معرفی برگزیدگان هفدهمین جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری

برگزیدگان هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری معرفی و از آنان تجلیل شد.

در آیین اختتامیه هفدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذربایجانی که شب گذشته با حضور اهالی شعر و ادب و مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در میاندوآب برگزار شد بر اساس رای هیات داوران سه شاعر خارجی «جاسم بابا اوغلو، نحات جوان شان اوغلو و علی نجار اوغلو هرسه از کشور عراق شاعران برتر حوزه بین الملل شناخته شدند و جایزه دریافت کردند.

هیات داوران این جشنواره  محمود تاروردی پور از سلماس، امیر رسولی از زنجان، وحید سلطان زاده از تبریز، زهرا اسماعیل پور از چایپاره، علیرضا شتابی از سراب، را به عنوان پنج شاعر برگزیده هفدمین جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی معرفی کردند.

در این آیین از خانواده شاعر اهل بیت مرحوم کریمی مراغه‌ای نیز تجلیل و قدردانی شد.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در این آیین اظهار کرد: محبت اهل بیت (ع) معرفت و شناخت آنان است و شاعران، برجسته‌ترین عناصر فرهنگی در انتقال معارف اهل بیت (ع) هستند و همه اقوام، ادیان و مذاهب ارادت خاصی به امام رضا (ع) دارند.

مرتضی سعیدی زاده ادامه داد: برگزاری اختتامیه این جشنواره و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در شهرستان‌های مختلف اتفاق جدیدی است، اما نقطه مهم واکاوی ابعاد وجودی امام رضا (ع) از زوایای مختلف است.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) افزود: لایحه وجودی امام رضا (ع) در تمام سیره عالم آل محمد (ص) است و ما در اشعار خود باید آن‌ها را بشناسانیم.

سعیدی زاده یادآور شد: امیدواریم این جریان شعر که عرض ارادت ادبا و اقوام مختلف را به امام رضا (ع) نشان می‌دهد، پایدار باشد.

وی گفت: تبیین سیره فردی، اجتماعی، سیاسی، تمدنی و مبارزاتی امام رضا (ع) امری ضروری است و ما در حوزه راهبردی، ماموریت ترویج فرهنگ رضوی را با رویکرد تعامل و ارتباط با ظرفیت‌های فرهنگی هنری جهان اسلام تعریف کرده‌ایم که شکل‌گیری جریان ترویج فرهنگ رضوی در اولویت فعالیت‌های ما قرار دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی هم در این آیین با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره‌هایی تاثیر بسزایی در گسترش فرهنگ رضوی دارد، گفت: خدا را شاکریم که شرایطی ایجاد کرد و عنایت اهل بیت (ع) و به طبع امام رضا (ع) باعث شد اختتامیه این جشنواره در ۱۷ دوره به میزبانی استان آذربایجان غربی برگزار شود.

علیرضا نوروزی ادامه داد: آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، خراسان رضوی، اردبیل، قم، البرز، تهران، همدان، زنجان، خوزستان و گیلان استان‌های شرکت کننده و ترکیه و عراق کشور‌های خارجی شرکت کننده در این جشنواره هستند و ما امروز میزبان شاعران عراقی هستیم، ولی شاعران اهل بیت (ع) کشور ترکیه بدلایلی امکان حضور نداشتند.

وی افزود: ۳۳۰ اثر داخلی و خارجی به دبیرخانه هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر ترکی رضوی آذربایجان‌غربی ارسال شده بود که از این تعداد ۲۰ اثر خارجی و ۳۱۰ اثر داخلی است.

نوروزی با بیان اینکه ۱۴۷ نفر در این جشنواره شرکت کردند، یادآور شد: از این تعداد، ۳۲ نفر متعلق بانوان و ۱۱۵ نفر مربوط به آقایان بود.

وی گفت: چاپ کتاب (جلد چهارم) گونش ضیافتی از آثار منتخب و برگزیده ۲ سال گذشته از جمله برنامه‌های دیگر هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر ترکی رضوی آذربایجان‌غربی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.