کد خبر: ۳۹۹۶۹۶۱
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۴
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر روزی دولت به چنین جمع بندی برسد که باید سطح روابط ایران با انگلستان تغییر یابد، جلب نظر نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی در این خصوص ضروری است.


به گزارش حوزه پارلمان باشگاه خبرنگاران، علاالدین بروجردی در واکنش به ادعای وزارت خارجه دولت انگلیس مبنی بر دیدار وزرای امور خارجه بریتانیا و ایران در حاشیه کنفرانس «قلب آسیا»‌ که ۲۵ خرداد ماه در افغانستان انجام شد، گفت: آنچه که مجلس شورای اسلامی در زمینه روابط با انگلیس مصوب کرد، بحث کاهش روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و انگلستان از سطح سفیر به کاردار بود که همچنان پابرجاست و مجلس شورای اسلامی به این مصوبه افتخار می‌کند‌.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به فراخواندن نیروهای سفارت انگلیس از تهران تاکید کرد: آنچه که انگلستان انجام داد، فراخوانی کلیه نیروهای سفارت انگلیس از تهران بود و با این حساب، قصور وضعیت روابط فعلی ایران و انگلستان در شرایط فعلی که چیزی شبیه قطع رابطه است، در تاریخ به پای انگلستان نوشته خواهدشد اما ایران به هیچ وجه مایل به ارتقا بهبود و بهبود روابط با انگلیس در سطح سفیر نیست.

برورجردی، تامین نظر نمایندگان ملت را برای هرگونه تغییر روابط ایران با انگلستان ضروری خواند و افزود: اگر روزی دولت به چنین جمع بندی برسد که باید سطح روابط ایران با انگلستان تغییر یابد، جلب نظر نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی در این خصوص ضروری است چرا که مصوبه مجلس یک مصوبه قانونی ، رسمی و ابلاغ شده است و هم چنان به قوت خود باقی است.

وی تاکید کرد: بر اساس مقررات و کنوانسیون های بین المللی، انگلستان در مقطع فعلی موظف است که کلیه خدمات کنسولی را به اتباع ایرانی ارائه دهد و عدم ارائه این خدمات نیز نوعی تخلف دولت انگلیس از مقررات بین المللی محسوب خواهد شد.

این نماینده اصولگرای مجلس نهم با رد ادعاهای مطروحه از جانب مسوولان وزارت خارجه انگلستان مبنی بر تمایل و درخواست ایران برای ارتقا روابط با انگلستان گفت: با توجه به این که سطح رسمی روابط ایران با انگلیس کاردار است، هیچ مسئله ای به نام ارتقا روابط مطرح نیست و بدون اجازه و نظر مجلس نیز امکان طرح چنین موضوعی وجود ندارد .

وی تاکید کرد: اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس، مبنی بر این که ایران خواستار بهبود روابط و یا تغییر وضعیت جاری است، تنها یک گمانه زنی انگلیسی است نه امری که مبتنی بر واقعیت و نمایندگان ملت در مجلس نهم هم چنان برسر مواضع خود مبنی بر کاهش روابط با انگلستان هستند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی موضع مجلس نهم در مقابل انگلستان را مطابق با موضع مجلس هشتم توصیف و تصریح کرد: علی رغم این که مصوبه کاهش روابط با انگلستان مربوط به مجلس هشتم است، نمایندگان مجلس نهم نیز با همان قاطعیت از این تصمیم ملی حمایت می کنند و با نمایندگان مجلس هشتم در این خصوص هم نظر هستند.

اعدام اتباع ایرانی در عربستان تخلف آشکار از قوانین بین المللی بود

بروجردی در واکنش به اعدام اتباع ایرانی در عربستان گفت: بر اساس قوانین بین المللی عربستان موظف بود که به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خصوص جرم نسبت داده شده به اتباع ایرانی اطلاع دهد .

وی با انتقاد از رفتار و عملکرد دولت عربستان در این خصوص افزود: این افراد هر تخلف و یا جرم ادعایی که عربستان مدعی است را انجام داده باشند، قطعا باید نمایندگان کنسولی جمهوری اسلامی ایران در عربستان با آنها ملاقات می کردند که این اتفاق نیافتاد.

وی ادامه داد: اتباع ایرانی در عربستان باید از حق وکیل برخوردار می شدند وبراساس عرف شناخته شده بین المللی نیز باید از آنها دفاع صورت می گرفت، که متاسفانه هیچ یک از این اقدامات انجام نشد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: بدون تردید عربستان تخلف آشکار و بزرگی را انجام داده است.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر