کد خبر: ۱۱۱۲۷۱۹
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۶:۵۲
عضو كميسيون امنيت ملي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران مطرح كرد:

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به ورود بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي به تهران گفت: با توجه به گزارشات خلاف واقع بازرسان و ترور دانشمندان هسته‌اي كشورمان، ضروري است ورود اين افراد با اخذ ضمانت و با کنترل دقيق صورت گيرد.

سيد حسين نقوي حسيني نماينده مردم ورامين در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران با اشاره به ورود امروز شنبه(8 بهمن‌ماه) بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي به تهران گفت: از آنجايي كه جمهوري اسلامي ايران همواره براساس مقررات NPT عمل كرده و هيچ نوع انحرافي نيز در فناوري هسته‌اي خود صورت نداده است، از پيشنهاد بازرسي از تاسيسات  هسته‌اي خود استقبال کرده و  تا کنون نگران هيچ بازرسي نبوده است.


وي در ادامه با تشريح حقوق کشور پذيراي بازرسان آژانس انرژي اتمي افزود: بر اساس قوانين بين‌المللي، اماكن مورد بازديد بازرسان بايد از پيش مورد توافق قرار گرفته و همچنين کشور ميزبان، اين حق را دارد که تعدادي از بازرسان را نپذيرد اما از آنجايي که جمهوري اسلامي ايران همواره حسن نيت داشته و با آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز همراهي كرده، برخي حقوق مسلم خود در اين مورد را ناديده گرفته است.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي بهارستان با بيان اينکه جمهوري اسلامي تجربه تلخي از بازرسي‌هاي آژانس از تاسيسات هسته‌اي خود داشته، اظهار داشت: اين افراد پس از بازديد از مراکز هسته‌اي ايران گزارشات كذب، خلاف واقع و در راستاي خواست آمريکا ‌را تنظيم مي کنند که گزارشات مزبور، دليلي براي اعمال فشارهاي بيشتر بر جمهوري اسلامي است.

نقوي حسيني ادامه داد: اين بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هستند كه گزارش پيشرفت فناوري هسته‌اي ايران و مشخصات دانشمندان و عوامل ايراني را به سازمان‌هاي جاسوسي ارائه مي‌كنند و در اين هنگام اتخاذ تدابير لازم براي جلوگيري از تكرار چنين مسائلي الزامي به نظر مي‌رسد.


نماينده مردم ورامين در ادامه تصريح کرد: تجربه نشان داده است که بازرسان، دانشمندان کشور را شناسايي مي کنند و گزارش آن را به گروه‌هاي تروريستي ارائه و امنيت دانشمندان هسته‌اي را با مخاطره مواجه مي‌كنند لذا جمهوري اسلامي ايران بايد با اخذ ضمانت‌هاي خاص و با کنترل دقيق بازرسان، اجازه بازرسي از تاسيسات هسته‌اي کشور را صادر كند.


شايان ذكر است تعدادي از بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، امروز(شنبه) وارد تهران شدند كه اين اقدام پس از ترور مصطفي احمدي روشن، دانشمند هسته‌اي كشور و از مسئولان سايت نطنز با اظهار نظرات بسياري از سوي صاحبنظران و مسئولين امر مواجه شده است./س2

 


 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر