کد خبر: ۲۵۱۰۰۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۹:۴۶

یک کارشناس آمریکایی تصریح کرد خشم افغانها از اشغالگری کشورشان از سوی آمریکا از زمان سوزانده شدن قرآن، به اوج خود رسیده است.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی پرس تی وی، "کان هالینان" گفت: سوزاندن قران در افغانستان با واکنشهای بسیار شدیدی همراه شده است. واکنش افغانها فقط به علت این اهانت نظامیان آمریکایی به قرآن نیست بلکه با مساله اشغالگری آمریکایی در افغانستان و حملات شبانه به خانه افغانها و حملات با هواپیماهای بدون سرنشین و اختلال مستمر در روند زندگی عادی افغانها و ویران شدن جامعه افغانستان نیز ارتباط دارد. حضور آمریکا در افغانستان اشغالگرانه است. حتی اگر آمریکایی ها بسیار به قرآن احترام بگذارند باز هم با واکنشهای شدید افغانها مواجه می شوند زیرا افغانها با اشغالگری کشورشان مخالف هستند.

"هالینان" در ادامه افزود: غرب هرگز مسائل افغانستان را آنگونه که بوده درک نکرده است. غرب همواره به افغانستان به چشم مشکلی نظامی نگاه کرده است. این درحالی است که مشکل افغانستان هرگز مشکل نظامی نبوده بلکه مشکل سیاسی و فرهنگی بوده که به مشکل نظامی تبدیل شده است.

آمریکا هرگز درک نکرده است که مردم افغانستان چه دیدگاه و نظری دارند. ماجرای اخیر سوزاندن قرآن نیز موید همین مساله است. آمریکایی ها نمی دانند که در افغانستان چه حساسیتهایی وجود دارد. واقعیت این است که افغانها هرگز دوست نداشته اند کشورشان اشغال شود.

وي افزود: نگاهی به سابقه تاریخی و گذشته این کشور، این مساله را نشان می دهد. تجربه افغانها در مقابل روسها و انگلیسی ها و آمریکایی ها نشان دهنده همین مساله است. لورنس عربستان در منطقه به دنبال تحقق اهدافی بود که افغانها درکشورشان در مقابل آن ایستادند. این سیاست از همان ابتدای امر با مشکل همراه بوده است./ا

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر