کد خبر: ۳۹۹۷۷۴۲
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۵

وزیرخارجه سابق لیبی با اشاره به نفرت متقابل صدام و معمر قذافی از یکدیگر، جزئیات پیشنهاد دیکتاتور لیبی به سرکرده معدوم رژیم بعثی عراق در جریان جنگ تحمیلی را فاش کرد.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از روزنامه الحیات ؛ "علی عبدالسلام التریکی" وزیرخارجه رژیم قذافی در گفتگویی  با اين روزنامه به سوالات مختلف پاسخ گفته است.

وی در بخشی از این گفتگو که امروز منتشر شد تاکید کرد: صدام و قذافی نفرت متقابلی از یکدیگر داشتند که در جریان جنگ لیبی و چاد با کمک تسلیحاتی بغداد به طرف متخاصم لیبی کاملا مشهود شد. البته قذافی هم در مقابل از طرح استقلال کُردهای عراق حمایت می کرد و با "جلال طالبانی" و "مسعود بارزانی" در لیبی دیدار کرد.

التریکی افزود: تنش در روابط دو طرف زمانی که سوریه و لیبی از ایران در جنگ  با عراق حمایت کردند ، بیشتر شد. در آن زمان روابط صدام و قذافی بسیار بد بود و آنها به مخالفان یکدیگر پناه می دادند. شخصیتهای معارض خطری تلقی می شدند که باید از بین می رفتند. به عنوان نمونه در آن زمان قذافی پیشنهادی سخاوتمندانه  را به صدام در صورت تسلیم "محمد المقریف" (مخالف لیبیایی) ارائه کرد.

وزیرخارجه رژیم قذافی افزود: این پیشنهاد شامل تحویل چندین فروند جنگنده به عراق در صورت تسلیم مخالف لیبیایی بود که البته به نتیجه نرسید و وی را به قذافی تحویل ندادند. البته چندی بعد پیشنهاد قذافی به "حسن دوم" شاه وقت مغرب مفید فایده واقع شد و آنها "عمر المحیشی" از رهبران مخالف قذافی را تحویل وی دادند که در طرابلس به قتل رسید.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر