کد خبر: ۲۳۵۶۳۰۲
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۰
بیرجند/

بند دره در فاصله دو کيلومتري شهر بيرجند و در منطقه کوهستاني رشته کوه باقران قرار دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ؛ اين بند، بزرگ ترين بند کوهستاني بيرجند است که در سال 1294 هجري قمري روي يکي از دره هاي کوه باقران احداث شده است.
با وجود گذشت چند قرن همچنان عظمت و بقاي خود را حفظ کرده و مصالح به کار رفته در آن شامل آجر، سنگ و ملات آهک و ساروج و نماي بيروني آن از آجر مي باشد.
ارتفاع ديوار بند از کف دره حدود 15 متر طول و 35 متر عرض دارد که بين 3 تا 5 متر متغير است.
ارتفاع تنوره بند از بالاي مجراي تخليه بند تا تاج آن حدود 32 متر مي باشد.
بر پایه این گزارش ؛ در نماي شمالي بند و در دو طرف تنوره آن دو پشت بند تعبيه شده که باعث استحکام بيشتر آن شده اند روي ديواره بند و در کنار صخره شرقي آن سرريزي وجود دارد که مازاد آب از آن بيرون مي ريزد و از فشار آب به ديواره بند مي کاهد.
عرض اين سرريز 3 متر و عمق آن نيم متر است.
بند دره تاکنون چندين بار مرمت و بازسازي شده است و همچنان کارايي خود را به عنوان تامين آب آشاميدني از طريق تقويت آب سفره هاي زيرزميني حفظ کرده است.
در مسير آب رودخانه فصلي بند دره آبادي هاي آروشه، دزگ و نوک ده بالا قرار دارند.
رودخانه مورد نظر در مسير حرکت خود نقاط زيبا و خوش آب و هوايي را به وجود آورده است که از مهم ترين تفرج گاه هاي شهر بيرجند محسوب مي شوند.
اين منطقه حدود 150 هکتار وسعت دارد، که از انتهاي خيابان هاي مدرس و پاسداران بيرجند شروع و به ارتفاعات ختم مي شود، از ويژگي هاي اقليمي آن مي توان آب و هواي بياباني و نيمه بياباني و همچنين متوسط دماي 20 درجه سانتي گراد را ذکر کرد.
در حال حاضر همه اراضي منطقه نمونه گردشگري بند دره بيرجند در تملک شرکت سرمايه گذار اين منطقه قرار دارد.
آبگيري اين بند در فصول زمستان و بهار چشم اندازهاي طبيعي بسيار جالبي را در منطقه ايجاد کرده است.
شرکت سرمايه گذار منطقه نمونه گردشگري بند دره در حال احداث هتل 5 ستاره در آن مي باشد و رستوران، شهربازي، کافي شاپ، سفره خانه، پيست هاي ورزشي، مسيرهاي کوه نوردي از زمينه هايي است که براي سرمايه گذاري در آن پيش بيني شده است.
در حال حاضر علاوه بر اين که از اين منطقه براي برگزاري راهپيمايي هاي ورزشي و کوه نوردي استفاده مي شود، در ايام مختلف سال نيز خانواده هاي بيرجندي و مسافراني که به اين شهر مي آيند براي گذراندن لحظاتي خوش در دامن طبيعت و بهره گيري از مواهب الهي از آن استفاده مي کنند./س

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر