کد خبر: ۳۵۷۰۸۳۳
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۱ - ۲۰:۵۴
در صورت تشخيص به موقع و درمان زودهنگام؛

در صورت تشخيص به موقع و درمان زودهنگام ريفلاكس نزديك به 85 درصد موارد اين بيماري با دارو قابل درمان است و در موارد بسيار كمي نياز به اعمال جراحي خواهد بود.

عليرضا امير سليماني، متخصص بيماري هاي گوارشي در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: ريفلاكس از جمله بيماري هاي شايع و مهمي است كه در بسياري از خانواده ها ديده شده و مشكلات زيادي را به دنبال دارد.
وي با بيان اينكه شيوع بيماري ريفلاكس در بين كودكان بسيار بيشتر از ساير افراد است تصريح كرد: يكي از مشكلات مهم و عمده در رابطه با ريفلاكس تشخيص دير هنگام اين بيماري است كه اين امر موجب كاهش اثربخشي درمان ها و در نتيجه كاهش احتمال بهبود بيماري مي شود.
امير سليماني اظهار داشت: بروز مشكلات گوارشي و علائم و عوارض مربوط به اختلالات گوارشي مانند استفراغ، سوزش و درد پشت جناق سينه از جمله علائم مهم ريفلاكس است.
وي ادامه داد: اگر علائم بيماري ريفلاكس به موقع تشخيص داده نشود به موقع درمان نشود عوارض بسياري ايجاد خواهد شد كه برخي از اين عوارض تنها با روش هاي درماني تخصصي تر همچون اعمال جراحي بهبود خواهند يافت.
اين متخصص بيماري هاي گوارشي با اشاره به اينكه تشخيص به موقع ريفلاكس به ويژه در كودكان بسيار با اهميت است تاكيد كرد: در صورت تشخيص به موقع و درمان زودهنگام نزديك به 85 درصد موارد بيماري ريفلاكس با دارو قابل درمان است و در موارد بسيار كمي نياز به اعمال جراحي خواهد بود.
امير سليماني يادآور شد: در صورت تشخيص دير هنگام ريفلاكس قسمت پائين مري به دليل برگشت اسيد معده به بخش تحتاني مري اين قسمت دچار آسيب شده و دچار التهابي مانند سوختگي مي شود.
وي خاطرنشان كرد: التهاب و سوختگي مري مي‌تواند خطرناك بوده و در صورتي كه به موقع درمان نشود موجب بروز زخم در قسمت هايي از مري مي شود كه اين موضوع مي تواند عوارض خطرناكي براي بيماري داشته باشد و تنها با درمان هاي جراحي همراه با درمان هاي تخصصي ديگر برطرف مي‌شود.
 

*ريفلاكس با بروز عفونت هاي ريه و گوش در ارتباط است
در ادامه نادر شريف زاده متخصص بيماري هاي گوارشي افزود: ريفلاكس از جمله بيماري هاي بسيار شايع به ويژه در دوران كودكي است كه هزينه هاي مستقيم و غير مستقيم زيادي را به دنبال خواهد داشت.
وي گفت: در بيماري ريفلاكس محتويات معده به مري باز مي‌گردد كه از لحاظ شدت بازگشت و همچنين ضايعات ايجاد شده در مري علائم و عوارض متعددي دارد.
شريف زاده با بيان اينكه علائم عوارض و نشانه هاي بيماري ريفلاكس به طور عمده شامل تهوع، استفراغ، سوزش معده و درد و سوزش جناق سينه است تاكيد كرد: ممكن است علائم ديگري در نتيجه ريفلاكس بر فرد متبلا عارض شود كه فرد به اين علائم توجه كمتري كند.
اين متخصص بيمار يهاي گوارشي تصريح كرد: ريفلاكس ممكن است با بروز عفونت هاي ريه و گوش در ارتباط بوده و در واقع اين عفونت ها علائمي از ريفلاكس باشند.
وي يادآور شد: علاوه بر موارد فوق ريفلاكس مي‌تواند موجب خطرات ديگري همچون سوء تغذيه و عدم رشد به ويژه در دوران ابتدايي كودكي شود.
شريف زاده گفت: استفراغ هاي مكرر و تغذيه ناقص، علت عمده سوء تغذيه و عدم رشد ناشي از بيماري ريفلاكس است.
وي خاطرنشان كرد: پيشگيري از ريفلاكس چندان مشكل نيست و در واقع مي‌توان با تغذيه مناسب و اصولي و ورزش و تحرك بدني و ساير روش هاي مربوط به زندگي سالم خطر ابتلا به آن را به كمترين ميزان رساند./ح
 

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی