کد خبر: ۷۱۰۶۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
کد خبر : ۷۱۰۶۳۷۹
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

همزمان با ایام اربعین، رسانه‌های غربی دست به دست هم داده و مهر سکوت بر رسانه‌های خود زده‌اند تا خبر اجتماع میلیونی اربعین در حاشیه نگه داشته شود.


گزارشبه گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، نزدیک به دو هفته از شروع مراسم پیاده‌روی در ایام اربعین شهادت امام حسین (علیه السلام) درمسیر‌های منتهی به کربلا می‌گذرد و صحبت از این سفر معنوی نقل محافل این روزهای مردم و  زائران عتبات عالیات شده است. پیاده‌روی مراسم اربعین برای محبان اهل بیت (سلام الله علیهم) به ویژه مردم ایران به دلیل فضای تبلیغاتی در میان مردم و رسانه‌های داخلی، اثرات مثبت و معنوی فراوانی دارد و این اثر نیز موجب شده که هر سال به خیل عظیم بزرگ‌ترین تجمع مذهبی جهان افزوده شود؛ اما رسانه‌های متعدد جهانی به ویژه رسانه‌های اصلی کشورهای غربی مانند بی بی سی، منوتو، صدای آمریکا و غیره به سانسور کامل این اجتماع جهانی و بی‌سابقه روی آورده‌اند.

اجتماع عظیم و میلیونی اربعین در حالی برگزار می‌شود که رسانه‌های معاند همچنان سعی می‌کنند با برجسته‌سازی اخبار و رویدادهایی که با اهداف و اغراض سیاسی آنها هم راستا است از پوشش خبری این رویکرد میلیونی جهان اسلام خودداری کنند. رسانه‌های عربی منطقه، رسانه‌های آمریکایی و اروپایی سه ضلع مثلثی هستند که دست به دست هم داده و مهر سکوت بر رسانه‌های خود زده‌اند تا خبر گردهمایی و اجتماع عظیم و میلیونی اربعین در حاشیه نگه داشته شود.

اما برخلاف همه ی تلاش های دشمنان اسلام و شیعه، در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون نفر در پیاده روی اربعین به صورت کاملاً خودجوش حضور می‌یابند، به طوری که برآوردها نشان می‌دهد امسال تنها از ایران اسلامی حدود ۵ میلیون نفر در این مراسم شرکت کرده و یا شرکت می‌کنند و در این قضیه، رویکرد عظیم مردمی بسیار ارزشمند است، کما این که هیچ دولتی توان اداره و پذیرایی این حجم عظیم از جمعیت ندارد و این مساله در دنیا بی سابقه است که خود مردم از زائران حضرت خون خدا در این مقیاس به بهترین شکل ممکن پذیرایی می‌کنند.

حال پرسش اساسی اینجاست که چرا این معجزه قرن، مورد بی‌توجهی شبکه‌های جهانی قرار گرفته و این رسانه‌ها که بیش از ۳۲ هزار شبکه را شامل می شوند و بیش از دو هزار شبکه آن تنها با یک آنتن معمولی در ایران فعال است و از این بین حدود ۳۰۰ شبکه آن نیز فارسی است، میل و رغبتی به انعکاس این همایش عظیم افزون بر بیست میلیون نفر را ندارند و بر عکس در مواجهه با آن، بیشتر به دنبال حاشیه سازی و به نمایش گذاشتن تصویری منفی، سیاه و افراطی از این گردهمایی هستند.

ز

رسانه‌های غربی بر خلاف ادعاهای آزادمنشانه خود به اهدافی که در راستای هم جهت با دولت و حکومت نباشد  منعکس نمی‌کنند و مطمئنا آنها در جهان اسلام بر اختلاف شیعه و سنی تاکید داشته  و همیشه و همه جا سعی می‌کنند از اخبار مرتبط با جریان رسانه‌ای منحط غربی استقبال کنند. پرونده سانسور و عدم انعکاس حماسه اربعین تنها خبری نیست که با سکوت خبری رسانه‌های معاند روبه‌رو شده است بلکه خبر جنایات صورت گرفته در یمن و قتل عام فجیع انسانی مسلمانان و آواره شدن هزاران هزار مسلمان نیز جایی در نظام رسانه‌ای غرب ندارد.

رفتار رسانه‌ای غرب که بنگاه سخن پراکنی در تمام دنیا هستند نسبت به حماسه اربعین که طی سال‌های قبل نیز همین روش و رویکرد را داشته‌اند نشان می‌دهد آنها سعی می‌کنند حماسه میلیونی اربعین را یک نگاه تفرقه افکنانه نشان دهند به طوری که آن را اعمال تروریستی علیه شیعیان ترسیم کرده‌اند.بخشی از پازل درهم پیچیده رسانه‌های غربی بر این اصل استوار است که اخبار اتحاد و یکدلی مسلمانان و کشورهای در حال توسعه منعکس نشود و به جای آن اختلافات و حاشیه‌هایی که وجود دارد پررنگ‌تر شود. نگاهی به اخبار کشورهایی همچون عراق، لبنان، افغانستان و ایران که از رسانه‌های خارجی پخش می‌شود نشان می‌دهد اخبار منتشر شده حول محور جنگ در چرخش است و هیچ وقت خبری از پیشرفت های علمی و فرهنگی در آن به چشم نمی‌خورد.

ز

رسانه‌های داعیه‌دار آزادی، پیام مردمی محور مقاومت جهان اسلام را با منافع خود در تضاد می‌بینند. آنها که پرورش دهندگان غده سرطانی تروریسم تکفیری هستند این اجتماع عظیم را بر نمی‌تابند تا مبادا گزندی به اهداف و نیت‌های پلید خود برسد. هرکجا که جنگی بین مسلمانان صورت بگیرد کشورهای غربی دایه مهربان‌تر از مادر می‌شوند و آنجا به عنوان میانجی حاضر هستند  تا از اختلاف پیش آمده بین مسلمانان به نحو مطلوب ماهی بگیرند و گزینه‌های روی میز خود را به طرفین دعوا اعلام کنند و به دنبال ذخایر انرژی در کشورهای مسلمان باشند. آنها هرگز از دوستی بین مسلمانان و صلح و مودت آنها استقبال نمی‌کنند و همگرایی و اتحاد ملی مسلمانان به هیچ وجه مد نظر آنان نیست.

حماسه میلیونی اربعین یک حرکت منطقه‌ای و جهانی است که در جهت مخالف توطئه‌های غربی نشان از حاکمیت صلح و دوستی بین ایرانیان و اعراب است و این همان نکته‌ای است ‌که جهان غرب از آن وحشت دارد. وحشت دنیای غرب از اتحاد دنیای اسلام باعث می‌گردد آنها جنگ مذهب علیه مذهب را به راه بیندازند و باعث بر هم خوردن اتحاد و همدلی پیاده روی میلیونی اربعین شوند چرا که پیاده روی اربعین عاملی بر ضد منافع ملی آنان به حساب می‌آید بنابراین برای این که پیام این حماسه به دنیا نرسد به بایکوت خبری متوسل می‌شوند.

رسانه های معاند فلاش دوربین‌های خود را تنها بر روی حاشیه‌هایی همچون اعتراضات و نا آرامی های برخی شهرهای عراق گرد و غبار و بدی آب و هوای و کمبود جا و غذا در مسیر زائرین اربعین زوم کرده و تلاش منسجم خود را به کار گرفته‌اند تا این حماسه و اهدافش را از زاویه پنهان در رسانه‌های خود به حاشیه برانند. حماسه میلیونی اربعین پس از ۱۴۰۰ سال حالا آثار و پیامدهای به همراه دارد که لرزه بر جان گروه‌های تروریستی تکفیری می‌اندازد و آنها را در مقابل فرهنگ پویا و زنده عاشورایی قرار می‌دهد.

رسانه سلطنت طلب BBC نیز از کاروان رسانه‌ای غرب جا نمانده و همچون سایر رسانه‌ها با پروپاگاندا در تلاش است تا از جریان رسانه‌ای غرب دور نماند. در روزهای اخیر نیز رسانه‌هایی چون بی‌بی‌سی فارسی از طرفی با داغ کردن آتش اعتراضات در عراق و تحریک مردم برای ایجاد ناامنی و آشوب در شهرهای این کشور تلاش می‌کند و از سوی دیگر با سیاه نمایی و بزرگ نمایی حواشی کم اهمیت ،سعی دارد زائران اربعین حسینی را از رفتن به این سفر معنوی منع کند. 

رصد کردن اخبار شبکه‌های تلوزیونی و خبری نشان می‌دهد این شبکه نیز همچون سال‌های گذشته سیاست سانسور را در پیش گرفته و تنها به بخش‌هایی از پیاده روی اربعین می‌پردازد که همراه با مشکلی برای هر کدام از زوار اربعین روی داده باشد و به خیل عظیم مشتاقانی که رنج سفر را بر خود هموار کرده و به زیارت سرور آزادگان جهان می‌روند اشاره‌ای نمی‌کند. در ادامه تعدادی از خبرها و گزارش های منفی و سیاه رسانه سلطنتی بی‌بی‌سی فارسی از پیاده روی اربعین حسینی را مشاهده می کنید.

گزارش

گزارش

کلام آخر

آن چه رسانه‌های نظام سلطه و ریزه خواران آن در اقصی نقاط عالم نمی‌توانند و نمی‌خواهند بیان کنند اشاره به این حقیقت است که عاشقان حسینی فارغ از رنگ و نژاد و زبان و مذهب و دین، این مسیر را می‌روند تا بگویند راه و روش حسین بن علی(ع) و آزادگی و حریت و حق طلبی او همچنان زنده است و این طراوت و نشاط و سرزندگی روز به روز بیشتر هم خواهد شد و این علت ترس و واهمه رسانه‌ای غرب و شرق از انعکاس این پدیده بی همتا است.

ولی باید به تمام دنیا گفت اربعین یک روز در جغرافیای جهان نیست، اربعین کتاب قطور حماسه است که هرگز رنگ کهنگی و گرد و غبار بر آن نمی نشیند. اربعین یک واژه نیست که در سطر‌به‌سطر و لابه‌لای اخبار رسانه‌های غربی بتوان آن را مخفی کرد. اربعین خود یک رسانه است که پس از ۱۴۰۰ سال نسل به نسل و سینه به سینه حک شده است و حالا آزادگان جهان ندای عدالت طلبی و صلح خواهی سرور و سالار شهیدان را به تمام دنیا مخابره می کنند و روزی فرا می‌رسد که تاریخ قضاوت کند.

گزارش از معصومه شیری

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
دولت برای سالهای بعد بهترازاین برنامه ریزی ومدیریت پیاده روی اربعین راانجام دهد؟!؟ خودبهتر می دانید خیلی ازمردم بعلت کمبود خیلی از امکانات اذیت شدند؟!؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
دلم واسه آقام تنگ شده واقعا حسودی میکنم عمیقا به اون هایی که توفیق پیدا کردن جدا میگم حسودی میکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
اربعین حسینی همیشه پیروز است
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر