رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان کرمان گفت:از ابتدای امسال ۵۸۰ قلاده سگ در مناطق روستایی علیه بیماری هاری رایگان انجام شده است.

محمود زین الدینی با اشاره به اینکه بیماری هاری یکی از از بیماری‌های ویروسی خطرناک و کشنده قابل انتقال از حیوانات به خصوص سگ و گربه به انسان است گفت: با توجه به افزایش ارتباطات جمعیت انسانی با این گونه حیوانات در صورت مبتلا بودن حیوان به بیماری هاری و بروز زخم و گازگرفتگی در انسان، این بیماری به انسان منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه همشهریان بایستی سریعا موارد مشکوک حیوانات هار و یا حیوان گزیدگی را به شبکه دامپزشکی گزارش دهند افزود: شستشوی سریع محل زخم و گاز گرفتگی با آب و صابون به مدت ۱۰ دقیقه و مراجعه فوری به مراکز بهداشتی برای اجرای برنامه‌های درمانی، واکسن و سرم تراپی یکی از اقدامات الزامی برای پیشگیری از وقوع این بیماری است.

 زین الدینی افزود: واکسیناسیون سگ‌های صاحبدار گله و نگهبان در مناطق روستایی علیه بیماری هاری با کمک اکیپ‌های مبارزه شبکه دامپزشکی به صورت رایگان انجام می‌گیرد که از ابتدای امسال بیش از ۵۸۰ قلاده سگ علیه این بیماری واکسینه شده اند.

 وی به صاحبان کارگاه‌ها و مراکز موجود در شهر‌ها و روستا‌ها که دارای سگ نگهبان هستند و همچنین کارگاه‌هایی که در شهرک صنعتی مستقر هستند توصیه کردند از واکسیناسیون سالانه سگ‌های نگهبان غافل نشوند و برای این منظور می‌توانند به مراکز مایه کوبی بخش خصوصی دامپزشکی و یا شبکه دامپزشکی مراجعه کنند.

وی بیان کرد: همشهریان باید به منظور جلوگیری از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد از غذا دادن به آنها خودداری کنند، زیرا این اقدام منجر به ازدیاد جمعیت سگ‌ها و همچنین باعث شده تا سگ‌های ولگرد از حاشیه به داخل شهر وارد شوند که در نتیجه این نزدیک‌تر شدن فاصله، احتمال گزش جمعیت انسانی توسط حیوانات ولگرد افزایش می‌یابد.

 رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان کرمان با بیان اینکه سگ‌های بلاصاحب و ولگرد به عنوان یک تهدید جدی در امر بهداشت و سلامت جامعه هستند و تعداد آنها همچنان در حال افزایش است، گفت: ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد باید در اولویت اقدامات شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های ذیربط قرار گیرد و دامپزشکی کرمان آمادگی لازم برای همکاری دراین بخش را دارد.

برچسب ها: سگ های ولگرد ، واکسن
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار