعای شکنجه یکی از کارگران نیشکر هفت تپه

شریعتی گفت: سیستم‌های نظام جمهوری اسلامی این ادعا‌ها را پیگیری می‌کنند و دستگاه‌ها نیز سیستم‌های ارزیابی دارند، ولی بازهم تأکید می‌کنم که دستگاه‌های ذیربط این مسأله را تکذیب می‌کنند.

اظهارات استاندار خوزستان درباره ادّعای شکنجه یکی از کارگران نیشکر هفت تپهبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در روز‌های اخیر، ادعایی مبنی بر شکنجه یکی از کارگران معترض هفت تپه، در شبکه‌های مجازی مطرح و به اسماعیل بخشی که مدتی را در بازداشت سپری کرده بود، منتسب شده که این فرد تاکنون در تائید یا تکذیب این ادعا واکنشی نشان نداده است. اما از آنجاییکه موارد مطرح شده بازتاب‌هایی در افکار عمومی داشته تا جاییکه نایب رئیس دوم کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی تاکید کرده است: در قانون اساسی ما شکنجه ممنوع است و باید ادعا در این مورد بررسی و کمیسیون مربوطه تشکیل جلسه دهد، خبرنگار در مورد این ادعا پیگیری‌هایی را از بالاترین مقام اجرایی استان یعنی استاندار خوزستان به عمل آورد. پیش از این هم غلامرضا شریعتی، هرگونه شکنجه یا ضرب و جرح این کارگر هفت تپه را تکذیب کرده بود.

استاندار خوزستان در گفت و گوی امروز خود اظهار کرد: ایشان ۲۵ روز است که آزاد شده، چرا الان چنین حرف‌هایی را مطرح کرده؟ ۲۵ روز است که به سرکار رفته و در مدتی هم که بازداشت بوده، ۸ بار با خانواده‌اش تماس گرفته و یک‌بارهم ملاقات داشته و بعد از آزادی نیز به سرکار رفته و مشکلی نداشته است.

غلامرضا شریعتی گفت: آنچه من مطلع شدم و سوال کردم این است که هیچ شکنجه‌ای درکار نبوده و رویه ما با این مسأله نیز به صورت اجتماعی و کارگری است و اگر چنین نبود که برخورد‌های دیگری با وی صورت می‌گرفت. ایشان با پادرمیانی و وساطت من و رای اعضای شورای تأمین آزاد شده است. من در آنجا گفتم وقتی شرایط آرام شده و مسأله‌ای نیست، چرا باید ایشان همچنان در بند باشد و باید آزاد شود.

وی افزود: من امروز موضوع شکنجه را از دستگاه‌های ذیربط جویا شدم، آن‌ها به شدت چنین مسأله‌ای را تکذیب کردند و گفتند که مدارک و مستنداتی در اختیار دارند که شکنجه‌ای در کار نبوده و دلیلی هم برای شکنجه شدن او وجود ندارد؛ زیرا شکنجه از لحاظ شرعی و قانونی در تمامی دستگاه‌های جمهوری اسلامی مردود است و من از آنجا که اطلاع دارم چنین چیزی وجود ندارد، از این رو، اگر مدارکی در دست دارند می‌توانند ارائه کنند.

استاندار خوزستان در ادامه گفت: سیستم‌هایی در نظام جمهوری اسلامی هستند که این ادعا‌ها را پیگیری می‌کنند و دستگاه‌ها نیز سیستم‌های ارزیابی دارند، ولی بازهم تأکید می‌کنم که دستگاه‌های ذیربط این مسأله را تکذیب می‌کنند و مدارکش هم موجود است. در همین رابطه، من یک سوال دارم؛ ایشان ۲۵ روز است که آزاد شده، چرا الان چنین حرف‌هایی را مطرح کرده؟ ۲۵ روز است که به سرکار رفته و در مدتی هم که بازداشت بوده، ۸ بار با خانواده‌اش تماس گرفته و یک‌بارهم ملاقات داشته و بعد از آزادی نیز به سرکار رفته و مشکلی نداشته است.

شریعتی تصریح کرد: هرچند که علاقه‌ای به قضاوت ندارم، اما احتمالا بعد از آنکه شورای اسلامی کار هفت‌تپه بعد از سال‌ها تشکیل شده و ایشان عضو آن نشده، ممکن است شرایطی را به وجود آورده که وی را ناچار به زدن این حرف‌ها کرده باشد. این شورا دو سه روز اخیر تشکیل شد.

وی در پایان در رابطه با درخواست مناظره این فرد با وزیر اطلاعات گفت: در این رابطه خود وزیر اطلاعات باید نظر دهد. ولی اصرار ما به آزادی آقای بخشی بود و مسئولین ذی ربط تاکید داشتند که هیچ شکنجه‌ای اتفاق نیفتاده است. هر کدام از کارگران بازداشت شده پس از آزادی، اگر ادعایی دارند می‌توانند به دستگاه قضایی مراجعه کرده و پیگیری کنند. در عین حال حوزه معاونت سیاسی اجتماعی استانداری هم که حوزه کارگری تحت نظرش است، این آمادگی را دارد که صحبت‌ها را بشنود و بررسی کند و اگر به مواردی رسید که قانون رعایت نشده یا ظلمی در حق کسی شده از مراجع ذی ربط پیگیری کند.
 
منبع: جماران 
 
انتهای پیام/
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
بنده خدا
۱۳:۴۷ ۱۶ دی ۱۳۹۷
کارگران برای گرفتن حق و حقوقشان باید باهم باشند ولی ببنند چه کسی ادعای حق و حقوق آنها را دارد تا کلاه سرشان نرود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۵ ۱۶ دی ۱۳۹۷
ما بجز هفت تپه و مشکل کارخونه ها مشکل دیگه ای تو این مملکت نداریم پس مردمی که نه هفت تپه دارن و نه کارخونه چی پس اوناییکه به همین کارخونه های زیان ده (به قول شما) اعتماد کردن چی...؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۵ ۱۵ دی ۱۳۹۷
واقعا جای تاسف داره
United States of America
ناشناس
۲۳:۵۱ ۱۵ دی ۱۳۹۷
هر دم از این باغ بری میرسد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۵ ۱۵ دی ۱۳۹۷
اگه راست میگی اجرت با خدا اگر هم دروغ میگی خدا با بچه ات همان کند شک نکن.
Iran (Islamic Republic of)
گلی
۲۲:۳۰ ۱۵ دی ۱۳۹۷
کسی که با دروغ واسه بی بی سی خوارک درست کرده و با آبروی نظام بازی کرده باید از کار برکنار بشه #اخراج فوری
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۲۲:۲۵ ۱۵ دی ۱۳۹۷
ما هم یک شوهر خواهر بسیار نا نجیب داشتیم وقتی خواهرم می خواست ازش طلاق بگیر علی رغم اینکه تمام مدارک و مسندات به نفع خواهرم بود داماد زرنگ در دادگاه عنوان کرد فردا به بی بی سی و شبکه من و تو خبر ارسال می کنم که حق من را ضایع کردید ، نتیجه قاضی دادگاه از ترس افکار عمومی یک حق مظلوم را نقص و به نفع داماد نا نجیب صادر کرد البته بعد از 4سال حق به حقدار رسید.
United States of America
مجید
۰۷:۳۸ ۱۶ دی ۱۳۹۷
چه ربطی داشت ؟ ما کلا هرچی رو به هرچی ربط میدیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۱ ۱۶ دی ۱۳۹۷
بعني چه مگه ميشه؟!!!
آخرین اخبار