کد خبر: ۷۰۲۹۷۹۲
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷
کد خبر : ۷۰۲۹۷۹۲
گروه : کرمان » کرمان

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی از امکان ایجاد رینگ صادراتی بورس پسته در استان کرمان خبر داد.

ایجاد رینگ صادرات پسته درکرمانبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان محمدرضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در نشست ستاد عالی پسته به ریاست استاندار کرمان با توجه به رفع مشکلات تولید کنندگان وصادر کنندگان محصول پسته گفت: با ساز و کار‌های ایجاد شده در استان کرمان، امکان ایجاد رینگ صادراتی بورس پسته در این استان وجود دارد.

او افزود: یکی از مزایای راه اندازی بورس پسته این است که پسته به شکلی استاندارد صادر می‌شود.

اوبا اشاره به تغییر نرخ ارز و رشد قیمت ها بیان کرد: حداقل سه برابری قیمت پسته امسال باید در بخش تامین مالی ریالی حداقل دو تا سه برابر افزایش از صندوق توسعه ملی در بانک کشاورزی را داشته باشیم.

او گفت: افرادی که در سال گذشته صادرات داشته و تسویه حساب نداشته اند، نگرانی‌هایی دارند و اگر چه بانک مرکزی راهکار‌هایی داشته، اما به دلیل بخشنامه‌های متعدد و بعضا متناقض با مشکلاتی مواجه شده اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بانک مرکزی در راستای ماموریت‌های خود باید به نحوی اقدام کند که دغدغه عدم بازگشت ایجاد نشود و رویه صادرات به مانند سال‌های قبل دنبال شود و این در حالی است که در سال جاری با شرایط تحریم نیز روبرو هستیم.

پورابراهیمی عنوان کرد: لازم است که پیگیری‌های لازم برای برگزاری ستاد عالی پسته کشور تا دو هفته آینده و قبل از برداشت این محصول با محوریت کرمان انجام شود.

اوبا اشاره به اینکه محور ۸۰ درصد صادرات پسته کشور استان کرمان است افزود: نباید اجازه داد این جایگاه از دست رود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز با اشاره به اینکه انباشت پسته علی رغم کمبود محصول پسته در سال گذشته حکایت از مشکلات صادرات دارد، اظهارداشت: امیدواریم در سال جاری با کمترین مشکل روبرو باشیم.

سید مهدی طبیب زاده در این نشست گفت: در حال حاضر موضوعاتی از جمله تامین مالی، ارز و انباشت پسته از مشکلات موجود در حوزه پسته به شمار می‌رود.

او بیان کرد: در سال‌های گذشته به صورت میانگین ۶۰ درصد پسته تولیدی در کشور صادر می‌شده است که در سال‌های کم محصول نیز به صورت سنتی حجم صادرات بیشتر از سال‌های پرمحصول و بیش از میانگین ۶۰ درصد بوده است.

او تصریح کرد: در سال گذشته به علت سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و ملاحظات صادرکنندگان تنها ۳۸ درصد موجودی، صادر شده است.

انتهای پیام/ح

کرمان رینگ صادرات پسته شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر